Zubné korunky. Čo všetko o nich vieme?

Zubné korunky, hoci to tak nevyzerá, sú veľmi zložité a prácne zubné náhrady. Každá zubná korunka je jedinečná a vyrobená špeciálne pre vás. Existujú však medzi zubnými korunkami nejaké rozdiely? Ktoré sú najlepšie a aké majú nevýhody?
Zubné korunky, hoci to tak nevyzerá, sú veľmi zložité a prácne zubné náhrady. Každá zubná korunka je jedinečná a vyrobená špeciálne pre vás. Existujú však medzi zubnými korunkami nejaké rozdiely? Ktoré sú najlepšie a aké majú nevýhody? Viac v nasledujúcom článku.

Zubné korunky poslúžia tam, kde už plomba nestačí

Umelé zubné korunky sú dnes už veľmi známe a esteticky dobre pôsobiace náhrady zubov. Je však dôležité upozorniť, že zubné korunky nenahrádzajú celý zub, ale len jeho viditeľnú časť zvanú korunka, teda tú časť, ktorou žujeme potravu alebo vidíme pri úsmeve. Zubná korunka je za normálnych okolností pokrytá sklovinou, ak ale dôjde k jej poškodeniu, napríklad rozsiahlym kazom alebo úrazom, je potrebné ju nahradiť.

Kedy zubné korunky používame?

Umelá zubná korunka vyzerá ako dutá čiapočka. Aby sme ju mohli použiť, je dôležité, aby boli zachované aspoň zubné korene. Ak zub chýba celý, používame umelú zubnú korunku ako súčasť zubného implantátu. Tento variant je najlepším riešením pri úplnej strate zuba ako po stránke estetickej, tak aj funkčnej. Avšak jej cena je výrazne vyššia ako pri jednoduchom nasadení umelej zubnej korunky na zostávajúcu časť zuba. Prípravou pre upevnenie novej zubnej korunky vás nebudeme zaťažovať, len spomenieme niekoľko zásadných faktov. Pre upevnenie korunky potrebujeme nejaký pahýľ, ktorý vyčnieva do dutiny ústnej, na ktorý korunku nasadíme. Týmto pahýľom môže byť stomatológom zbrúsený zub alebo kus kovu (napr. zubný implantát). Nie je možné korunku prilepiť k ďasnám. Stomatológ potom zašle odtlačky vašich zubov do zubného laboratória, kde vám zhotovia zubnú korunku na mieru. Potom opäť navštívite stomatológa, ktorý vám novú zubnú korunku nasadí na vopred zhotovený pahýľ.

Aké poznáme druhy zubných koruniek?

Na trhu existuje niekoľko druhov zubných koruniek. Najpoužívanejšie sú tzv. metalokeramické a celokeramické korunky. Tieto neznáme pojmy vám teraz priblížime.

Metalokeramická korunka je tvorená z kovu a keramiky. Kov tvorí prvý z dvoch plášťov a priamo nalieha na pahýľ zuba. Tento kovový plášť je potiahnutý keramikou tak, aby korunka pôsobila prirodzene. Kovový podklad zvyšuje pevnosť a zároveň životnosť korunky. Na druhej strane však zhoršuje prirodzený vzhľad celej korunky. Vlastné zuby sú za normálnych okolností transparentné a lesklé a keramika ich veľmi dobre imituje. Ak je však priehľadná keramika podložená kovom, dochádza k miernemu zhoršeniu prirodzeného vzhľadu. Korunka stráca lesk a transparentnosť. Tento problém je pri správnej indikácii a vhodne zvolenom odtieni keramiky minimálny a pre laika nepozorovateľný.

Celokeramická korunka, ako názov sám napovedá, je celá tvorená z keramiky. Vývoj nových keramických materiálov nám dovoľuje použiť keramiku ako plnohodnotnú náhradu stratených zubných koruniek. Tieto korunky pôsobia úplne prirodzene a je tu plne limitovaný negatívny efekt metalokeramických koruniek.

Prečo sú zubné korunky také drahé?

Metalokeramické aj celokeramické korunky sú tvorené pre každý zub zvlášť. Ako neexistujú dva rovnaké odtlačky prstov, neexistujú ani dva rovnaké zuby. Každá korunka je ručne robená práca, kedy zubár spoločne so zubným technikom hodnotia množstvo faktorov pre vzhľad budúcej korunky, preto predstava zubných koruniek vychádzajúcich z výrobného pásu je mylná. Ako každá ručná práca, tak aj korunky, sú veľmi časovo náročné a ako vieme, čas niečo stojí.

Čítajte tiež:

  • Amalgámová plomba. Správna alebo zlá voľba?
  • Liečba paradentózy
  • Zubný kameň - vznik a prevencia
  • Ako si vybrať zubnú kefku?

Autor: Jakub Šulta, Lukáš Kaloš

Poslať známemu
  
  

You have written:

23.3.2018 Adam

ahoj , chcel by som sa opýtať čí si môžem dať korunku na zub keď mám 16 rokov ?(mám odlomený kraj predného zubu)

Pridať nový komentár

Email

Fotografie