Starostlivosť o zubné náhrady

Už od malička bývame vedení k tomu, že ak chceme mať krásne a zdravé zuby, musíme sa o ne poriadne starať. Ako je to ale s protézami? Znamená to, že keď už to nie sú naše vlastné zuby, tak sa o ne teda nemusíme starať?
Už od malička bývame vedení k tomu, že ak chceme mať krásne a zdravé zuby, musíme sa o ne poriadne starať. Ako je to ale s protézami? Znamená to, že keď už to nie sú naše vlastné zuby, tak sa o ne teda nemusíme starať? Nie. Aj umelý chrup potrebuje našu starostlivosť, aby nám nespôsoboval nepríjemné ťažkosti v ústnej dutine a aby plnil svoju funkciu čo najdlhšie tak, ako má. Ako sa teda o zubné náhrady starať?

Zubné implantáty

Starostlivosť o zubné implantáty je veľmi dôležitá. Dokonalá zubná hygiena je v pomyselnom rebríčku na prvom mieste, pretože jedine tak je možné predchádzať vzniku komplikácií, ako je napr. zápal ďasien alebo čeľustí. Pri vzniknutom zápale totiž môže telo reagovať na implantát ako na cudzie teleso a môže ho vylúčiť, popr. narušiť jeho stabilitu v kosti. K správnej ústnej hygiene sa na implantáty používajú špeciálne kefky odporúčané zubným lekárom. Ďalšími doplňujúcimi pomôckami vedúcimi k dokonalému vyčisteniu sú medzizubné kefky a zubná niť, ktoré by rozhodne nemali chýbať ani pri bežnej hygiene zdravého chrupu. V neposlednom rade je potom tiež samozrejme dôležité dochádzať na pravidelné kontroly k zubnému lekárovi.

Starostlivosť o korunky a mostíky

O korunky či mostíky sa musíme starať rovnako starostlivo ako o vlastné zuby. Okolo krčkov koruniek a pod mostíkom sa môže hromadiť zubný povlak a zvyšky jedla, ktoré môžu byť príčinou zápachu z úst, môžu spôsobovať krvácanie ďasien, zápal ďasien alebo aj parodontitídu. Na čistenie krčkových partií okorunkovaných zubov je vhodné používať jednozväzkové kefky, ktoré sú bežne k dostaniu vo všetkých lekárňach či priamo u vášho zubného lekára. Priestory pod mostíkom, jeho medzičlenmi, sú ľahko čistiteľné pomocou medzizubnej kefky či zubnej nite, ktorá sa pod medzičleny zavádza pomocou špeciálnej ihly. Vhodné je používať najmä nite typu superfloss. U medzizubnej kefky je nutné zvoliť správnu veľkosť. Tá by mala byť taká, aby kefka šla ľahko pod mostík zaviesť a pritom zaplnila priestor pod medzičlenmi. Rozhodne by nemali byť zavádzané násilím.

Starostlivosť o snímateľné náhrady

Hoci sa môže na prvý pohľad zdať, že čistenie snímateľných náhrad bude patriť k najľahším úkonom, nie je tomu tak. Nie že by sa jednalo o nejaký zložitý proces. Je tomu tak preto, že sa vo väčšine prípadov snímateľné náhrady týkajú starších osôb, ktorým už v istej miere chýba určitá dávka zručnosti a ako sa hovorí, už na to jednoducho poriadne nevidia, preto môžu ľahko prehliadnuť nedostatočne vyčistené miesta.

Prečo je hygiena snímateľných náhrad dôležitá?

Hygiena snímateľných náhrad je veľmi dôležitá z dôvodu ochrany sliznice protézneho lôžka. Častým ochorením sliznice bezzubej čeľuste je stomatitis protetica. Jedná sa o zápalové sčervenanie sliznice pod protézou spôsobené premnožením kvasiniek pri nedostatočnej hygiene. Zubné protézy si vyžadujú podobnú starostlivosť ako vlastné zuby. Po každom jedle je potrebné vypláchnuť ústa vodou. Snímacia náhrada sa potom, rovnako ako zuby, čistí ráno a večer, pokiaľ možno špeciálne upravenou kefkou na zubné protézy, popr. akoukoľvek inou mäkkou kefkou. Pri čistení zubnej náhrady nie je vhodné používať príliš tvrdú kefku, hrozí totiž poškriabanie jej povrchu. Na poškriabanej či inak poškodenej zubnej náhrade sa potom usadzuje mikrobiálny povlak, ktorý môže byť príčinou rôznych zápalov a chorôb. Pre dôkladnejšiu dezinfekciu náhrady je možné použiť celý rad čistiacich tabliet či práškov rozpustných vo vode. Samozrejmosťou je tiež odstránenie zvyškov potravy z ďasien a zo zostávajúcich zubov v dutine ústnej.

Pár slov na záver

Správnou starostlivosťou o svoje zubné náhrady nielenže predlžujeme ich životnosť, ale chránime si tým tak aj svoje orálne zdravie. Problémy spojené so zlou ústnou hygienou sa objavia spravidla veľmi rýchlo. Vyznačujú sa začervenaním, bolestivosťou, krvácaním, ktoré si pacient vysvetľuje tak, že je chyba v náhrade, ktorá ho dráždi. Áno, v určitom percente to môže byť pravda, a to z dôvodu možnej alergickej reakcie alebo mechanického či chemického dráždenia. Vo väčšine prípadov je to však ale skôr spôsobené práve nedostatočnou hygienou, kedy neodstránený zubný povlak obsahujúci baktérie dráždi ďasná a sliznice. Je preto dôležité, aby bol pacient o starostlivosti svojej náhrady správne poučený svojím zubným lekárom a aby k nej sám pristupoval zodpovedne.


Autor: Lucie Václavková

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email