Snímateľné zubné náhrady - otázky a odpovede

Zubná náhrada, ako názov sám napovedá, nahrádza stratené alebo inak znehodnotené zuby a svojim užívateľom tak obnovuje nielen žuvacie návyky, ale navracia aj tváram úsmev. S novými zubami však prichádza aj veľa otázok...
Zubná náhrada, ako názov sám napovedá, nahrádza stratené alebo inak znehodnotené zuby a svojim užívateľom tak obnovuje nielen žuvacie návyky, ale navracia aj tváram úsmev. S novými zubami však prichádza aj veľa otázok, na ktoré je potrebné poznať odpoveď, ak chceme zubnú náhradu spokojne užívať čo najdlhšie.

Čo mám robiť, keď ma zubná náhrada tlačí?

Zubná náhrada je tvorená zubným technikom na základe odtlačku vašich úst. Aj napriek tomu, že sú odtlačky veľmi presné, môže náhrada z mnohých dôvodov v ústach tlačiť či spôsobovať iné komplikácie. Tento problém nastáva hlavne v prvých dňoch užívania zubnej náhrady, keď je potrebné náhradu po dobu jedného týždňa neodkladať ani počas spánku. Ak problém pretrváva alebo sa objavia komplikácie v priebehu používania náhrady, navštívte vášho ošetrujúceho lekára. Nikdy neopravujte ani nezabrusujte náhradu v domácom prostredí, ale vždy ju zverte do rúk odborníka. Zubná náhrada sa môže ľahko poškodiť.

Je potrebné zubnú náhradu čistiť?

Pri správnej starostlivosti o zubné náhrady musíme dodržiavať rovnaké hygienické pravidlá ako pri starostlivosti o vlastné zuby. Zubná náhrada zachytáva zvyšky potravín, baktérie a nečistoty podobne ako vlastné zuby. Pri používaní zubnej náhrady však nemáme subjektívny pocit znečistených zubov, a preto ich užívatelia starostlivosť o zubnú náhradu často zanedbávajú. Musíme dbať predovšetkým na pravidelnú dezinfekciu zubnej náhrady pomocou čistiacich tabliet, ktoré náhradu zbavia baktérií, ktoré môžu spôsobiť zápach z úst, zápal ďasien alebo nevzhľadné zafarbenie náhrady. Čistiace tablety by sme mali používať aspoň raz denne a najlepšie v noci.

Prečo je čistenie zubnej náhrady dôležité?

Zubná náhrada, podobne ako vlastné zuby, zachytáva veľké množstvo zvyškov potravín a baktérií, ktoré potom tvoria zubný povlak. Pravidelné čistenie zubnej náhrady:

  • zamedzuje tvorbe zubného povlaku,
  • zabraňuje vzniku nevzhľadných škvŕn,
  • pôsobí proti zápachu z úst,
  • prispieva k zdraviu ústnej dutiny tým, že výrazne znižuje riziko zápalu ďasien a priľahlých tkanív.

Pokiaľ užívateľ zubnej náhrady nedbá základných hygienických pravidiel, skôr či neskôr bude nútený navštíviť zubného lekára. Najčastejšie z dôvodu zdravotných komplikácií, ktoré sú priamo viazané na baktérie usadzujúce sa v zubnom povlaku.

Ako zubnú náhradu čistiť?

Zubnú náhradu čistíme každý deň, najlepšie večer pred spaním. Akonáhle zubnú náhradu vyberieme z úst, vložíme ju do roztoku šumivej tablety a vody tak, aby zubná náhrada bola úplne ponorená. Pri príprave roztoku postupujte podľa návodu. Množstvo výrobkov pre dosiahnutie potrebného efektu vyžaduje použitie teplej vody, na čo veľa užívateľov náhrad zabúda. Každý čistiaci roztok vyžaduje iný čas pôsobenia, pričom minimálny čas je približne 5 minút. Náhradu však môžete nechať v roztoku aj cez noc, ak výrobca neuvádza inak. Pre dokonalé vyčistenie zubnej náhrady použijeme mäkkú zubnú kefku, ktorou odstránime lepivý povlak z náhrady. Náhradu potom opláchneme a opäť môžeme použiť. Nezabúdajte, že vloženie zubnej náhrady do čistiaceho roztoku zbaví náhradu baktérií, nie zvyškov jedla.

Čo robiť v prípade, keď náhrada zle drží?

Je zrejmé, že zle držiaca, pohybujúca sa alebo tlačiaca zubná náhrada nie je pre každodenné používanie vhodná. Preto je na mieste navštíviť zubného lekára, ktorý stanoví príčinu vašich ťažkostí s náhradou. Veľakrát však v prípade zle držiacej zubnej náhrady pomôže fixačný alebo tesniaci krém, ktorý sa aplikuje v malom množstve na zubnú náhradu a zacelí tak možné medzery alebo zrovná povrchové nerovnosti. Ak náhrada po použití fixačných alebo tesniacich krémov drží na svojom mieste a komplikácie s jej voľnosťou či vypadávaním zmizli, nie je návšteva stomatológa nutná.

Ako zubnú náhradu najlepšie nasadiť?

Očistenú a navlhčenú náhradu uchopte oboma rukami, vložte do úst a rovnomerným tlakom vpravo i vľavo ju pozvoľna dosaďte až k sliznici. Zahryznite a pohybmi pier a tvárou sa presvedčte, že sa náhrada nachádza na správnom mieste. Ak tomu nie je tak, postup zopakujte. U čiastočnej náhrady je správne dosadenie ťažšie, pretože náhradu je potrebné správne orientovať vzhľadom ku sponám ("háčikom") a zvyšným zubom. Pri náhradách, kde sú použité iné zariadenia pridržiavajúce náhradu v ústach, nacvičte nasadzovanie a snímanie pod dohľadom lekára. Pri hornej celkovej náhrade je postup pri nasadení jednoduchší - zvlhčenú náhradu vložte do úst oboma rukami súčasne, po nasadení zahryznete, prehltnite, urobte niekoľko pohybov lícami a pomocou jazyka sa snažte vysať vzduch spod náhrady, tzn. zo "štrbiny" medzi sliznicou a náhradou. Pri dolnej celkovej náhrade zatlačte špičkou jazyka na rezacie hrany dolných predných zubov, tým napomôžete jej lepšiemu priľnutiu.

Ako zubnú náhradu najlepšie vybrať?

Snímanie čiastočnej zubnej náhrady vykonávajte oboma rukami tak, že náhradu uvoľníte z jej miesta ťahom dole (u hornej náhrady) alebo hore (pri dolnej náhrade) za spony. Celkovú náhradu uvoľníte najlepšie tak, že pri zavretých ústach nafúknete tvár vzduchom. Tým vznikne v ústach pretlak vzduchu, ktorý vnikne aj pod náhradu a uvoľní ju.


Autor: Jakub Šulta, Lukáš Kaloš

Poslať známemu
  
  

You have written:

25.6.2018 Mirec

Dobrý deň
Chcela by som novú snímateľnú zubnú náhradu , vrchnú. Nikde sa neviem dočítať cenu..
Buďte tak láskavý ak sa dá napíšte mi čo by to stálo. Ďakujem za informáciu

8.6.2018 Veronika Macková

Dobrý deň
Chcela by som novú snímateľnú zubnú náhradu , vrchnú. Nikde sa neviem dočítať cenu..
Buďte tak láskavý ak sa dá napíšte mi čo by to stálo. Ďakujem za informáciu Macková

13.1.2018 ena

mam hornu čiastočnu zubnu nahradu so zasuvnymi spojmi. Mam problem s jej vyberaním, drží dobre, netlačí a nepodarilo sa mi ju vybrať aj keď som sa snažila, bojím sa, že ju poškodím alebo sa poraním. snažím sa udžiavať hygienu teda pri jej stálom nasadení čistením, výplachmi úst, ústnymi vodami, poradili mi vodnú sprchu. Neviem či to stačí kvôli ďasnám a ich pevnosti. Náhradu mám nieco cez tri týždne, žiadny zápal nemám.
Ďakujem za radu a pozdravujem
ena

11.8.2015 Muchová Mária

Prečo na Slovensku nemôžem zohnať Kukudent čistiace tablety?

14.11.2013 erika

mam dolnú protézu ktora bohužial viac ako 4hod nevydrží v ústnej dutine.Všetky druhy lepidiel,prášku som vyskúšala,ktoré sú dostupné na SK,dokonca som si zadovážila Kukident super extra z At ale bez účinku.Pred mesiacom mi robili novú protézu,takže mi neni volná.Neviem ,či je zdravé denne 3až 4x použivať lepidlo.Nemôže mi škodiť-,?Prosím Vás poradte mi čo mám robiť?Za Vašu odpoved vopred dakujem. pani Petrovič

Pridať nový komentár

Email