Snímateľné strojčeky

Každý človek sa narodí s istou genetickou predispozíciou k určitému tvaru a postaveniu zubov. Nikto ale nemusí zúfať. S trpezlivosťou a hlavne starostlivou a kvalitnou liečbou možno mať krásny úsmev s rovnými zubami. Od toho je tu strojček.
Každý človek sa narodí s istou genetickou predispozíciou k určitému tvaru a postaveniu zubov. Nikto ale nemusí zúfať. S trpezlivosťou a hlavne starostlivou a kvalitnou liečbou možno mať krásny úsmev s rovnými zubami. Od toho je tu strojček.

Strojček (ortodontický aparát)

Strojček (ortodontický aparát) je druhom zdravotnej pomôcky, ktorá slúži na vyrovnanie, usmernenie rastu či k udržaniu postavenia už narovnaných zubov. Možno ich použiť ako na hornej, tak aj na dolnej čeľusti. Delia sa na fixné a snímateľné.

Pre koho sú určené snímateľné strojčeky

Snímateľné strojčeky sa používajú oveľa menej ako fixné. Sú určené pre zmiešaný chrup (kombinácia dočasných a stálych zubov) a pre menej závažné zubné anomálie a vady. Odporúčajú sa teda hlavne deťom, ktorým usmerňujú rast trvalého chrupu. Ak sú zuby už prerezané, príliš ich tento spôsob liečby nenarovná. Zuby sa pomocou nich rovnajú dlhšie. Používajú sa k retencii (udržaniu) výslednej liečby a na úpravu estetických a funkčných nepravidelností. Medzi najčastejšie patrí:

 • hlboký zhryz (predné horné zuby prečnievajú výrazne cez dolné)
 • predkus (predné horné zuby sú výrazne posunuté dopredu pred dolné)
 • obrátený zhryz (predné horné zuby sú za dolnými)
 • otvorený zhryz (pri zhryze sa horné a dolné zuby nestretávajú, zostáva medzi nimi medzera)
 • stesnanie zubov (zuby nemajú v čeľusti dostatok miesta a sú krivé)
 • medzery medzi zubami (nadbytok miesta v čeľusti)

Výhody

 • menšia finančná náročnosť - lacnejšie (okolo 40€)
 • jednoduchšia hygiena - vybratie pred konzumovaním potravy
 • možno ich vybrať pri športe, alebo ak chce človek vyzerať dobre

Nevýhody

 • použitie najmä u detí na usmernenie rastu chrupu
 • väčší dôraz na zodpovednosť nosenia - u detí je potrebná kontrola
 • dlhá doba liečby
 • iba jednoduchšie vady

Typy snímateľných zubných strojčekov a starostlivosť o ne

Snímateľných aparátov existuje veľké množstvo. Skladajú sa z živicového tela, drôtených spôn a aktívnych prvkov. V dnešnej dobe si možno vybrať z najrôznejších farieb, obrázkov i flitrov, ktoré budú strojček zdobiť.

Hygiena snímateľných zubných strojčekov

Snímacie strojčeky je možné vybrať, sú lacnejšie a menej náročné na hygienu. Pred konzumovaním potravy sa dávajú dole, teda nedochádza k zachyteniu potravy. Čistia sa raz denne kefkou a vlažnou vodou. Vhodné je občas vložiť aparát do pohára s vodou a pridať trochu ústnej vody alebo použiť tablety na chemické čistenie (zubné protézy). Pretože je aparát iba od slín, nie je potrebné používať pri ich čistení zubnú pastu. Tá naopak na nich zanecháva biele stopy. Ak nie sú v ústach, mali by byť uchované v pevnej plastovej dózičke, aby nedošlo k ich poškodeniu.

Časová náročnosť liečby

Je nutné dodržiavať odporúčanú dobu nosenia. Čím dlhšie ho pacient nosí, tým je liečba účinnejšia a rýchlejšia. Strojček by sa mal nosiť cez noc i deň (napr. pri televízii, počas učenia či čítania), celkovo najmenej 7 - 12 hodín. Liečba s nimi trvá asi 2 roky. Pacient musí dochádzať na kontroly v rozmedzí 4 - 6 týždňov. Po dosiahnutí požadovaného postavenie zubov nastáva retenčná doba trvajúca minimálne 3 roky, kedy strojček postupne vysádzame, pretože zuby majú opäť tendenciu sa vrátiť do pôvodného stavu. Počas tejto časti liečby sa dochádza na kontrolu raz za 2 - 3 mesiace.

Invisalign

Jedná sa o úplne priehľadný snímací strojček, ktorý je určený skôr pre dospelých. Je takmer neviditeľný a veľmi komfortný. Nevýhodou je však to, že je používaný len pre liečbu menej závažných anomálií. Vždy, keď sa zuby posunú, dostane pacient nový strojček. Tak sa zuby pomaly narovnávajú. Tento typ snímacích aparátov sa zatiaľ používa najmä v USA a západnej Európe.


Autor: Kristína Horáková

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email