Snímateľné zubné náhrady

Snímateľné zubné náhrady sú ďalšou možnosťou nahradenia stratených zubov, ktoré sú známe tiež pod ľudovým názvom "klapačky" či "štátne zuby". Hoci zubné náhrady vrátia užívateľom úsmev, prirodzený vzhľad...
Snímateľné zubné náhrady sú ďalšou možnosťou nahradenia stratených zubov, ktoré sú známe tiež pod ľudovým názvom "klapačky" či "štátne zuby". Hoci zubné náhrady vrátia užívateľom úsmev, prirodzený vzhľad a dovoľujú konzumáciu bežnej stravy, stále platí, že najlepšie zuby sú vlastné zuby.

Snímateľné zubné náhrady

Určite každého z nás desí predstava, že sa raz stane majiteľom tzv. zubov do pohára. Starneme všetci. A so starobou bohužiaľ súvisí aj postupná strata zubov. Tú síce môžeme do určitej miery ovplyvniť svojím prístupom k starostlivosti o chrup, ale pomyselný zub času je aj napriek tomu nekompromisný. Neustále, hoci pomaly, ale iste, hlodá a hlodá, a preto skôr či neskôr, či chceme, či nechceme, nás nejaká zubná náhrada neminie.

Čo sú snímateľné zubné náhrady?

Snímateľné zubné náhrady sú, ako už z názvu vyplýva, také protézy, ktoré sa kedykoľvek podľa potreby môžu vybrať z úst a naopak kedykoľvek opäť do úst nasadiť. Nahrádza sa nimi buď len niekoľko zubov alebo aj celý chrup. Dopĺňajú aj mäkké tkanivá a kosti. Všeobecne možno povedať, že sa užívajú pri rozsiahlych defektoch najmä tam, kde nie je možné aplikovať fixný mostík či zubné implantáty. Telo náhrady je vyrobené z metylmetakrylátovej živice, do ktorej sú vsadené umelé zuby. Tie môžu byť buď štandardne používané živicové alebo potom estetickejšie a odolnejšie (ale samozrejme aj drahšie) kompozitné alebo keramické. Snímateľné zubné náhrady delíme na čiastočné snímateľné náhrady a celkové snímateľné náhrady

Celkové snímateľné zubné náhrady

Celková snímateľná čiže totálna zubná náhrada sa užíva v prípade straty všetkých zubov. Jedná sa o najbežnejšie riešenie pri snahe o obnovenie chrupu bezzubej čeľuste pacienta. Výhodou tejto náhrady je bezpochyby ekonomická stránka, pretože je náhrada každé 3 roky hradená zo zdravotného poistenia, pokiaľ však nepočítame s variantom kvalitnejších konfekčných zubov, ktoré patria do tzv. nadštandardu. Pri dnešných technológiách môžeme tiež medzi výhody radiť prirodzený vzhľad, keď je náhrada od vlastných zubov nerozoznateľná. Medzi nevýhody celkovej zubnej náhrady patrí najmä jej nestabilita v ústach. Môže preto robiť nepríjemnosti napr. pri hryzení či žuvaní potravy či sa môže stať, že náhrada nechcene vykĺzne z úst von, napríklad pri kašli, kýchaní apod.

Čiastočné snímateľné zubné náhrady

Čiastočné snímateľné zubné náhrady sa používajú k obnove chrupu s rozsiahlejšími medzerami, ktoré nejde ošetriť pomocou fixných mostíkov. Oproti celkovým náhradám nahrádzajú len časť zubného oblúku. Takéto náhrady sa skladajú z tela náhrady, ktoré tvoria umelé zuby a živičné sedlo, z rôznych spojovacích prvkov, ktoré navzájom spájajú základné časti náhrady a zo spôn (či špeciálnych nesponových systémov - zásuvných spojov), pomocou ktorých sa náhrada upína na zostávajúce vlastné zuby. Čiastočné snímateľné náhrady sú buď doskové, kedy je telo kompletne z plastu, ktorý v hornej čeľusti pokrýva celé podnebie a v dolnej čeľusti vypĺňa oblasť pod jazykom alebo náhrady skeletové, pri ktorých cez podnebie či podjazykovú oblasť prechádza len kovový prúžok/ky. Doskové náhrady sú v dnešnej dobe pre niektoré nevýhody užívané len ako provizórne riešenie (napr. kým sa zahojí rana po vytrhnutí zubov atď.). Pre definitívne ošetrenie sa potom spravidla volí náhrada skeletová. Výhoda čiastočne snímateľných náhrad je tá, že sú cenovo (v porovnaní s fixnými náhradami) pomerne dostupné. Záleží však na type náhrady. Nevýhodou týchto náhrad sú kotevné prvky - spony - upevňujúce protézu k vlastným zubom. Spony totiž môžu byť, najmä v prednom úseku chrupu, viditeľné.

Hybridné náhrady

Hybridné náhrady sú také náhrady, ktoré sa hoci na prvý pohľad javia ako náhrady celkové, radia do skupiny náhrad čiastočne snímateľných. Kotvia sa na zvyšné zuby v ústach, ktoré sú pod náhradou schované. Vlastné zuby sú vybavené špeciálnym zariadením (zásuvné spoje - systém patrice a matrice), na ktorý sa protéza "nacvakáva" a náhrada tak v ústach drží pevne. V porovnaní s klasickými čiastočne snímateľnými náhradami nerušia v ústach opticky žiadne spony a náhrada tak úplne spĺňa estetické požiadavky. Medzi nevýhody patrí však vyššia cena, ďalej potom nutnosť výmeny zásuvného spoja z dôvodu opotrebovania a tiež nutnosť tzv. rebazácie, kedy je potrebné obnoviť slizničnú plochu náhrady, aby zodpovedala reliéfu protézneho lôžka, pri ktorom pod tlakom protézy časom dochádza k úbytku kosti.


Autor: Lucie Václavková

Poslať známemu
  
  

You have written:

21.8.2020 Vlado

Dobrý deň chcem sa opýtať čo by stála spodná aj vrchná proteza.. Stým ze by sa vytrhali všetky zuby čo mi ešte ostali.. Ďakujem.

24.7.2020 Veronika

Dobrý deň informujeme sa koľko stojí vrchná aj spodná celková protéza a hlavne čakacia doba ďakujem Veronika

10.2.2020 Leo

Dobrý deň, mal by som zaujem o flexi protezu ale kompletnú,najprv hore a.potom dole. Ale vedeli by ste mi poradiť ci je lepšia flexi proteza alebo hybridna proteza.
Samozrejme že bez ukotvenia na zube. Lebo.vsetky tak ci tak pojdu von.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

9.4.2019 iveta

Koľko bi má stali horné styri zuby ale ako chrup

13.12.2018 Vlasta

Dobrý deň chcem sa spýtať ako dlho trvá odtlačkov na celkovú zubnú náhradu?25.6.2018 Mirec

Prosim vás koľko by ma vyšla zubna proteza horná ? dakujem .

M.

3.6.2018 Mikuláš

Kcem sa spytat kolko by ma vysla cela zubna proteza

28.12.2017 Zuzana

Kcem sa spytat kolko by ma vysla cela zubna proteza

25.10.2017 Lukas

Chcem sa spýtať na koľko by ma vyšlo u Vás celý nový chrup

2.9.2015 jan

zdravim ,,potrebujem poradit ,,,mam zubnu vyberatelnu protezu ,,a le potreboval by som na nej len vymenit niektore zubky ,,,je to mozne???aby som nemusel si robit novu ,,tato mi sluzi ,,len ci by sa dali vymenit niektore zuby

2.9.2015 jan

zdravim ,,potrebujem poradit ,,,mam zubnu vyberatelnu protezu ,,a le potreboval by som na nej len vymenit niektore zubky ,,,je to mozne???aby som nemusel si robit novu ,,tato mi sluzi ,,len ci by sa dali vymenit niektore zuby

2.9.2015 jan

zdravim ,,potrebujem poradit ,,,mam zubnu vyberatelnu protezu ,,a le potreboval by som na nej len vymenit niektore zubky ,,,je to mozne???aby som nemusel si robit novu ,,tato mi sluzi ,,len ci by sa dali vymenit niektore zuby

26.12.2013 kvetka

Prosím, je potrebné starému 90 ročnému človeku ktorý má v noci kašeľ vyberať na noc zubnú protézy? Horná je totálna spodná je čiastočná. Nevzniká pri ponechaní protéz nebezpečenstvo možného prehltnutia resp. dusenia sa v noci pri masívnom vykašliavaní spúta? Je bezpečnejšie zubné protézy radšej z úst vyberať aj keď starý človek nemá zdravotné problémy?Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Pridať nový komentár

Email