Zápal zubnej drene - pulpitída

Pulpitída čiže zápal zubnej drene je nepríjemné ochorenie, ktoré počas života stretne nejedného z nás. Rýchly nástup bolesti, zvieravý pocit v ústach alebo neúčinkujúce tablety na tlmenie ťažkostí sú len niektoré z príznakov pulpitídy.
Pulpitída čiže zápal zubnej drene je nepríjemné ochorenie, ktoré počas života stretne nejedného z nás. Rýchly nástup bolesti, zvieravý pocit v ústach alebo neúčinkujúce tablety na tlmenie ťažkostí sú len niektoré z príznakov pulpitídy.

Zápal zubnej drene

Zápal zubnej drene je väčšinou veľmi bolestivé ochorenie, ktoré privedie do ordinácie aj tých, čo sa inokedy zubárom vyhýbajú oblúkom. Zubná dreň je mäkké tkanivo vyplňujúce dutinu vnútri zuba vrátane koreňových kanálikov. Je bohatá na nervy a krvné cievy, vyživujúce zub a umožňujúce jeho rast. Nervom zase vďačíme za pocit bolesti, kedykoľvek sa so zubami niečo deje. Jedným z týchto bolestivých prípadov je aj zápal drene.

Ako vzniká pulpitída?

Existuje veľa spôsobov, ako môže byť dreň poškodená. Najčastejšie to býva zubným kazom, ktorý sa postupne prepracoval cez tvrdý povrch do hĺbky. Ďalšou možnosťou je preťaženie zuba, napríklad nevhodnou protézou alebo príliš vysokú výplňou. Preto je dôležité a mnohokrát menej nepríjemné, chodiť na preventívne prehliadky zubov a pri otázkach lekára, či nová plomba niekde "neprekáža", odpovedať pravdivo. Zápal môže ale vzniknúť aj na podklade zlomeniny zuba alebo pri prehriatí. Nie však pri pití horúceho čaju, ale ide o teplo vzniknuté pri nešetrnom brúsení zuba.

Ako určím závažnosť zápalu zubnej drene?

Vďaka mikroskopu môžeme rozlíšiť mnoho druhov zápalov, ale v praxi, pri rozhodovaní o liečbe, rozoznávame tri základné stavy drene:

  1. Zdravá dreň
  2. Dreň s vratnými zmenami
  3. Dreň s nevratnými zmenami

Prvá skupina je samozrejme tá ideálna. Druhá, kedy sú zmeny ešte vratné, je typická bolesťou pri pití studených alebo horúcich nápojov, tá ale rýchlo ustupuje. Obvykle lekár nachádza v oblasti, ktorú pacient označí, hlboký kaz alebo výplň. K úplnému vyliečeniu postačí tento podnet eliminovať. Tretia skupina už vyžaduje rozsiahlejšiu terapiu, nestačí len odstrániť príčinu, ale musíme aj ošetriť dreň samotnú. Situáciu ešte sťaží fakt, že druhá forma v tretiu prechádza plynule, nie je teda jednoduché striktne vymedziť, kedy aký spôsob liečby použijeme. V tomto treťom prípade bolí zub stále aj bez tepelných podnetov. A nielen zub, ale celá polovica tváre. Toto nám spôsobujú baktérie, ktoré z kazu prenikli až do drene a ich toxické látky postupne zabíjajú dreňové bunky, tzv. nekróza.

Ak pacient ani teraz nenájde zubára, hoci lieky proti bolesti už nezaberajú, dreň je postupne premenená baktériami na zapáchajúcu infekčnú hmotu, čomu hovoríme gangréna. Je to najťažšia forma zápalu a vyžaduje dlhšiu liečbu ako ostatné. A aby sme všetko ešte viac skomplikovali, existuje navyše chronický zápal zubnej drene, ktorý sa síce vo všetkých ohľadoch, vrátane liečby, podobá tým predchádzajúcim, avšak priebeh ochorenia je zdĺhavý a nemusí byť sprevádzaný bolesťou.

Čo ma čaká v ordinácii zubára?

V zubnej ordinácii je postup nasledujúci. Predovšetkým je dôležité presne zistiť, ktorý zub pacienta trápi a ako veľmi je jeho dreň poškodená. K tomu lekárovi slúžia rôzne klinické testy, ako napríklad skúška na studený podnet alebo naopak na teplý, poklep na hrbolčeky zuba a hlavne röntgen. Na ňom totiž uvidíme, či sa zápal nerozšíril aj mimo zub okolo koreňa. Potom nasleduje vlastná endodoncia, to znamená otvorenie dreňovej dutiny, odstránenie všetkých infikovaných tkanív a vyčistenie vrátane koreňových kanálikov. Priestor sa zaplní hmotou, zaisťujúcou dokonalé utesnenie a o otvor v korunke zuba sa lekár postará, ako by sa jednalo o obyčajný kaz, plombou. Znie to síce jednoducho, ale celé ošetrenie zaberie vyše hodiny, v prípade viackoreňových zubov aj niekoľko hodín, alebo je rozdelené do viacerých návštev.

Záverom o zápale zubnej drene ...

Zápal zubnej drene patrí k nepríjemným a často komplikovaným ochoreniam. Bolesť nielen že privedie pacienta do ordinácie, ale sprevádza ho aj pri klinických testoch. Je to však bohužiaľ jediný spôsob vyšetrenia. A pritom tomu všetkému sa dá zabrániť starostlivou hygienou a pravidelnými prehliadkami u svojho zubného lekára. Lebo ako sme povedali hneď na začiatku, najčastejšou príčinou je obyčajný kaz.


Autor: Pavel Holík

Poslať známemu
  
  

You have written:

11.9.2018 Jana

Absolutny suhlas s Katarinou. Roky moja zubarka nerobila nic, aby odhalila gangrenu, a to mala aj rtg snimok, dumala nad nadchami, zapalmi dutin, az mi do dvoch takych zubov dala len vatu a vraj ukazte sa vtedy a vtedy, potom ich aj tak vytrhneme, neda sa nic robit, no vata mi samozrejme v ten den vypadla, tak som sa vybrala uplne inej lekarke, ktora je mimo poistovnu a ta mi konecne oba zuby vycistila, trvalo to velmi velmi dlho, bolo to dokladne a dufam, ze to uz bude OK, takze mozete si chodit na preventivky aj neviem kolko, vsetko zavisi od daneho lekara, ci sa vyzna, alebo len "ketasi", ak sa s bolestou zuba dopravite zubarovi to este neznamena, ze vam aj pomoze.

22.11.2016 katarina

ani preventivne prehliadky ma neusetrili od pulpitidy!!! a dokonca ani navsteva zubara, ked ma bolel zub, nevedel zistit o ktory zub ide, tak otvoril ten vedlajsi, dal plombu a poslal ma prec.. zaplatila som 50eur.. a zbytocne... o par dni som uz bola na pohotovosti s nesnesitelnymi bolestami a vysledok: degenerativna pulpitida.. takze, nic vas pred tymto nezachrani, ak vas zubar ide len po peniazoch a nie po vasom zdravi!!!

3.3.2015 jana snahnicanova

Milý pacienti, doporučujem všetkým, ktorých takto začnú bolieť zuby, navštíviť hneď svojho zubára, pretože ja mám momentálne pulpitídu obojstranne a takú bolesť, akú som ja prežívala 2 týždne, neprajem nikomu, ďakujem mojmu zubárovi,ktorý mi pomohol a možem spávať bez bolesti.

Pridať nový komentár

Email