Zubný mostík

Zubné mostíky sú po mnohých stránkach najvýhodnejšími náhradami defektov chrupu. Ak sú správne zhotovené, obnovia dokonale funkciu chrupu a zabránia škodám spôsobeným ponechaním medzery po strate zubov...
Zubné mostíky sú po mnohých stránkach najvýhodnejšími náhradami defektov chrupu. Ak sú správne zhotovené, obnovia dokonale funkciu chrupu a zabránia škodám spôsobeným ponechaním medzery po strate zubov. V neposlednom rade u pacienta vyvolávajú ilúziu vlastných zubov, čo je po psychologickej stránke významná skutočnosť.

Čo je zubný mostík?

Zubný mostík, odborne fixný mostík je náhrada jedného alebo viacerých chýbajúcich zubov, pevne nasadená na dvoch či viacerých vlastných zuboch. Každý mostík sa skladá z niekoľkých hlavných prvkov: a) pilierovej konštrukcie - fixuje vlastnú mostíkovú náhradu k nabrúseným zostávajúcim zubom, ktorých tvar súčasne obnovuje alebo upravuje. Môžu nimi byť rôzne typy koruniek či inlejí. b) medzičlenov - funkčne a esteticky nahrádzajú stratené zuby

Každý most má svoje piliere ...

V súvislosti s fixnými mostíkmi sa používa ešte jeden termín, a to pilierový zub čiže pilier. Označujú sa tým pacientove zuby, na ktoré je mostík pripevnený. Tieto zuby je nutné obrúsiť do požadovaného tvaru, čo je bohužiaľ veľké mínus, pretože sa často jedná o zdravé neporušené zuby, ktoré sa týmto aktom nenávratne poškodia. Ako piliere môžu tiež slúžiť len korene. Tie však musia byť vopred dokonale ošetrené koreňovou nadstavbou. Koreňová nadstavba čiže koreňová inlej je náhrada, ktorá sa kotví do koreňa a dopĺňa korunkovú časť do určitého tvaru tak, aby na ňu bolo možné následne zhotoviť umelú korunku. Ako piliere môžu tiež poslúžiť implantáty. Nutné je spomenúť, že predpokladom pre to, aby mohol byť zhotovený mostík, musí byť fakt, že je defekt na oboch koncoch medzery ohraničený pilierom. V prípadoch, kedy je pilier len na jednej strane, nemožno mostík použiť.

Nie je mostík ako mostík

Ak sa otázka mostíkov týka už vás, určite ste sa u vášho zubného lekára stretli so situáciou, kedy vám dal na výber z niekoľkých druhov mostíkov a vy ste si len povedali: "Čo teraz? Čo si mám vybrať? Čo bude pre mňa najlepšie? "Nahliadnite teraz do zákulisia jednotlivých druhov a pre lepšiu predstavu si ich v krátkosti popíšme.

Celoplášťový fixný mostík

Kovový - sú najjednoduchším typom náhrad. Ich plášť je vyrobený len z dentálnej zliatiny (zlato, striebro a paládium, všeobecný kov). Používajú sa predovšetkým do zadných častí zubného oblúku, kde nie sú toľko viditeľné. Ich výhodou je priaznivá cena (záleží na druhu zvolenej dentálne zliatiny). Nevýhodou je kovový vzhľad, ktorý medzi zubami pôsobí neprirodzene.

Plastový / kompozitný - tieto živicové mostíky sa zhotovujú prevažne len ako dočasné náhrady. Ich prednosťou je nižšia cena, medzi nevýhody však patrí ich nízka mechanická odolnosť a farebná nestabilita.

Celokeramický - v súčasnej dobe sa jedná o najestetickejšiu variantu fixných zubných náhrad. Pri starostlivom spracovaní je na nerozoznanie od pôvodných zubov. S výhodou sa dá použiť v prípadoch, kedy je pacient alergický na kov. Musíme však počítať s pomerne vyššou cenou ako u iných druhov mostíkov.

Kombinovaný zubný mostík čiže fazetovaný zubný mostík

Kov-plast/kompozit - plášť mostíka tvorí kov a fazetovací plast alebo kompozit, ktorý je umiestnený iba z prednej strany. Existujú však aj kompozitné plasty, ktoré dokážu prekryť celý kovový plášť. Vzniká tak lacnejší variant metalokeramických náhrad. Nevýhodou je farebná nestálosť faziet, ktoré po čase menia svoj odtieň nežiaducim smerom.

Kov-keramika - tzv metalokeramický či kovokeramický mostík. Sú to veľmi estetické a funkčné náhrady, najmä z dlhodobého hľadiska. Ich farba je stála, nepodlieha zmenám pôsobením cigariet, kávy ani čaju. Rozsah keramického plášťa môže byť rôzny, ale väčšinou pokrýva takmer celú kovovú konštrukciu.

Záverom o mostíku

Existuje celý rad situácií, kedy je nutné zubný mostík zhotoviť. Nejpádnejším argumentom je pacientovo estetické hľadisko. To zohráva úlohu najmä vo viditeľnom úseku chrupu. Napriek tomu sú i ďalšie, predovšetkým funkčné dôvody, ktoré sú minimálne rovnako dôležité. Mostík doplní totiž nielen žuvaciu plochu, ale zároveň obnoví zubný oblúk, ktorý je dôležitý pre zachovanie pevnosti a správneho postavenia zostávajúcich zubov. Ak nie je mostík zhotovený včas, môže dôjsť k putovaniu susedných zubov do medzery. Tieto zuby sú jednak viac preťažované pri žuvaní a jednak sa dajú pri väčšom sklone len ťažko použiť pre zhotovenie mostíka. Okrem toho zuby v protiľahlej čeľusti môžu vystúpiť do medzery a spôsobiť tak tzv. zámkový zhryz. Tým poškodzujú nielen samy seba, ale môžu tvoriť prekážku pri zhotovovaní náhrady. Následkom všetkých týchto zmien dochádza k poruchám zhryzu, ktoré sa môžu prejaviť až po určitej dobe, napríklad ťažkosťami v oblasti čeľustného kĺbu, poškodením parodontu apod.


Autor: Lucie Václavková

Poslať známemu
  
  

You have written:

12.6.2019 Livia

Dobry den. Chcem sa spytat na mostik. Popis dolnej celusti 8mm5m321 1234m678, Hornej celusti zatial vsetky. V dolnej celusti potrebujem ochranit aj tie ostatne zuby lebo su uz blombovane. Otazka je aky mostik mam zvolit. Bolo mi povedane ze keramika je omnoho tvrdsia nez sklovina a ked si dam mostik z keramiky tak horne zuby sa mi znicia cca do 2 rokov a budem musiet aj hore spravit korunky. Na druhej strane aj horne zuby su dost osetrovane hlbokymi blombami takze asi by som aj na tie mala dat korunky. No neviem ci by som na to mala. Aka je najlepsia volba co sa tyka druhu mostika?

5.7.2016 Karol

chcem sa spytat chzbaju mi 2 3 predne zuby mam ich zlomene a co by ma vysla cena za mostik alebo ked si to dam vytrhnut cena za 2 zuby dakujem po vytrhnuti

Pridať nový komentár

Email