Starostlivosť o strojčeky

Či už máme snímacie alebo fixné strojčeky, musíme sa o ne aj o svoje zuby dôkladne starať. Hoci to môže znieť ako klišé, kvalitná hygiena je nevyhnutná nielen ráno a večer ale v prípade nasadených strojčekov i v priebehu dňa. Aké sú rozdiely v starostlivosti pri fixných a snímateľných zubných strojčekov a ktoré pomôcky k hygiene používame?
Či už máme snímacie alebo fixné strojčeky, musíme sa o ne aj o svoje zuby dôkladne starať. Hoci to môže znieť ako klišé, kvalitná hygiena je nevyhnutná nielen ráno a večer ale v prípade nasadených strojčekov i v priebehu dňa. Aké sú rozdiely v starostlivosti pri fixných a snímateľných zubných strojčekov a ktoré pomôcky k hygiene používame?

Starostlivosť o snímateľné strojčeky

Snímateľné strojčeky sa vynímajú pred konzumovaním potravy, čo je výhodou. Nedochádza tak k zachytávaniu potravy. Čistia sa raz denne kefkou a vlažnou vodou. Pretože je aparát iba od slín, nemusí sa používať zubná pasta, tá by na nich mohla zanechávať zbytočne biele škvrny. Raz za týždeň by sa mal aparát vložiť do pohára s vodou a trochou ústnej vody alebo sa môžu použiť špeciálne tablety na chemické čistenie (ako je to u zubných protéz). Ak nie je snímací aparát v ústach, mal by sa uchovávať v špeciálnej pevnej plastovej dózičke, aby nedošlo k jeho poškodeniu.

Starostlivosť o fixné (pevné) strojčeky

Fixné strojčeky a starostlivosť o zuby s nimi, je náročnejšia z hľadiska ústnej hygieny ako u ľudí bez strojčeka. Pri nalepení aparátu pacient musí dbať na zvýšenú pozornosť. Nasadením vzniklo mnoho ďalších zákutí, kde sa budú po jedle ľahko usadzovať nečistoty premieňajúce sa v povlak. To platí najmä v oblastiach pri zámku. Vplyvom množiacich sa baktérií hrozí väčšie nebezpečenstvo vzniku zápalu ďasien a zubného kazu. Všetko je z dôvodu zlého a nedôsledného čistenia.

Ak pacient nemá zodpovedajúcu hygienu, pri odobratí strojčeka v miestach okolo jednotlivých zámkov budú na zuboch biele škvrny. Sú to oblasti, kde rozmnožené baktérie z povlaku vplyvom zlej hygieny odvápnili sklovinu. V horšom prípade v týchto oblastiach môžu vznikať zubné kazy.

Starostlivosť o neviditeľné strojčeky

V prípade linguálnych (neviditeľných) fixných aparátov je ústna hygiena a jej udržiavanie ešte náročnejšie. Čistenie vnútorných (orálnych) plôšok zubov sa zanedbáva aj bez strojčeka kvôli neprehľadnosti. Preto by si pacient mal vopred uvedomiť, že bude tráviť ďaleko viac času s kefkou.

Hygienické pomôcky

Pri pravidelnej starostlivosti o zuby aj strojček všetko prebieha ľahšie. Odporúča sa čistiť si zuby najlepšie po každom jedle. Okrem klasickej kefky, ktorá by mala mať malú hlavičku, čo najviac mäkkých štetín by si mal ďalej pacient zaobstarať medzizubné kefky a jednozväzkovú (sólo, single) kefku, s ktorými sa ľahšie dostane do oblastí okolo zámkov a pod drôtom. Na trhu sa objavujú aj kefky strihané tzv. "do véčka". Sú to špeciálne ortodontické kefky navrhnuté tak, aby dokázali lepšie vyčistiť prilepené zámky zo všetkých strán.

Zubná niť

Na čistenie sa môže použiť aj zubná niť. Zavedie sa do medzizubného priestoru pod drôtom a pretiahne sa. So zavedením nám môže pomôcť špeciálna ihla. Následne jemným tlakom na jednu plochu zuba a následne druhú sa pomalými pohybmi hore a dole vyčistia obe bočné plôšky zuba. Možno sa s ňou dostať až do oblasti pod ďasno, a tým sa umožní predísť aj pigmentácii z potravín a najmä nápojov v týchto priestoroch. Na jednotlivé plôšky každého zuba by mala byť použitá nová časť vlákna. Okrem nití existujú aj zubné pásky, ktoré majú jeden koniec vlákna tvrdý, voskovaný. Umožňujú ľahšie zavedenie. Ako niť, tak aj zubnú pásku možno použiť v dostatočne veľkých priestoroch medzi zubami. Zubný lekár názorne ukáže, ako tieto všetky pomôcky správne používať a tiež určí správnu veľkosť medzizubnej kefky. Tiež je vhodné kúpiť si zubné pasty s väčším obsahom fluóru.

Odporúčanie

Po nalepení strojčeka sa odporúča prispôsobiť si jedálniček a jesť menej tvrdé jedla, skôr kašovitú stravu. Najmä pri konzumovaní tvrdej potravy musíme dávať pozor, aby sa zámok neuvoľnil a neodlomili. Je vhodné si napr. krájať jablká a mrkvu. Zabráni sa tým prípadnej hrozbe odlomenia zámku.


Autor: Kristína Horáková

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email