Zubné pasty

Zubná pasta je neodmysliteľne spätá s ústnou hygienou. Mnohí z nás sa domnievajú, že zuby čistí práve pasta a kefka slúži len k jej napeneniu. Hoci je zubná pasta príjemným doplnkom ústnej hygieny, zuby nám určite nevyčistí.
Zubná pasta je neodmysliteľne spätá s ústnou hygienou. Mnohí z nás sa domnievajú, že zuby čistí práve pasta a kefka slúži len k jej napeneniu. Hoci je zubná pasta príjemným doplnkom ústnej hygieny, zuby nám určite nevyčistí.

Napriek tomu nesmieme všetky pasty hádzať do jedného vreca. Rovnako ako medzi zubnými kefkami, existujú aj medzi pastami veľké rozdiely. Pasty vám pre zjednodušenie rozdelíme do troch skupín: zlé, neutrálne a terapeutické.

Ako rozdeliť zubné pasty?

Málokto si dokáže predstaviť každodennú hygienu bez zubnej pasty. Pasta príjemne neutralizuje zápach z úst, osvieži nám dych, ale nevyčistí chrup. Zubný povlak možno odstrániť iba mechanicky, pomocou zubnej kefky. Otázkou je, prečo sme si celý život mysleli, že zuby čistia práve pasta? Odpovedí je hneď niekoľko. Pri rozhodovaní o kúpe zubnej pasty pôsobia na spotrebiteľov najčastejšie reklamy a odporúčania lekára. Hoci si to nepripúšťame, reklama nás ovplyvňuje najviac, pretože každý deň podliehame jej vplyvu. Pohľad na žiarivo biele zuby v ústach spokojnej rodiny z televíznych obrazoviek v nás vyvolá pocit nedostupného cieľa, ktorému sa chceme aspoň trochu priblížiť. Jediné spojenie však nachádzame v zubnej paste. Spotrebiteľ stimulovaný tlakom reklamy vie, že na vyčistenie zubov je potrebná pasta a ak chce mať nielen čisté, ale aj biele zuby, musí používať zubnú pastu „whitening". Začaneme so zlými zubnými pastami.

Ktoré zubné pasty sú zlé?

Zlých zubných pást je veľké kvantum. Tým zrejme najhorším, čo môžeme na čistenie zubov použiť, je bieliaca zubná pasta. Aby sme účinne redukovali nepatričné zafarbenie zubov, je potrebné navštíviť zubného lekára. Zubné pasty majú zakázané používať bieliaci prostriedok s koncentráciou vyššou ako 0,1%, čo je v porovnaní s 30% koncentráciou prípravkov u zubného lekára skutočne zanedbateľné množstvo. Je zrejmé, že takáto pasta vám zuby nevybieli. Bieliaca pasta odstraňuje iba povrchové pigmentácie, ktoré však nie sú príčinou žltkastého zafarbenia zubov. Mechanizmus odstraňovania pigmentácií pomocou pasty je založený na obrusovaní povrchových vrstiev skloviny abrazívnymi časticami, čím dochádza k nenávratnému obrusovaniu tenkých vrstvičiek skloviny, ktoré už nemôžu byť nikdy nahradené. Dlhodobé používanie bieliacich pást vedie k narušeniu skloviny a výraznému oslabeniu zuba. Kombinácia s nevhodnou, veľmi často reklamnou kefkou, je pre vaše zuby doslova smrteľnou kombináciou.

Čo bieliace zubné pasty?

O to viac scestné je tvrdenie proklamované firmami, ktoré vyrábajú bieliace zubné pasty, aby sme si po vyčistení zubov nevyplachovali ústa. Údajne dosiahneme lepšie výsledky. Skutočnosť je taká, že mizivé množstvo bieliaceho prostriedku, ktoré sa v zubnej paste skrýva, je okamžite po kontakte so slinou neutralizované. Položme si otázku. Prečo nemám vyplachovať ústa? Vyplachovanie úst je zbytočné, znela by racionálna odpoveď. Ak však túto rýdzo pravdivú odpoveď skĺbite s faktom dosiahnutia belšieho úsmevu ... Napadá mi iba jediné možné vysvetlenie. Výrobca zrejme predpokladá, že zvyšok pasty budeme intenzívne jazykom drhnúť o zuby. Iba ležiace abrazívne častice na zuboch by však ani v tých najfantastickejších snoch zuby nevybielili.

Anti-aging pasty. Dobro alebo zlo?

Ďalšie z radu reklamných trikov sú tzv. anti-aging pasty. Najčastejšie ich nachádzame vo forme už spomínanej zubnej pasty alebo kôry, ktorá bojuje proti prirodzenému starnutiu a opotrebovaniu zubov. Slogan, ktorý by aj zarytého odporcu zubných pást presvedčil k nákupu. My však vieme, že ľudský chrup vydrží aj niekoľko miliónov rokov. Myslíte, že je skutočne potrebné dodávať zubom anti-agingovou kôru? Áno, ak budeme mať viac ako milión rokov a nájdeme anti-agingový prípravok, ktorý skutočne funguje. Bohužiaľ, dnešné anti-agingové pasty a kôry sú len ďalším nefunkčným výrobkom s výrazne vyššou cenovkou.

Pasty s 24-hodinovou ochranou zubov

Avšak dlhodobým favoritom medzi vyššie spomínanými nezmyslami je 24-hodinová ochrana zuba. V modelovej situácii použijeme priemerného človeka, ktorý nepozná správnu techniku čistenia zubov, každodenná starostlivosť o chrup pre neho predstavuje najhoršie minúty dňa a povedomie o doplnkoch ústnej hygieny je nulové. Takýto človek trpí dlhodobo zlou hygienou, pretože si nevie vyčistiť horšie prístupné miesta na zuboch. Usadzovanie zubného povlaku v kombinácii s jeho dlhodobým pôsobením vedie vždy k vzniku zubného kazu alebo paradentózy. Keby sme tento zubný povlak prekryli zubnou pastou s 24-hodinovou ochranou zuba, akurát by sme zbytočne plytvali. Vieme, že zubná pasta je v boji so zubným povlakom úplne zbytočná, a teda ochrana zubov úplne nulová.

Záverom ...

Z vyššie uvedených príkladov vyplýva, že najlepšiu starostlivosť o chrup dosiahnete pomocou kvalitnej zubnej kefky v kombinácii s vhodnou technikou čistenia zubov. Reklamné triky väčšiny výrobcov sú však neúprosné a mnohokrát nás presvedčia k nákupu neefektívnych výrobkov. Preto sa nabudúce pozrieme na pasty zaradené do kategórie neutrálnych, ktoré je viac či menej dobré kúpiť.


Autor: Jakub Šulta, Lukáš Kaloš

Poslať známemu
  
  

You have written:

13.8.2017 Karol Klochan

Chcel by som pripomenúť, že bieliace zubné pasty majú iné nepríjemná vlastnosti. Pri umývaní zubov pena fŕka nie len na zrkadlo, dlážku, umývadlo ale aj košeľu, tričko a sako a vytvorí vyblednuté miesta. Už mám veľa takých tričiek a košieľ.

Pridať nový komentár

Email