Rakovina ústnej dutiny

Rakovina je označenie pre karcinóm, čo je zhubný nádor vychádzajúci zo sliznice alebo z kože. V ústach existujú lokalizácie, kde je výskyt tohto ochorenia častejší a viac nebezpečný ako na iných miestach...
Rakovina je označenie pre karcinóm, čo je zhubný nádor vychádzajúci zo sliznice alebo z kože. V ústach existujú lokalizácie, kde je výskyt tohto ochorenia častejší a viac nebezpečný ako na iných miestach.

Čo je rakovina?

Rakovina je laické označenie pre nádor. V lekárskej terminológii má však rakovina svoje pevné miesto a označuje karcinóm, čo je zhubný nádor. Nádory všeobecne rozdeľujeme na zhubné a nezhubné. Zhubné nádory častokrát rastú agresívne, prerastajú do okolitých tkanív a zakladajú druhotné nádorové ložiská čiže metastázy, ktoré sú hlavnou príčinou úmrtí na nádorové ochorenia.

Príčiny vzniku rakoviny v ústach

Doteraz neboli odhalené všetky príčiny vzniku nádorového bujnenia. Medzi známych pôvodcov zmien v správaní buniek patrí napríklad fajčenie, alkohol (hlavne tvrdý), rôzne chemikálie, nevhodné stravovacie návyky, nezdravý životný štýl, infekcie, mechanické dráždenie a iné. Čo sa týka mechanického dráždenia, neradno zanedbávať nevyhovujúce protetické náhrady, ktoré spôsobujú otlaky. Ostré hrany zubov, ktoré dlhodobo poškodzujú priľahlé tkanivá, sa tiež radia k rizikovým faktorom. Ultrafialové žiarenie sa podieľa na vzniku karcinómu pier. Spravidla dochádza k spolupôsobeniu niekoľkých faktorov zároveň. U nádorových ochorení hrajú veľkú úlohu vrodené predpoklady. To znamená, že u niektorých jedincov stačí menej rizikových faktorov a ich kratšie pôsobenie na to, aby prebehla nádorová premena buniek.

Najčastejšie lokalizácie rakoviny ústnej dutiny

U rakoviny v oblasti úst existujú miesta, kde sa táto choroba vyskytuje častejšie ako inde.

  • V prípade rakoviny pery je to z až 95% dolná pera, postihnutá býva najviac stredná tretina.
  • Rakovina jazyka býva zo 75% lokalizovaná na tele tohto orgánu, koreň jazyka býva postihnutý menej často.
  • Zhubné nádory ústnej spodiny patria medzi najagresívnejšie nádory v oblasti hlavy a krku. Najviac sú umiestnené v oblasti prednej tretiny ústneho dna.
  • 6% karcinómov dutiny ústnej je na lícnej sliznici, skôr v jej zadnej tretine.
  • Ústne podnebie, ktoré sa delí na tvrdé a mäkké, býva zo 75% postihnuté v jeho mäkkej časti.
  • Karcinóm sa vyskytuje aj na ďasnách, častejšie sú zasiahnuté ďasná dolnej čeľuste.

Nebezpečné miesta výskytu rakoviny v ústach

V určitých lokalizáciách úst býva priebeh rakoviny agresívnejší a závažnejší. Ktoré to sú? Horná pera a ústne kútiky, koreň jazyka, spodina ústna a oblasť za dolnými stoličkami. Uvedené miesta sú buď bohato lymfaticky zásobené, preto odtiaľto môže nádor ľahko zakladať metastázy alebo tu môže rakovina ľahko prerastať do okolitého tkaniva. Pri rakovine ústneho podnebia bývajú sprievodné príznaky často neprimerane mierne a pacienti prichádzajú na vyšetrenie k lekárovi neskoro.

Príznaky rakoviny úst

Zhubný nádor prerastá do okolitého tkaniva a zakladá metastázy. Začínajúci nádor máva podobu zmenenej sliznice či už ako škvrna, povrchové narušenie alebo drobný vred. Symptómy bývajú buď nebolestivé alebo pacient pociťuje len ľahké pálenie. Pokročilý nádor sa najčastejšie prejavuje ako dlho sa nehojaci vred s vyčnievajúcimi okrajmi. Môže byť sprevádzaný bolesťou. Sprievodné príznaky závisia na lokalizácii a veľkosti nádoru. Od problémov s rozprávaním, prehĺtaním a v prípade, kedy nádor nadobudne značnej veľkosti, sa pridávajú aj problémy s dýchaním. U pokročilých nádorov dochádza k rozpadu ich povrchu, čo býva sprevádzané silným zápachom z úst.

Diagnostika rakoviny ústnej dutiny

Ak dlhšiu dobu pociťujete bolesť v ústach, máte problémy s prehĺtaním, rozprávaním, dýchaním alebo vnímate nehojace sa zmeny kože či sliznice, nebojte sa navštíviť lekára. V prípade, kedy nebude zaistenie a odstránenie príčiny ťažkostí v jeho kompetencii, odošle vás na špecializované pracovisko - otorinolaryngológiu (= "ušné, nosné, krčné"), ústnu a čeľustnú chirurgiu alebo onkológiu. Tu sa už realizujú špecializované vyšetrenia, či už invazívne alebo neinvazívne - napríklad magnetická rezonancia, počítačová tomografia, prostá röntgenová snímka, pozitrónová emisná tomografia (PET / CT), scintigrafické vyšetrenie, ultrazvuk a biopsia.

Liečba rakoviny ústnej dutiny

Liečba zhubných nádorov v dutine ústnej je komplexná a dlhodobá záležitosť. Voľba optimálnej terapie rakoviny je závislá na veľkosti, umiestnení a vlastnostiach rakovinových buniek. Existujú dva základné typy terapeutických zákrokov - kuratívny, smerujúci k vyliečeniu pacienta a paliatívny, pri ktorom dochádza k zmenšeniu objemu nádoru. Paliatívna liečba sa vykonáva u nádorov, ktoré nie je možné operovať - kvôli veľkosti, lokalizácii alebo zlému stavu pacienta. Pri liečbe rakoviny v ústach je využívané chirurgické odstránenie nádoru, rádioterapia a chemoterapia. Tieto liečebné metódy sa medzi sebou navzájom kombinujú a volí sa ich rôzne poradie. Včasná diagnostika má rozhodujúci význam v liečbe nádorových ochorení. Ak sa nádor podarí zistiť skoro, výrazne sa tým zvyšuje šanca chorého na prežitie a je znížená pravdepodobnosť výskytu komplikácií ako nádorového ochorenia, tak jeho liečby, pretože je často možné zvoliť menej radikálnu terapiu.


Autor: Radana Janovská

Poslať známemu
  
  

You have written:

9.2.2021 Daniel

Dobrý den.Asi pred 6 dnami sa mi pod( pod kožou) pravim okom (hore na pravom líci a siaha to trochu az k oku)začal vznikat a mala napuchlina ako keby to bol taky balon .Nejde ho prasknút a stale sa po troche zväčšuje,môže to byt nádor?(alebo je to ine ochorenie).Vopred Dakejm za vzácnu radu.

9.2.2021 Daniel

Dobrý den.Asi pred 6 dnami sa mi pod( pod kožou) pravim okom (hore na pravom líci a siaha to trochu az k oku)začal vznikat a mala napuchlina ako keby to bol taky balon .Nejde ho prasknút a stale sa po troche zväčšuje,môže to byt nádor?(alebo je to ine ochorenie).Vopred Dakejm za vzácnu radu.

29.6.2020 Lubos

Dobrý deň už dlhší čas mm pálenie na jazyku a horného podnebie čo to môže biť ďakujem.

31.3.2019 Peter

Dobrý den už delší dobu mám na podnebí v ústech na levé straně tvrdý ako kdyby váček ale pozoruji že se zvětšuje a nejde z toho ani hnys jen když se dotknu jazykem tak bolí může to být nádor

20.2.2018 Janka

Dobry den asi pred mesiacom som zala mat jemne scipanie pod jazykom zadnej strany neviem co to je ale mam umely chrup neviem ci to nemoze byt s toho

4.1.2018 Anezka

KIKA robili Vam vyšetrenia? Ako ste dopadli ?

27.11.2017 Roman

včera som zbadal čiernu bodku na spodnej pere, neviem čo to je, je to vážne, vizerá to ako taká podlaitina

17.11.2017 Jana

Pekný deň
Už dlhšiu dobu má bolí horné podnebie.Boli a opuchne vždy keď striedam tep!e a studené. Napr nejde len o stravu ale aj o vzduch.Vtedy mám studenú celu tvár a hlavne nos a podnebie. Niekoľko!mi krát som s tým bola už aj u zubára ale aj na ORL.Ale nič sa nezlepšilo. Vyzerá to ako keby som to mála obdarené . Som citlivá na klimatizáciu a maličký prievan. Mám strach, že časom môže z toho vzniknúť rakovina.
Ďakujem za pomoc a vzacnu radu.

5.8.2017 Kika

Dobrý deň, cca dva týždne dozadu sa mi pri zadnych horných stoličkách z vnútornej strany spravila hrčka. Nebolí to ale mam pocit ze sa zväčšuje. Predty ako sa spravila ma 3 dni v kuse boleli neskutocne zuby. Dalsia vec je ze pri čistení zubov som si zbadala mäkké podnebie zafarbené do žlta. Za odpoved a radu vopred dakujem.

6.7.2017 Lucia

Dobrý deň, po podráždenosti dasna sa mi po vypadnuti korunky zacala pri objavovat hrcka ktora neskor splasla. Teraz mam korunku naspet ale hrcka sa mi objavovala aj potom a teraz ju tam mam stále. Bolesti nemám.

27.6.2017 Simona

Dobry den, asi pred mesiacom sa mi za poslednou hornou stolickou vytvorila pohybliva hrcka alebo vacok ak sa toho dotknem jazykom pohybuje sa to. Vacok nie je na dasne ale az za dasnom ako keby na lici. Dakujem za radu

3.6.2016 Jakub

Dobrý deň , začal som používať tabakových výrobok Makla a thunder ( žuvaci tabak ) , používam ho cc 30dni a začali sa mi tvoriť v zadu na jazyku biele pupačiky s červenými okrajmi. Taktiež sa mi zmenil hlas . Moze ist o rakovinu ústnej dutiny ? Bolesti nemam žiadne . ďakujem

Pridať nový komentár

Email