Zubné implantáty

Zubné implantáty sú dobre vyzerajúce, dlhodobé a veľmi drahé umelé zuby. Takto charakterizuje implantáty takmer každý, kto uvažuje o náhrade stratených zubov práve implantátmi. Ale skutočne tomu tak je?
Zubné implantáty sú dobre vyzerajúce, dlhodobé a veľmi drahé umelé zuby. Takto charakterizuje implantáty takmer každý, kto uvažuje o náhrade stratených zubov práve implantátmi. Ale skutočne tomu tak je?

Zubné implantáty nahradia stratené zuby

Zuby sa prirodzene podieľajú na formovaní vonkajšieho vzhľadu človeka a jeho celkovom výraze. Strata zubov je preto negatívne prijímaná nielen človekom samým, ale aj jeho širokým okolím. V dnešnej dobe máme na výber z niekoľkých možností náhrad stratených zubov. Jednou z možností sú zubné implantáty, ktoré prinášajú moderné riešenie náhrady stratených a poškodených zubov. Jedná sa o umelé náhrady zubov, ktoré sú ukotvené, rovnako ako vlastné zuby, priamo v čeľusti.

Ako vyzerá zubný implantát?

V súčasnej dobe existuje niekoľko druhov zubných implantátov. Medzi tie najpoužívanejšie patria klasické valcové a čepieľkové implantáty. Od roku 2002 sú na slovenskom trhu tiež miniimplantáty. Valcové implantáty pripomínajú skrutku, ktorá je z veľkej časti zavŕtaná do kosti. Zostávajúca menšia časť sa nachádza v ústach ako pilier, ktorý slúži na upevnenie umelej zubnej korunky alebo mostíka. Čepieľkové implantáty sa už používajú menej, ale výsledný efekt je podobný ako u valcových implantátov. Rozdiel je v štruktúre ukotvenej v kosti, ktorá u čepieľkových implantátov pripomína doštičku, nie valec. Čepieľkové implantáty sú pre radu lekárov kontroverzné a vo svojej praxi ich takmer nepoužívajú. Nové štúdie však dokazujú niekoľko pozitívnych vlastností týchto implantátov aj oproti implantátom valcovým. Preto môžeme povedať, že čepieľkové implantáty dnes vhodne dopĺňajú častejšie používané implantáty valcové. Miniimplantáty v poslednej dobe veľmi nadobúdajú na popularite. Jednoduchosť zavedenia, priaznivá cena a malé nároky kladené na pacienta z nich robia implantáty populárne predovšetkým u začínajúcich implantológov. Nachádzame však aj množstvo indikácií, kedy sú používané aj skúsenými implantológmi na prvom mieste. Je ale dôležité vedieť, že nenahrádzajú "pravé" valcové implantáty.

Prečo používame zubné implantáty?

Zubné implantáty sú vysoko estetické a maximálne funkčné náhrady stratených zubov. Takýto "umelý koreň" tvorí nielen stabilný základ pre dlhodobé upevnenie umelej zubnej náhrady, ale zabraňuje aj strate kosti. Kosť potrebuje byť neustále zaťažovaná tlakmi, ktoré zuby pri žuvaní vyvíjajú. Tieto tlaky udržujú kosť "vo forme". V opačnom prípade, ak nie je kosť zaťažovaná, zub chýba, dochádza k strate kosti v dôsledku jej nepotrebnosti. Rovnaký efekt nachádzame u svalstva. Ak vyberiete končatinu po 6 týždňoch zo sadry, je veľmi oslabená, dochádza k úpadku nepotrebnej svalovej hmoty. Zubné implantáty sú vhodné pre náhradu jedného, viacerých alebo všetkých zubov.

Sú zubné implantáty pre každého?

Zubné implantáty sú na prvom mieste limitované vekom. Zavádzame ich pacientom od pätnástich rokov veku u dievčat a od šestnástich rokov u chlapcov, teda v čase, keď čeľuste už takmer nerastú. Ďalšou skupinou sú rizikoví pacienti, u ktorých je úspešnosť liečby výrazne znížená. Sú to predovšetkým ľudia s nedostatočnou ústnou hygienou, nestabilnou formou cukrovky, vážnou poruchou zrážanlivosti krvi, dlhodobou liečbou kortikoidmi, nádorovými ochoreniami v dutine ústnej a zlozvykmi ako zatínanie a škrípanie zubami.

Cena implantátov

Cena implantátov sa skladá z dvoch položiek, implantátu a protetickej náhrady, najčastejšie umelej zubnej korunky či mostíka. Vopred je dôležité upozorniť, že poisťovne, až na výnimky, na implantáty neprispievajú. Avšak na protetické náhrady, zubné korunky či mostíky už poisťovne prispievajú rovnako, ako by základom pre ich upevnenie bol vlastný zub. Cena implantátu sa odvíja od počtu nahradzovaných zubov, typu použitých implantátov a samozrejme ich značky. Samotný zubný implantát valcového typu stojí 280-400€ v prípade tuzemskej výroby. Zahraničné implantáty renomovaných značiek sa pohybujú medzi 600-1.200€ za jeden valcový implantát. Čepieľkové implantáty sú cenovo značne variabilné, preto je ťažké stanoviť cenové rozmedzie. Väčšinou stoja do 300€. Miniimplantáty sú cenovo výhodnejšie a stoja 160-280€.

Koľko stojí náhrada všetkých zubov implantátmi?

Cena protetickej náhrady je daná počtom nahradzovaných zubov a typom náhrady. V prípade umelej zubnej korunky sa bude cena pohybovať okolo 300€. Ceny mostíkov a zubných protéz nemožno stanoviť ani okrajovo, pretože záleží na celom rade faktorov. Náhrada strateného zuba valcovým implantátom s umelou zubnou korunkou stojí v priemere 800-1.600€. Náhrada horného zubného oblúka 6.000-10.000€. Dolný zubný oblúk vyjde na 2.400-6.000€.

Cena sa však môže diametrálne líšiť aj od nami stanovených rozmedzí vzhľadom k stavu pacienta alebo jeho požiadavkám.


Autor: Jakub Šulta, Lukáš Kaloš

Poslať známemu
  
  

You have written:

25.4.2017 RObo

Prosím Vás chcel by som sa opýtať aký rozdiel životnosti je medzi implantátom a miniimplantátom,mám bezzubú čelusť,a zubár mi chce dať 3 implantáty na prichytenie protézi.Taj neviem čí by mi nestačili aj miniimplantáty kde je proces podstatne kratši,Ďakujem

14.3.2017 Veronika

Dobrý deň prosím vás mám taký problém že mám v dezolatnom stave zuby a chcem si dať porcelánové ale zubarka má poslala na konzultáciu ku zubnému chirurgovi aby sa na to pozrel pretože mám poškodené krcky a zubarka sa bojí že mi to nebude držať keď sú poškodené čo mám robiť ako postupovať p by ste vy odporučili? Dakujem

10.11.2015 Kristína

v texte uvádzate, že: "Vopred je dôležité upozorniť, že poisťovne, až na výnimky, na implantáty neprispievajú." - môžete uviesť tieto výnimky? - doslova kedy a ktoré poisťovne prispievajú na zubné implantáty? Vopred ďakujem za info.

15.12.2013 martin

cena je vysoka ale aka je trvanlivost inplantatov co sa tyka veku a podobne je to individualne ale predsa kolko rokov funguju a su kvalitne vie to niekto

Pridať nový komentár

Email

Fotografie