Suchosť v ústach - xerostómia

Suchosť v ústach (odborne xerostómia) je ochorenie slinných žliaz. Nízka alebo žiadna produkcia slín môže spôsobiť množstvo nepríjemností. Strata chuti a zvýšená kazivosť zubov sú len niektorými z nich. Ako s ňou bojovať? Čo ju spôsobuje? Je možné ju liečiť?
Suchosť v ústach (odborne xerostómia) je ochorenie slinných žliaz. Nízka alebo žiadna produkcia slín môže spôsobiť množstvo nepríjemností. Strata chuti a zvýšená kazivosť zubov sú len niektorými z nich. Ako s ňou bojovať? Čo ju spôsobuje? Je možné ju liečiť?

Ako vás ohrozuje sucho v ústach alebo xerostómia?

Každý si aspoň raz za život vyskúšal, aké to je mať sucho v ústach. Ale niekoho tento problém sprevádza každý deň, bez toho aby vedel, že môže byť symptómom pre mnohé vážne ochorenia. Xerostómia čiže suchosť v ústach je spôsobená zníženou alebo úplne vyradenou produkciou slín. Sliny majú v ústach nenahraditeľnú funkciu. Pôsobia ako prirodzený ochranný systém - obmývajú ústnu dutinu, vyrovnávajú v nej pH, tvoria ochrannú vrstvu na sliznici, svojím zložením remineralizujú sklovinu, pomáhajú natráviť potravu a obsahujú protilátky proti mikroorganizmom, čím ovplyvňujú zloženie zubného povlaku. Sliny sú produkované slinnými žľazami a ich tvorba závisí predovšetkým na hydratácii organizmu a type prijímanej potravy.

Suchosť v ústach - čo všetko ju ovplyvňuje?

Suchosť v ústach môže byť primárnym ukazovateľom, že je niečo zle. Býva sprievodným javom napr. Sjögrenovej choroby, Lambertovho-Eatonovho syndrómu či zle kontrolovanej cukrovky. Xerostómia môže byť tiež dôsledkom dehydratácie organizmu spôsobenej cukrovkou, vracaním, hnačkami, nadmerným potením, vysokou horúčkou, stratou krvi, ďalej tiež ochorením (popr. fyzickým traumou) slinných žliaz alebo ich vývodov alebo nervov, úzkostnými stavmi, depresiami, konzumáciou alkoholických nápojov, nadmerným dýchaním otvorenými ústami, ale tiež niektorými liekmi s anticholinergickými účinkami, psychofarmakmi, konope, amfetamínom, liekmi na zníženie chuti do jedla, antihistaminikmi či cytostatikami. Napríklad užívanie metamfetamínu spôsobuje okrem iného bruxismus (nutkavé škrípanie zubami alebo opakované žuvacie pohyby bez potravy v ústach) a ďalej dochádza k poškodeniu slinných žliaz. Táto kombinácia spôsobí deštrukciu zubov, v anglickom jazyku nazývanú "meth mouth".

Čo ďalšie je príčinou suchosti v ústach?

Ďalším faktorom pre vznik xerostómie sú rádioterapie nádorov hlavy a krku. Tie sú príčinou deštrukcie slinných žliaz, čím sa zároveň ovplyvní produkcia a zloženie slín. Vymizne tým remineralizačná schopnosť, dôjde k zvýšenému osídleniu dutiny ústnej mikroorganizmami, spôsobujúcimi zubné kazy a zvýšenej zraniteľnosti slizníc a tkanív závesného aparátu zuba a tiež k mnohým infekciám.

Ako možno suchosti v ústach predchádzať?

Dôležitým preventívnym opatrením suchosti v ústach je dostatočná hydratácia organizmu. Odporúča sa vypiť až 2-3 litre tekutín denne. Ak je však vaše telo vystavené zvýšenej fyzickej námahe, musíte prispôsobiť príjem tekutín ich výdaju. Nie je neobvyklé vypiť aj viac ako 5 litrov tekutín denne, obzvlášť u vrcholových športovcov. Ak však trpíte ochorením slinných žliaz, ktoré sú buď čiastočne alebo úplne nefunkčné, zvýšený príjem tekutín vám nepomôže.

Liečba suchosti v ústach

Liečba je založená na nájdení pravých príčin ochorenia a ich eliminácii, ak je to možné. V mnohých prípadoch však vyliečiť xerostómiu ako takú nevieme. Pri liečbe sa zameriavame na odľahčenie príznakov a predchádzanie vzniku kazov. Pacienti trpiaci suchosťou v ústach by sa mali vyhýbať kofeínu, antihistaminikám a látkam, ktoré uvoľňujú upchatý nos a nosné dutiny. Mali by viac dbať na dodržiavanie ústnej hygieny, často piť nesýtené tekutiny, nápoje bez cukru a žuť žuvačky obsahujúce látku xylitol. Na trhu tiež existujú tzv. umelé sliny, ktoré zvlhčujú ústnu sliznicu. Sú dostupné vo forme spreja, kloktadiel a cmúľacích cukríkov.

Čítajte tiež:

  • Ako si vybrať zubnú kefku?
  • Halitosis čiže zápach z úst
  • Paradentóza (tiež parodontitída)
  • Zubný kameň - vznik a prevencia

Autor: Veronika Andělová

Poslať známemu
  
  

You have written:

11.12.2019 Suchosť v ústnej dutine

Tento problém som mala v r.2016 a teraz sa mi objavil.navstivila som jednu doktorku aby mi pomohla lebo v noci je to veľký problém,dala mi dvax kvapky.ktore sa u nás už nevyrábajú?povedala že nám si kúpiť niečo v lekárni.ani to nepomohlo tak som sa vrátila naspäť , že čo mám robiť.dostala som jednu tabletku na dva týždne ktorá mi vraj pomôže.ale stále môj problém nevyriešil.prosim o vyjadrenie ako si mám pomôcť.som z toho zúfalá.chcem sa vyspať.Dakujem

7.9.2016 Dana

Používam asi 2 týždne robené umelé sliny z lekárne,je možné aby mi spôsobili riedku až hnačkovitú stolicu?
dakujem Spaldová

Pridať nový komentár

Email