Strojček čiže ortodontický aparát

Každý človek má istú genetickú predispozíciu k určitému tvaru a postaveniu zubov. Mať krásny úsmev s rovnými zubami je istou výhodou nielen v osobnom živote, ale určite aj v profesijnom. Dodáva sebavedomie, optimizmus, a tým aj pohodu a zdravie.
Každý človek má istú genetickú predispozíciu k určitému tvaru a postaveniu zubov. Mať krásny úsmev s rovnými zubami je istou výhodou nielen v osobnom živote, ale určite aj v profesijnom. Dodáva sebavedomie, optimizmus, a tým aj pohodu a zdravie.

Prečo mať rovné zuby?

Mať rovné zuby je dôležité pri hryzení a rozdrobovaní potravy. Nielen, že lepšie vyzerajú a krásny úsmev nám dodáva väčšie sebavedomie, ale prispievajú aj k lepšiemu čisteniu a teda k menšiemu riziku vzniku zubného kameňa, kazu, paradentózy a predčasnej straty zubov. Vyrovnať zuby možno aj v neskoršom veku, avšak neliečené chyby sa môžu v priebehu rokov zhoršovať.

Strojček čiže ortodontický aparát

Strojček (ortodontický aparát) je druhom zdravotnej pomôcky, ktorú využívajú špecializovaní zubní lekári, ortodontisti, k vyrovnaniu, usmerneniu rastu či k udržaniu postavenia už zrovnaných zubov. Môžu byť použité ako na hornej, tak aj na dolnej čeľusti. Delia sa na fixné a snímateľné.

Kedy premýšľať o obstaraní strojčeka?

  • Predkus - horné zuby výrazne vyčnievajú pred dolnými
  • Hlboký zhryz - horné zuby prekrývajú dolné o viac ako polovicu
  • Obrátený zhryz - horné zuby sú pri zhryze za dolnými
  • Otvorený zhryz - horné a dolné zuby sa pri zhryze nedotýkajú
  • Stesnené zuby, rôzne prekríženia
  • Medzery medzi zubami
  • Stred horného a dolného zubného oblúku nie je v jednej rovine
  • Problémy pri hryzení, zuby sa obrusujú a odlamujú

Ortodoncia je odbor, ktorý sa zaoberá diagnózou, prevenciou a nápravou nepravidelností zubov a čeľustí. K týmto špecialistom sa môže prísť s odporúčaním od zubného lekára, ale aj bez neho.

Snímacie či fixné strojčeky?

Strojček možno mať v každom veku. Obvykle sa snímacie strojčeky používajú len na usmernenie rastu zubov u detí. Na úpravu postavenia zubov a chýb zhryzu sa inak používajú fixné ortodontické strojčeky. Tie sa vo väčšine prípadov aplikujú zároveň na horný a dolný chrup z dôvodu správneho kontaktu po liečbe. Ak sa zuby rovnajú len v jednej čeľusti, potom na seba správne nehryzú a je veľmi ťažké ich po sňatí strojčeka udržať vyrovnané. Nedokonalý zhryz môže zuby tiež poškodzovať.

Liečba

Liečba zvyčajne prebieha v niekoľkých fázach, počas ktorých dôjde k starostlivému vyšetreniu, zröntgenovaniu a odtlačkom zubov. Pacient sa následne dozvie viac informácií o svojich vadách a plánoch liečby. Väčšinou je na výber viac možností. Lekár podá informácie o vlastnostiach jednotlivých aparátov, ich výhodách i nevýhodách, z ktorých si následne každý zvolí taký variant, ktorý mu bude najviac vyhovovať.

Nasleduje vlastná liečba, ktorá je v každom prípade časovo náročná, obvyklá doba liečby je okolo 2 rokov. Výsledok však stojí za to. Samotná aplikácia krúžkov a zámkov nebolí, ale po nasadení sa môže mierna bolesť objaviť. Nemala by však trvať dlhšie ako 1 - 2 týždne. Zámkom môže byť tiež dráždené ďasno, tomu zabráni tzv. pacientsky vosk, ktorý sa na aparát pritlačí v danom mieste.

Počas nosenia, ale aj po zložení aparátu, musíme dochádzať na kontroly nielen k ortodontistovi, ale aj k vlastnému zubnému lekárovi a dodržiavať všetky pokyny, najmä čo sa týka ústnej hygieny.

Niekedy je nutné extrahovať (vytrhnúť) niektoré zuby. Väčšinou sa jedná o jeden z premolárov (=črenových zubov (medzi očným zubom a stoličkami)). Pacient väčšinou dostane odporúčanie k svojmu zubnému lekárovi, ktorý zákrok vykoná. Prednostne sa extrahujú zuby s výplňami, kazmi či inak poškodené.

V istých prípadoch je možné zúžiť zubný oblúk len tzv. zabrúsením skloviny (stripping). Dané zuby sa nepatrne obrúsia (0,25 mm) a následne dôkladne vyleštia. Nehrozí vyššia kazivosť, ale prejavuje sa zvýšená citlivosť, ktorá však väčšinou do jedného mesiaca odznie. Túto metódu však nie je možné praktizovať u všetkých pacientov.

Cena

Zdravotné poisťovne dnes hradia časť ortodontickej liečby deťom, ale prispievajú aj dospelým. Pacient si hradí časť za materiál strojčeka, neplatí však za jednotlivé návštevy v ordinácii (okrem prvých troch), ktorých môže byť aj pätnásť. Cena je u každého pacienta iná, pretože záleží od rozsahu a typu použitého materiálu. Je nutné sa informovať vo vlastnej zdravotnej poisťovni. Pomerne vysoká cena za strojčeky sa odvíja od ich drahých súčastí, náročnosťou práce kvalifikovaného personálu aj nutnosťou mať široké spektrum pomôcok. Cena sa zvyšuje pri nadštandardnej starostlivosti z hľadiska estetiky, ako je to u lingválnych (neviditeľných) strojčekov, z dôvodu vysokej individuality pri výrobe alebo u zámkov fixných aparátov z keramiky či zafíru.

Ceny sú teda veľmi individuálne. Kompletná liečba fixnými strojčekmi u detí vyjde minimálne na 1000€ a u dospelých cena začína na 1200€. Príplatok za jeden keramický či zafírový zámok je okolo 25€. Cena lingválnych (neviditeľných) fixných strojčekov sa pohybuje v rozmedzí medzi 2800€ až 4000€. Snímacie strojčeky stoja asi na 40€, ale snímací priehľadný fóliový strojček (Invisalign, Orthocaps) určený pre menej závažné anomálie dospelých pacientov už vyjde aj na 2400€.


Autor: Kristína Horáková

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email