Voľne predajné prostriedky na bielenie zubov

Stomatológom nekontrolované bielenie zubov sa zdá byť cenovo výhodné, okamžite použiteľné a s jasným efektom zosvetlených zubov. Takéto a ďalšie podobné reklamné heslá vám jasne hovoria, že recept na Hollywoodsky úsmev...
Stomatológom nekontrolované bielenie zubov sa zdá byť cenovo výhodné, okamžite použiteľné a s jasným efektom zosvetlených zubov. Takéto a ďalšie podobné reklamné heslá vám jasne hovoria, že recept na Hollywoodsky úsmev stojí pár korún. Poďme sa na voľne predajné bieliace prostriedky pozrieť bližšie.

Úskalia voľne predajných prostriedkov

V súčasnej dobe nachádzame na trhu veľké množstvo voľne predajných bieliacich prostriedkov. Úskalie týchto výrobkov spočíva prevažne v ich aplikácii bez odborného dohľadu lekára a zlého definovania pravej povahy zafarbenia zubov. Rad spotrebiteľov si neuvedomuje, že odtieň výplní alebo rozsiahle pigmentové zmeny v prednom úseku zubov nie sú bieliace prostriedky schopné zmeniť a v dôsledku toho môže dôjsť k nesúladu farby zubov. Cena opráv takto vzniknutých škôd môže byť potom vo výsledku mnohonásobne vyššia ako ušetrené peniaze za odborné ošetrenie. Voľne predajné bieliace prostriedky majú však v rukáve jedno veľké eso, a tým je čarovné slovíčko "whitening", ktoré na etikete výrobku pôsobí na spotrebiteľov ako zaručený recept na úspech.

Žuvačky na bielenie zubov

Žuvačka, ktorá by pomohla vyriešiť problematiku diskolarácie zubov, zatiaľ neexistuje a zrejme ešte dlho existovať nebude. Ak však opomenieme fakt, že chrup má byť po jej užití svetlejší, sú tieto žuvačky vzhľadom k svojmu zloženiu veľmi vhodné. Môžu obsahovať enzýmy papaín a bromelaín, ktoré napomáhajú odstraňovať farebné pigmentácie na povrchu zubov, vitamín B5 alebo xylitol. Vitamín B5 pomáha regenerovať ústnu dutinu. Žuvačky, obsahujúce tento vitamín, sú vhodné najmä pre ľudí s citlivými ďasnami. Xylitol je drevný cukor, ktorý pri rovnakej sladivosti ako repný cukor dodáva približne o 40% menej energie ako bežný cukor, je teda vhodný aj pre diabetikov. Žuvačky s bieliacim účinkom samozrejme náš chrup nevybielia, ale môžu byť dobrým pomocníkom pri redukcii zubného povlaku.

Bieliace zubné púdre

Používanie zubných púdrov sa neodporúča. Mechanizmus odstraňovania pigmentácií a nečistôt zubov je založený na obrusovaní povrchových vrstiev skloviny pomocou abrazívnych častíc, čím dochádza k nenávratnému obrusovaniu tenkých vrstvičiek skloviny, ktoré už nemôžu byť nikdy nahradené.

Bieliace zubné pasty

Zubné pasty s bieliacim efektom sú schopné prostredníctvom abrazívnych častíc a enzýmov odstrániť povrchové zafarbenie zubov. Obrusovanie vrstiev skloviny nie je vhodné z dôvodov uvedených u zubných púdrov. Navyše je možné, že príčina zafarbenie zuba nie je na povrchu, ale vo vnútri zuba, tzv. vnútorného zafarbenia. Vnútorné sfarbenie redukujeme pomocou peroxidu vodíka, ktorý prenikne do vnútorného prostredia zuba, kde štiepi veľké tmavé molekuly. Európskou úniou povolené množstvo peroxidu vodíka v bieliacich zubných pastách je 0,1%. Pri takejto koncentrácii sú zubné pasty ako bieliaci prostriedok úplne neúčinné (ordinačné bielenie často používa bieliace prostriedky s koncentráciou 30% a vyššie).

Bieliace tyčinky na zuby

Účinok bieliacich látok v tyčinkách je po aplikácii okamžite zrušený pôsobením slín. Z tohto hľadiska sú bieliace tyčinky ako prostriedok pre redukciu sfarbenia úplne nevyhovujúce.

Bieliace gély

Zosvetľovanie chrupu pomocou voľne predajných bieliacich gélov, ktoré sú najčastejšie nanesené do plastového nosiča, nadobúda na stále väčšej popularite. Voľne predajné bieliace gély sú cenovo dostupnou alternatívou k domácemu bieleniu riadenému z ordinácie. Mechanizmus pôsobenia bieliaceho prostriedku na chrup je obdobný. Súčasťou voľne predajných bieliacich gélov býva odtlačková hmota, ktorú zahrejete v teplej vode, potom vložíte do úst a zahryznete. Otázkou však zostáva kvalita voľne predajnej odtlačkovej hmoty a jej amatérske zavádzanie do úst. Najčastejším problémom bývajú vzduchové kapsy, ktoré sa premietajú do odtlačkovej hmoty. V týchto vreckách sa hromadí bieliaci gél, ktorý spôsobuje presvetlenie daných úsekov chrupu. Ďalšie úskalie spočíva v nedoliehaní "voľne predajného" nosiča bieliaceho prostriedku na medzizubné priestory, kde potom vznikajú nepekné tmavé úseky.

Čítajte tiež:

  • Bielenie zubov - často kladené otázky
  • Domáce bielenie zubov

Autor: Jakub Šulta, Lukáš Kaloš

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email