Zubné kanáliky

Zubné čiže koreňové kanáliky sú prirodzenou súčasťou každého zuba. Plnia mnoho dôležitých funkcií a môžu spôsobiť aj radu nepríjemných situácií. Okrem pulpitídy, známej ako zápal zubnej drene...
Zubné čiže koreňové kanáliky sú prirodzenou súčasťou každého zuba. Plnia mnoho dôležitých funkcií a môžu spôsobiť aj radu nepríjemných situácií. Okrem pulpitídy, známej ako zápal zubnej drene, dochádza často aj k odumretiu zuba v dôsledku poškodenia ciev, ktoré zubným kanálikom prechádzajú.

Zubné kanáliky

Ako už názov napovedá, ide o systém kanálikov v zube, ktoré prechádzajú cez korene do korunky a spájajú dreňovú dutinu v korunke s čeľustnou kosťou. Podobne ako ľudské kosti majú vo svojom strede kostnú dreň, má chrup dreň zubnú. Vedú tadiaľ cievy a nervy, ktorými je zubu dodávaná výživa alebo kyslík. Zubné kanáliky alebo ako sa odbornejšie označujú - koreňové kanáliky, sú preto pre vývoj a odolnosť zuba veľmi potrebné. Pri prerušení ciev, v prípade že dôjde k porušeniu kanálika, je dreň odrezaná od zásobenia a odumrie. Takýto zub sa potom označuje ako mŕtvy.

Nie je kanálik ako kanálik

Zubné kanáliky prebiehajú po celej dĺžke koreňa až k jeho hrotu. Vo svojom priebehu sú ale značne rôznorodé. Líšia sa podľa veľkosti zuba aj podľa jeho veku. S pribúdajúcim vekom pacienta sa zubný kanálik zužuje až na priemer niekoľko desatín milimetra, v extrémnych prípadoch aj stotín. Štatisticky sú zistené určité vlastnosti, ktoré sa opakujú. Napríklad vo svojom priebehu je kanálik najširší v korunke a najužší tesne pred koreňovým hrotom, vyzerá teda ako lievik. Na priereze potom môže mať tvar kruhový až oválny, ak vznikol spojením dvoch kanálikov, môže byť aj uprostred zúžený do tvaru piškóty. Tvar zubného kanálika väčšinou kopíruje tvar koreňa. Problémom je, že v jednom koreni nie je vždy len jeden kanálik. A aj keď áno, môže byť po fúzii (spojení) dvoch. Toto spojenie kanálikov ale nemusí byť v celej dĺžke, takže sa kanáliky vo svojom priebehu rôzne spájajú a rozpájajú. Variabilita tvaru je veľmi vysoká a hoci vzniklo veľa systémov na popis kanálikov, nikdy nie sú obsiahnuté všetky možnosti, ktoré príroda vytvorila.

Matematika alebo Počty zubných kanálikov

Pomocou mnohých pozorovaní a štúdií bolo zistené, koľko kanálikov v ktorom zube môže byť. Od jedného, u očných zubov a väčšinou aj rezákov, po tri až päť u stoličiek. Kanáliky sa však môžu spájať, ako sme už uviedli, takže je určitá šanca nájsť buď dva malé kanáliky s okrúhlym prierezom alebo jeden väčší s oválnym. Pritom počet kanálikov je veľmi dôležitý pre endodontické ošetrenie u zubného lekára. Je dôležité ošetriť všetky choré kanáliky a žiadny nevynechať, inak v ňom môže infekcia pretrvať a pacient sa bolesti nezbaví. Pritom nájsť všetky vstupy do kanálikov je veľakrát ťažké, pretože sú menšie ako špendlíková hlavička a nachádzajú sa na mnohokrát neprehľadnom dne dreňovej dutiny, teda hlboko vnútri zuba. Lekári majú však pri hľadaní kanálikov k ruke mikroskop, lupové okuliare a ultrazvuk, ktorý zrovná a sprehľadní dno dreňovej dutiny. Aj cena liečby sa odvíja podľa počtu kanálikov. Neplatí teda, že za ošetrenie jedného zuba zaplatíte vždy rovnakú sumu, ale napríklad stolička s piatimi kanálikmi bude skoro päťkrát drahšia ako očný zub s jedným. Nie je však pravidlo, že stolička musí mať päť kanálikov a zubár z tohto dôvodu nemôže dopredu cenu odhadnúť.

Záverom o zubných kanálikoch

Zubné čiže koreňové kanáliky sú neoddeliteľnou súčasťou každého živého zuba, dodávajú zubu kyslík a živiny cez cievy. Pomocou nervov je zub citlivý na teplo, chlad či tlak. Je dôležité, aby kanáliky neboli poškodené úrazom alebo kazom, malo by to za následok prerušenie ciev a odumretie zuba. Preto by si mal každý dávať na svoje zuby pozor. Úraz človek väčšinou neovplyvní, ale kaz sa tvrdým povrchom zuba prehlodáva i mesiace, než dosiahne dreň. Za tú dobu by mal byť na preventívnej prehliadke ľahko odhalený a ošetrený. Preto by sa prevencia nemala zanedbávať, ani keď "nič nebolí".


Autor: Pavel Holík

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email