Rakovina mandlí a hltana

Hltan spája cesty dýchacie s tráviacim traktom a ako taký je vystavený rade vonkajších vplyvov. Prechádza ním vzduch do pľúc, potrava do žalúdka a počas dňa musí čeliť množstvu nástrah, akými sú tabakový dym alebo alkohol.
Hltan spája cesty dýchacie s tráviacim traktom a ako taký je vystavený rade vonkajších vplyvov. Prechádza ním vzduch do pľúc, potrava do žalúdka a počas dňa musí čeliť množstvu nástrah, akými sú tabakový dym alebo alkohol. V hltane sa tiež vyskytujú mandle, ktoré zachytávajú vírusy a baktérie prichádzajúce do organizmu.

Príčiny rakoviny mandlí a hltana

Medzi známe príčiny vzniku rakoviny hltana a mandlí patrí kontakt s karcinogénmi, kam sa radí napríklad alkohol alebo tabakový dym. Ďalej chronické zápaly a rôzne infekčné ochorenia (napríklad syfilis, ústna kandidóza, HIV, papilomavírusy alebo infekčná mononukleóza), ktoré môžu tiež spôsobiť nádorové zmeny rovnako ako rôzne dlhodobejšie ochorenia sliznice, odchýlky vo vývoji sliznice a leukoplakia, čo je vznik bielych plôch na sliznici. Spravidla dochádza k spolupôsobeniu niekoľkých činiteľov súčasne. Ich účinky sa môžu sčítať aj násobiť. U nádorových ochorení hrajú veľkú úlohu vrodené predpoklady. To znamená, že u niektorých jedincov stačí menej rizikových faktorov a ich kratšie pôsobenie na to, aby prebehla nádorová premena buniek.

Výskyt rakoviny mandlí a hltana

V odbore ušného, nosného a krčného lekárstva predstavuje rakovina hltana a mandlí druhú najčastejšiu lokalizáciu tohto ochorenia, pričom najviac je rakovinou zasiahnutý hrtan. Mužov rakovina hltana postihuje niekoľkokrát častejšie ako ženy, frekvencia zastúpenia sa mení v závislosti na umiestnení - rakovinou hornej časti hltana ochorejú muži trikrát viac ako ženy, ústnej časti sedemkrát a karcinóm spodnej časti hltana postihuje mužov až dvanásťkrát viac ako ženy. Novo je zhubný nádor hltana diagnostikovaný u asi troch osôb zo sto tisíc za rok a jeho výskyt neustále stúpa. Najviac ohrozená je veková skupina medzi päťdesiatimi a sedemdesiatimi rokmi.

Príznaky rakoviny mandlí a hltana

Príznaky rakoviny mandlí a hltana závisia na lokalizácii a rozsahu choroby. Inak sa bude prejavovať nádor hrdla hltana, čo je vstup do hltanu z dutiny ústnej, ako napríklad nádor nosnej časti hltana. U nádorového postihnutia jazykovej mandle môže dochádzať k problémom s prehĺtaním, rozprávaním a vnímaním chuti, neskôr sa pridružuje bolesť. V prípade veľkých rozmerov nádoru sa objavujú dýchacie ťažkosti. Rast nádoru v oblasti hltanovej bránky sa prejaví podobnými problémami. Pri rakovine zadnej steny hltanu máva pacient pocit pálenia a škrabania v hrdle. Ak sa nádor začína rozpadať a v jeho tkanive sa objavuje zápal, býva to sprevádzané bolesťou, ktorá pacientovi až znemožňuje piť a prijímať potravu, čo sa prejaví na jeho celkovom zdraví. Postihnutý môže vykašliavať hlienohnis s prímesou krvi. Rakovina nosnej mandle a hornej časti hltana sa prejaví postihnutou nosnou priechodnosťou a chronickými nádchami. Kvôli rozpadajúcemu sa nádoru obsahuje nosový sekrét prímes hnisu a krvi. Môže dôjsť k uzáveru sluchových trubíc so zhoršeným vyrovnávaním tlaku medzi stredným uchom a hltanom a s poruchou sluchu. Karcinóm čoskoro deštruuje kostru spodiny lebečnej a pôsobí kruté bolesti.

Povrch nádoru má tendenciu čoskoro vredovatieť. Vždy, keď sa nádor rozpadá, je tento jav sprevádzaný výrazným, pre okolie neznesiteľným, zápachom z úst. Chorí väčšinou prichádzajú k lekárovi s nádorom presahujúcim veľkosť 4 cm v priemere, čo je známkou neskorého štádia ochorenia. Metastázy v lymfatických uzlinách bývajú u 40% pacientov s rakovinou hltanu.

Problémom bývajú skryté nádory, ktoré postihujú prevažne mandle. Pacient nemá žiadne ťažkosti, útvar rastie a začne metastázovať do uzlín. Zväčšené, metastázami postihnuté uzliny bývajú prvým príznakom tohto typu nádoru.

Diagnostika rakoviny mandlí a hltana

Ak pôjdete s podozrením na rakovinu hltanu alebo mandlí k lekárovi, najskôr Vás vyšetrí zrakom alebo pomocou zrkadla. Potom môže nasledovať vyšetrenie pohmatom, ktoré je pre pacienta nepríjemné a môže sa u neho dáviť. V prípade nutnosti použije lekár endoskop, čo je zariadenie tvaru trubičky, ktoré má na konci kameru a prenáša obraz zo zrakom nedostupných miest na obrazovku. Zobrazovacie metódy ako počítačová tomografia a magnetická rezonancia bývajú ďalším krokom v odhaľovaní a upresňovaní diagnózy. Vyrezanie časti podozrivého útvaru s odoslaním vzorky na histopatologické vyšetrenie pomôže odhaliť typ nádoru, jeho správanie a na základe výsledkov lekár stanoví plán liečby. Ultrazvukové vyšetrenie sa používa na stanovenie metastáz v lymfatických uzlinách.

Liečba rakoviny mandlí na hltana

V raných štádiách zhubných nádorov ústnej časti hltana sa používa iba chirurgická liečba. Ak je pacient postihnutý pokročilejším tumorom, kombinuje sa chirurgická liečba s ožarovaním a chemoterapiou, často býva nutné odňatie väčšej časti dolnej čeľuste, podnebia alebo koreňa jazyka, čo pacientovi značne komplikuje život. Terapia rakoviny hornej časti hltana sa začína chemoterapiou. Chirurgicky sa nádor väčšinou podarí iba zmenšiť, nie odstrániť celý. Rádioterapia máva u rakoviny tejto lokalizácie dobré výsledky. Takzvaný Leksellův gamma nôž sa používa na liečbu tumorov, ktoré prerastajú cez lebečnú spodinu. Poradie a typ liečby určuje lekár na základe výsledkov vyšetrení. Lymfatické uzliny postihnuté nádorom musia byť vždy chirurgicky odstránené.

Prognóza

Päťročné prežitie sa líši podľa lokalizácie nádoru. U rakoviny hornej časti hltana je to 30%, ústnej časti hltana 45% a rakovinu dolnej časti hltana prežije päť rokov od liečby okolo 40% chorých. Závisí tiež na štádiu choroby, kedy je rakovina diagnostikovaná. Liečebné možnosti sa ale neustále rozširujú a modernizujú, čo prognózu pacientov s rakovinou hltana a mandlí neustále zlepšuje.


Autor: Radana Janovská

Poslať známemu
  
  

You have written:

12.5.2018 Liliana Husarova

Dobre rano chcem sa opytat,moj priatel sa uz dost dlho stazuje ze ho stipe v hrdle

23.2.2017 pavla

Dobry vecer zelam. Dnesom bola u lekarky pretoze ma bolelo v krku,pri prehlatani. A mam pocit ako keby som mala v krku neprehltnuty rozok. Lekarka mi povedala ze mam zvetcene mandle ale lavu viac ze nevidi co zanou je. Aj mi hovorila co to moze bit ale v strese som zabudla.Ze ak ma to neprestane boliet v pondelok mam prist na kontrolu a dala mi aj antibiotyka. Ze by ma poslala ku krcnemu. Ako nahle mi povedala ze lava mandla je zvetcena a ze nevidi co za nou je vylakala som sa a opytala som sa jej ci to neni rakovina ale uistila ma ze nie ze keby mi nieco take vazne nasla hned by ma poslala do nemocnice na vysetrenia. Preto sa vas chcem opytat ci ma niekto taketo skusenosti. Clocek ma uz strach vsade pocuvate o tejto zakernej chorobe. Dakujem za odpoved.

20.10.2016 j

Dobry. Mam rakovinu mandli, ako limfaticke uzliny na krku. Vraj sa to neda operovat lebo mam to na takom mieste ze by mi museli vsetko vybrat, ako centrala. Chodim na chcemo a oziare. A bojim sa vývodu krku aby mi tam neurobili dieru. Mam 48 r a mam rad zivot. Neviete ci mi urobia dieru hltana? Ci sa da operovat alebo zit bez operacii. Dakujem

29.7.2016 Valeria

Moj manzel ma rakovinu chodil na chemo a oziare teraz caka na vysledky ma mesiac pauzu ale vecer ho zacne skriabat v krku a vykasliava krv nemoze prehltat ani sliny co mam robit.

28.9.2015 patrik

Kamarat ma na alebo pri mandli Tmave zilky a prednedavnom mal aftu... A teraz ma nadchy co to znamena?

28.9.2015 patrik

Kamarat ma na alebo pri mandli Tmave zilky a prednedavnom mal aftu... A teraz ma nadchy co to znamena?

28.9.2015 patrik

Kamarat ma na alebo pri mandli Tmave zilky a prednedavnom mal aftu... A teraz ma nadchy co to znamena?

30.3.2015 tamara

Dobry den..chcela som sa opytat
Ci sa mam nejako obavat?? Na jednej strane hltana sa mi spravil biely flak vyzera ako hnisavy vred ma rozmer cca.0.5 cm..aj ma to boli..neviem co stym..ci to nechat tak..mozno sa strati

Pridať nový komentár

Email