Starostlivosť o chrup v tehotenstve

Tehotenstvo prináša veľké zmeny pre telo každej ženy, ústnu dutinu nevynímajúc. Tento článok bude pojednávať o opatreniach, ktoré by mala nastávajúca matka vykonať, aby zachovala zdravie zubov svojich i budúceho potomka.
Tehotenstvo prináša veľké zmeny pre telo každej ženy, ústnu dutinu nevynímajúc. Tento článok bude pojednávať o opatreniach, ktoré by mala nastávajúca matka vykonať, aby zachovala zdravie zubov svojich i budúceho potomka.

Zmeny v dutine ústnej v priebehu tehotenstva

Gravidné ženy sa často stretávajú so zvýšenou kazivosťou zubov a s hormonálne podmienenými parodontopatiami, ako sú zápaly ďasien alebo výrastky na ďasnách. Tieto javy sa môžu vyskytnúť, ale nie sú pravidlom. Sú totiž podmienené ako hormonálne, tak zmenami v stravovacích a hygienických návykoch.

Tehotenstvo a prehliadky u zubára

Každá tehotná žena by mala dvakrát v priebehu tehotenstva absolvovať prehliadku u svojho zubného lekára. Kvôli dlhým objednávacím lehotám sa odporúča objednať sa na zubné vyšetrenie čo najskôr po vydaní tehotenského preukazu gynekológom. Druhá zubná prehliadka by mala prebehnúť krátko pred pôrodom. Zubár prispôsobí vyšetrenie, liečebný plán aj ošetrenie zmenenému stavu ženy. Zameria sa na hygienu a jej prípadné zlepšenie, na liečbu zápalových zmien závesného aparátu zuba a na zubné kazy a ich ošetrenie.

Streptococcus mutans - neznáme nebezpečenstvo

Streptococcus mutans je baktéria, ktorá spôsobuje zubný kaz a vyskytuje sa v dutine ústnej predovšetkým v zubných kazoch a parodontálnych chobotoch. Každá matka by mala mať tieto zdroje Streptococcus mutans eliminované liečbou, inak riskuje zvýšenú kazivosť zubov svojho potomka. Tým, že napríklad pobozká svoje dieťa na ústa, oblíže mu lyžičku alebo cumlík alebo iným spôsobom prídu jej sliny do kontaktu s dutinou ústnou potomka, dôjde k prenosu tohto streptokoka a iných baktérií do úst dieťaťa. Ak má dieťa už nejaké zuby prerezané, tieto baktérie sa v jeho ústach ľahšie uchytia, rozmnožia a produkciou kyselín začnú naleptávať sklovinu zubov. Ak nie je zubná hygiena dieťaťa dostatočná, dôjde k vzniku zubného kazu. Samotným prenosom týchto baktérií z matky na dieťa teda nedochádza k vzniku kazov, ale zvýšením počtu pre zuby škodlivých mikroorganizmov v ústnej dutine dieťaťa je ich vznik urýchlený.

Odporúčania pre nastávajúce matky

Dôležitá je predovšetkým kvalitná hygiena ústnej dutiny, pretože sa od nej odvíja zdravie zubov a ich závesného aparátu. Pokiaľ nemá žena osvojenú správnu techniku čistenia zubov, tehotenstvo by malo byť impulzom k návšteve zubnej hygieničky. V prípade vracania sa dôrazne neodporúča čistiť si zuby hneď po ňom, ale aspoň päť minút počkať. Bezprostredne po zvracaní je dobré vypláchnuť ústnu dutinu obyčajnou vodou, lepšie mliekom alebo ústnou vodou s obsahom fluoridov a čistenie zubov začať až po päťminútovom intervale. Povrch skloviny je totiž naleptaný žalúdočnými kyselinami a kontaktom s potrebnými prvkami sa postupne opäť spevňuje. Ak si človek bezprostredne po zvracaní vyčistí zuby, riskuje nevratné poškodenie skloviny. Niektoré ordinácie ponúkajú svojim pacientom vyšetrenie slín na prítomnosť Streptococcus mutans. V prípade vyššieho výskytu tejto baktérie spôsobujúcej zubný kaz začne zubný lekár príslušnú liečbu, či už v podobe liečby zubných kazov a parodontopatií, tak antibakteriálnymi výplachmi ústnej dutiny a aplikáciou xylitolu, čo je umelé sladidlo, ktoré nie je schopný tento streptokok metabolizovať. Pri pravidelnej konzumácii xylitolu a úprave životosprávy dôjde k zníženiu výskytu tejto baktérie zubného kazu v dutine ústnej.

Prejavy tehotenských parodontopatií

V priebehu gravidity sa môžu vyskytnúť hormonálne podmienené zápaly ďasien alebo rôzne výrastky na ďasnách. Zápaly ďasien sú dané pôsobením hormónov na ústnu dutinu, ktoré okrem iného vyvolávajú zmenu zloženia povlaku a prekrvenie ďasien. Často je na vine zhoršenie hygienických pomerov v dutine ústnej niektorých matiek. Zápaly ďasien sa prejavujú opuchom, bolestivosťou, začervenaním a zvýšenou krvácavosťou. Zmnožením buniek ďasna môže dôjsť až ku vzniku útvaru podobného nádoru, ktorý býva zavesený na stopke. V dutine ústnej gravidných žien sa môžu objaviť aj drobné, asi päť milimetrov veľké krvácajúce tmavo červené útvary. Ich odstránenia sa ujme parodontológ alebo dentoalveolárny chirurg.

Gravidná žena nenesie zodpovednosť len za svoje zdravie, ale aj za zdravie svojho nenarodeného dieťaťa. Preto je zo stomatologického hľadiska dôležité, aby dôsledne dbala na svoju ústnu hygienu, neodbíjala sa a v prípade objavenia niektorej z vyššie uvedených patológií navštívila svojho zubného lekára.


Autor: Radana Janovská

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email