Rakovina ďasien

Rakovina ďasien je pomerne zriedkavé ochorenie. Zvláštnu skupinu týchto nádorov tvoria tie, ktoré sa nachádzajú v oblasti za poslednými stoličkami. Lepšie prognózu z týchto dvoch typov ochorení majú tumory ďasien ...
Rakovina ďasien je pomerne zriedkavé ochorenie Zvláštnu skupinu týchto nádorov tvoria tie, ktoré sa nachádzajú v oblasti za poslednými stoličkami. Lepšie prognózu z týchto dvoch typov ochorení majú tumory ďasien.

Rakovina ďasien

Medzi doteraz známych pôvodcov zmien v správaní buniek patrí napríklad fajčenie, alkohol (hlavne tvrdý), rôzne chemikálie, nevhodné stravovacie návyky, nezdravý životný štýl, infekcie, mechanické dráždenie a iné.

Rakovina ďasien môže súvisieť s nevhodnými protetickými náhradami. Ak nosíte zubnú protézu, ktorá Vám spôsobuje otlaky, navštívte svojho zubného lekára. Ten náhradu vhodne upraví. Ostré hrany zubov, ktoré dlhodobo poškodzujú priľahlé tkanivá, sa tiež radia do rizikových faktorov. Pri niektorých ortodontických chybách dochádza k tomu, že sa zuby zahryzávajú do okolitých mäkkých tkanív namiesto toho, aby mali kontakt so zubom v protiľahlej čeľusti. To môže ako mechanické dráždenie tiež viesť k rakovinovému bujneniu. Každodenné používanie ústnych vôd s obsahom alkoholu nie je úplne bez rizika, preto ho nemožno odporučiť. Lepšie je vyplachovať si ústa iba ústnou vodou bez alkoholu.

Spravidla dochádza k spolupôsobeniu niekoľkých činiteľov súčasne. Ich účinky sa môžu sčítať aj násobiť. U nádorových ochorení hrajú veľkú úlohu vrodené predpoklady. To znamená, že u niektorých jedincov stačí menej rizikových faktorov a ich kratšie pôsobenie na to, aby prebehla nádorová premena buniek.

Výskyt rakoviny ďasien

Zhubné nádory ďasien a oblasti za stoličkami tvoria maximálne 10% všetkých zhubných nádorov dutiny ústnej. Rakovina ďasien sa najčastejšie vyskytuje vo vekovej kategórii nad 60 rokov. Muži bývajú touto chorobou postihnutí viac ako ženy, ale v poslednej dobe je u žien zaznamenaný nárast, čo sa výskytu karcinómu ďasien týka. V dutine ústnej existujú miesta na ďasne, kde sa rakovina objavuje častejšie než inde. Sú to oblasti okolo dolných črenových zubov a stoličiek. Na hornú čeľusť pripadá len 30% týchto karcinómov.

Prejavy karcinómu ďasien

Karcinóm ďasien sa prejavuje ako vred alebo dlhodobé narušenie povrchu ďasien bez prídavných symptómov. Môže mať tiež formu začervenanej plochy alebo vystupujúceho útvaru s hladkým, rozbrázdeným alebo bradavicovým povrchom. Časom sa môže tento útvar začať vredovito rozpadať, čo je sprevádzané silným zápachom z úst. Prejavom malígneho tumoru ďasien môže predchádzať vytrhnutie zuba, po ktorom sa nehojí zubné lôžko. Ak už nejakú dobu nosíte snímateľnú alebo celkovú zubnú náhradu, ktorá zrazu začína padať, na vine môže byť aj karcinóm ďasna. Tým, ako zväčšuje svoj objem, dvíha časť náhrady priliehajúcej na sliznice.

Kde sa prejavuje najčastejšie?

Rakovina ďasien pri dlhšom priebehu postihuje okolité tkanivá. V hornej čeľusti zasahuje do čeľustnej dutiny, tvrdého podnebia, lícnej sliznice a pier. V oblasti dolnej čeľuste sa nádory ďasna rozširujú na jazyk, peru, ústnu spodinu a na trámcovitú kosť. Zhubné nádory v oblasti za poslednými stoličkami sa do okolitých tkanív šíria ľahšie ako karcinómy ďasien. Navyše unikajú pozornosti dlhšiu dobu, pretože sú vinou polohy horšie viditeľné. Bývajú sprevádzané ťažkosťami s prehĺtaním, čo býva často mylne pripisované ochoreniu zubov alebo hltana. Metastázy sa šíri do podčeľustných a hlbokých krčných uzlín.

Diagnostika rakoviny ďasien

V prípade rakoviny ďasien sa najprv postihnuté miesto preskúma klinicky - pohľadom, prípadne pohmatom. Nasleduje bioptické vyšetrenie, pri ktorom sa vyreže kus podozrivého tkaniva a pošle sa na histopatologické vyšetrenie. Diagnóza býva v niektorých prípadoch stanovená neskoro, pretože karcinóm ďasien sa môže podobať zápalovému ochoreniu.

Liečba rakoviny ďasien

Terapia malígneho tumoru ďasien je prevažne chirurgická. Vzhľadom k často neskorej diagnostike ochorenia býva nutné operovať aj priľahlé tkaniva, na ktoré sa už ochorenie rozšírilo a pacient navyše absolvuje ožarovania. Neskoré štádia rakoviny ďasien bývajú ťažko liečiteľné.

Na čo sa používa obturátor?

Ak nádory zasahujú do oblasti tvrdého podnebia, býva nutné zhotoviť takzvaný obturátor, čo je protetická pomôcka, ktorá uzatvára otvor vzniknutý v tomto prípade pri operácii nádoru. Zamedzuje tak spojeniu dutiny ústnej s dutinou nosovou, prípadne čeľustnou, čo by viedlo k ťažkostiam pri jedle, pití a rozprávanií. Obturátor má aj význam preventívny, pretože kvôli zadržiavaniu nečistôt a baktérií by v čeľustnej a nosovej dutine vznikali časté zápaly.

Prognóza

Polovica pacientov s rakovinou ďasien sa dožíva viac ako päť rokov od liečby tejto choroby. U karcinómu v oblasti za stoličkami je päťročné prežitie len u štvrtiny chorých.


Autor: Radana Janovská

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email