Zloženie zubných pást

Zubnú pastu nájdeme v každej domácnosti. Môže byť sladká, slaná, modrá alebo napríklad trojfarebná. Mnohí z nás používajú jednoducho takú, ktorá im viac či menej vyhovuje. Jedno je však zrejmé, zubné pasty sú neodmysliteľne späté s ústnou hygienou...
Zubnú pastu nájdeme v každej domácnosti. Môže byť sladká, slaná, modrá alebo napríklad trojfarebná. Mnohí z nás používajú jednoducho takú, ktorá im viac či menej vyhovuje. Jedno je však zrejmé, zubné pasty sú neodmysliteľne späté s ústnou hygienou. Preto na trhu nachádzame nepreberné množstvo druhov zubných pást.

Od rýdzo kozmetických, zaručujúcich belší úsmev a žiarivé zuby až po terapeutické proti paradentóze alebo citlivým zubom. Hoci sa niektoré tvrdenia môžu zdať pravdivé, je potrebné brať reklamné slogany s rezervou. Špeciálne zubné pasty obsahujú zložky, ktoré môžu účinkovať, avšak správnej technike čistenia zubov v kombinácii s pravidelnými návštevami zubných lekárov sa žiadna zubná pasta ani zďaleka nevyrovná.

Základné ingrediencie zubných pást

Zložením sú si zubné pasty, či už "obyčajné", alebo tie so špeciálnym účinkom, podobné. Základom sú abrazívne čiže brúsne zložky. Do pást sa pridávajú za účelom leštenia a čistenie skloviny. Ďalšou požiadavkou na abrazíva je odstránenie bielkovinovej vrstvy na povrchu zuba. Táto bielkovinová vrstva sa vytvára vzápätí po vyčistení zubov a funguje ako podklad pre uchytenie baktérií zubného povlaku, navyše sa do nej môžu ukladať nevzhľadné pigmenty. Abrazíva musia byť dostatočne jemné, aby nedošlo k poškriabaniu skloviny. Všeobecne sa odporúčajú zubné pasty s minimom abrazívnych častíc, pretože obrusovanie povrchových vrstiev skloviny vedie k ich nenávratnej strate. Účinnosť abrazív je zvýšená, ak je použitá tvrdá zubná kefka, studená voda a nešetrná technika čistenia zubov.

Dôležitou zložkou sú fluoridy

Ďalšou dôležitou zložkou zubných pást sú zlúčeniny s fluórom. Fluór spevňuje zubnú sklovinu a zvyšuje jej odolnosť voči kyselinám. Navyše spomaľuje množenie baktérií, ktoré sa podieľajú na tvorbe zubného povlaku. Fluór je v zubných pastách viazaný v rôznych zlúčeninách - fluorid sodný, fluorid cínnatý, monofluorofosforečnan sodný a aminofluorid. U detí je nutné množstvo fluoridov strážiť, pretože u nich často dochádza k prehĺtaniu zubnej pasty. To môže vyústiť až v tzv. fluorózu.

Peniace zložky a konzervačné zložky

Väčšina zubných pást obsahuje peniace zložky. Zástupcom je najčastejšie sodium laureth sulfát (SLS). Na túto látku sú časté alergie. Osoby, ktoré trpia aftami, by sa tejto zložke mali vyhnúť. Bolo totiž dokázané, že SLS zvyšuje výskyt týchto nepríjemných a bolestivých postihnutí sliznice. Časté reakcie precitlivenosti sa vyskytujú aj na konzervačné látky, bez ktorých by pasta nevydržala dlho čerstvá a na farbivá, ktoré sú v zubných pastách pre efekt.

Príchute zubných pást

Aby zubné pasty dobre chutili, obsahujú umelé sladidlá. Namiesto umelých sladidiel sa môžu používať aj extrakty alebo silice z rôznych rastlín, ktoré majú silnú arómu - napríklad eukalyptus, mäta pieporná a iné. Všeobecne sú preferované sladké zubné pasty oproti pastám s príchuťou byliniek.

Čo sa týka liečivých účinkov, existuje nepreberné množstvo prísad. Protizápalový účinok majú rôzne rastlinné extrakty a ďalej žriedlová a morská soľ. Sťahujúci účinok na ďasno majú často používané soli hliníka. Zubné pasty môžu obsahovať aj enzýmy. Tie aktivujú iné slinné enzým, ktoré majú antibakteriálny účinok.

Záverom ...

Záverom je nutné dodať, že ani "najpokrokovejšie" zubné pasty s tými najúčinnejšími zložkami nedokážu to, čo pravidelná a dôkladná ústna hygiena. Hoci sú vyvíjané stále lepšie a lepšie zubné pasty, stále je nutné považovať zubnú pastu iba za pomocníka pri čistení zubov, nie za čarovný prostriedok, ktorý by bez nášho pričinenia vyriešil všetky naše problémy v ústach.


Autor: Radana Janovská

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email