Zubné náhrady

Poškodenie alebo strata jedného či viacerých zubov postihne počas života takmer každého. Hokejisti vystavujú svoj chrup prudkým nárazom alebo úderom, deti kvôli svojej neobratnosti či neopatrnosti často narážajú...
Poškodenie alebo strata jedného či viacerých zubov postihne počas života takmer každého. Hokejisti vystavujú svoj chrup prudkým nárazom alebo úderom, deti kvôli svojej neobratnosti či neopatrnosti často narážajú do prekážok a bežní ľudia, tí najčastejšie trpia zlými hygienickými návykmi. Či tak alebo onak, stratený chrup je potrebné nahradiť zubnou náhradou.

Fazety

Na trhu existuje mnoho druhov zubných náhrad. Líšia sa predovšetkým v počte zubov, ktoré nahrádzajú a v materiále, z ktorého sú vyrobené. Najmenšou a zároveň najjednoduchšou zubnou náhradou je fazeta. Fazeta je tenký plátok materiálu (kompozit, keramika), ktorý sa nalepí na plôšky predných zubov s cieľom zlepšiť vzhľad, farbu či tvar zubov. S ich pomocou je možné teda vyriešiť nevzhľadné medzery medzi prednými zubami, zafarbenie, ulomenie alebo poškodenie zubov. Výhodou faziet je, že nutnosť brúsenia zubov je oproti klasickým korunkám znížená na minimum a v niektorých prípadoch nie je potrebné zuby brúsiť vôbec.

Zubná korunka

Zubnú korunku používame v prípade, keď došlo k čiastočnej strate zuba, presnejšie korunkovej časti, ktorá je viditeľná v ústach. Najčastejším dôvodom straty korunky je rozsiahly zubný kaz, neumožňujúci zub opraviť bežnú výplňou. Podmienkou ošetrenia je však zachovanie pevného koreňa zuba, na ktorý sa, zjednodušene povedané, korunka prichytí. Pre aplikáciu je nevyhnutná úprava existujúceho zuba / koreňa obrúsením. Korunky sa následne zhotovujú v zubnom laboratóriu na základe odtlačkov, a to z rôznych materiálov alebo ich kombinácií - celokeramické, metalokeramické, celoplášťové kovové alebo živicové (plastové). Za ideálnu je dnes považovaná korunka celokeramické.

Mostík

Mostík slúži ako náhrada jedného alebo viacerých stratených zubov, ktoré sú ohraničené vlastnými zubami. V praxi to vyzerá tak, že mostík používame pre vyplnenie medzier po stratených zuboch. Zuby ohraničujúce medzeru vzniknutú po strate zuba sa obrúsia a slúžia tak ako piliere pre mostík, ktorý medzeru premosťuje. Na rovnakom princípe funguje aj mostík kotvený na implantátoch, kde ako piliere slúžia implantáty. Mostík sa zhotoví v laboratóriu podľa odtlačkov a požiadaviek lekára a v ordinácii ho následne lekár vyskúša a na obrúsené zuby či implantáty upevní. V súčasnej dobe sa používajú celokeramické a metalokeramické mostíky.

Zubné implantáty

Zubný implantát je najvhodnejšou náhradou úplne chýbajúceho jedného alebo viacerých zubov. Patrí medzi vysoko estetické a dlhodobé zubné náhrady, ktoré sú však pre mnoho pacientov finančne nedostupné. Upevňujú sa priamo do čeľuste a slúžia ako opora čiastočných aj celkových náhrad. Zavedenie implantátov sa vykonáva v rámci ambulantného chirurgického zákroku, ktorý trvá 30-90 minút. Po zákroku je nutné 3-6 mesiacov nechať implantát tzv. vhojiť, aby bol v čeľusti pevne ukotvený. Výhodou je, že pre upevnenie náhrady nie je nutné obrusovať ostatné zdravé zuby. Navyše sa dajú využiť aj v prípade, keď v čeľusti nie sú žiadne zuby. Môžu slúžiť ako opora čiastočných aj celkových náhrad a poskytujú tak pacientom oveľa väčšie pohodlie a istotu. Navyše im vracajú možnosť bezproblémového žuvanie stravy a tým, že implantáty prenášajú žuvacie sily na čeľustnú kosť, bránia jej úbytku.

Snímateľné zubné náhrady

Snímateľné zubné náhrady používame v prípade, keď nie je možné, či už z dôvodov finančných či zdravotných, použiť fixnú náhradu pomocou mostíka alebo implantátu. Snímateľné zubné náhrady delíme na celkové a čiastočné podľa toho, či nahrádzame celý chrup alebo len niektoré zuby, tzv. vypĺňame medzery. Aby sme zistili, v akom stave sa chrup nachádza a aké sú finančné možnosti pacienta, zhotoví sa najprv protetický plán, ktorý obnáša starostlivé vyšetrenie a zhodnotenie všetkých faktorov, ktoré môžu ovplyvniť kvalitu, funkčnosť a estetickú stránku zubnej náhrady. Každý pacient je so všetkými možnosťami liečby či riešení oboznámený a je s ním detailne konzultovaný aj protetický plán. Ten zahŕňa podrobný plán všetkých ošetrení a prehľad jednotlivých krokov starostlivosti.


Autor: Jakub Šulta, Lukáš Kaloš

Poslať známemu
  
  

You have written:

2.2.2018 Mgr.Pistová Darina

Prosím o odpoved.
Mam protezu 4 rok,potrebujem novú.Prispieva mi VZP?
ĎAkujem.

Pridať nový komentár

Email