Prvé dni so zubnou náhradou

Prvé dni so zubnou náhradou. Strata jedného alebo viacerých zubov postihne počas života takmer každého. Táto nepríjemná situácia však nie je len problémom fyzickým, ale pre mnohých aj psychickým. Je totiž dôležité priznať si ...
Prvé dni so zubnou náhradou. Strata jedného alebo viacerých zubov postihne počas života takmer každého. Táto nepríjemná situácia však nie je len problémom fyzickým, ale pre mnohých aj psychickým. Je totiž dôležité priznať si, že strata zubov môže postihnúť každého bez ohľadu na vek. V tomto článku sa zameriame na prvé dni používania zubnej náhrady.

Načo zubnú náhradu?

Zuby slúžia predovšetkým na rozdrobovanie potravy a majú zásadný význam pre správnu artikuláciu pri hovorení. Preto existuje celý rad zubných náhrad, pomocou ktorých môžeme funkciu stratených zubov viac či menej nahradiť. Od najmenších, ktorými sú zubné korunky indikované pri strate časti zuba, až po celkové zubné náhrady nahrádzajúce celý chrup.

Zubná náhrada má však aj estetický význam. Správne usporiadané zuby modelujú tvar tváre a pomáhajú nám udržať svaly v okolí úst napnuté a plné. Ak by sme stratené zuby nenahradili, skôr či neskôr by došlo k povoleniu mimických svalov a úpadku pier.

Ako si zvyknúť na zubnú náhradu?

Prvé nasadenie zubnej náhrady je pre mnohých šokom. Náhrada nám spôsobuje pocit cudzieho telesa v ústach, tlačí a dráždi našu sliznicu. Preto mnoho ľudí zubnú náhradu ihneď z úst vyníma a pristupuje k postupnému navykaniu. To je však veľká chyba! Zubnú náhradu, obzvlášť v prvom týždni používania, musíme nosiť čo najčastejšie. To znamená, že ju neodkladáme ani pri spaní. Hoci vám môže nasadená zubná náhrada počas spania spôsobiť nejednu prebdenú noc, v budúcnosti si budete gratulovať, že ste práve tento krok urobili.

Starostlivosť o zubné náhrady a ústa

Zubnú náhradu je dôležité pri nepretržitom nosení minimálne raz denne z úst vybrať a dôkladne vyčistiť. To je nevyhnutné pre udržanie hygieny náhrady a zdravia dutiny ústnej. Pamätajte, že umelý chrup potrebuje viac starostlivosti ako vlastné zuby. Preto neváhajte a navštívte špecialistu či lekáreň, kde potrebné prípravky pre starostlivosť o náhradu určite nájdete.

Ústa si už zvykli, čo teraz?

Neskôr, keď sú ústa na zubnú náhradu zvyknuté, je vhodné ju v noci odkladať. Miesta, na ktorých náhrada počas dňa drží, sú večer otlačené a potrebujú sa zregenerovať. Ak by sme náhradu dlhodobo používali aj v noci, vystavujeme sa riziku vzniku závažných slizničných ochorení.

Aké problémy môže zubná náhrada spôsobovať?

Na zubnú náhradu si nemožno zvyknúť behom jedného dňa. Proces zvykania mnohokrát trvá niekoľko dní, ale skôr týždňov a závisí predovšetkým od typu náhrady a povahe každého z nás. Spočiatku vás bude trápiť predovšetkým:

  • pocit cudzieho telesa v ústach,
  • otlaky a bolestivé podnety,
  • prenikanie jedla pod náhradu,
  • netesnosť náhrady a pocit uvoľnenia.

Je dobré pripomenúť, že prvotné problémy s používaním zubnej náhrady nie sú vážnymi komplikáciami a ich riešenie je pomerne jednoduché. Pocit cudzieho telesa v ústach odznie v priebehu spolužitia s náhradou. Prenikanie jedla pod náhradu je otázkou niekoľkých týždňov, počas ktorých sa naučíme zubnú náhradu používať pri konzumácii potravín. Netesnosť a pocit uvoľnenia je problémom obzvlášť u pacientov, ktorých tvar ďasna výrazne obmedzuje prisanie náhrady. Týmto pacientom je doporučený fixačný krém. Ten nielenže zvyšuje priľnavosť náhrady, ale tiež výrazne zlepšuje komfort pri rozdrobovaní potravy. Otlaky a bolestivé podnety musíme riešiť so zubným lekárom, ktorý stanoví ich príčinu a nápravu.

Jedlo a pitie so zubnou náhradou

Konzumácia potravín je pre mnoho užívateľov zubných náhrad tým najtvrdším orieškom. "Veľakrát je pre mňa problém náhradu udržať v ústach, nieto sa normálne najesť," často počujeme v stomatologických ambulanciách. Avšak podobne ako prvé nasadenie náhrady aj prvé hryzenie a rozdrobovanie potravy sa musí natrénovať. To mnohokrát vyžaduje nutnú dávku trpezlivosti a snahy.

Ako mám začať?

Najprv musíme začať konzumovať také potraviny, ktoré nám nebudú robiť ťažkosti. To sú predovšetkým mäkké nelepivé požívatiny, najlepšie nadrobno nakrájané, ako sú zemiaky, mäkká zelenina a ovocie, ryža, kompóty alebo vajíčka. Akonáhle sa naučíme žuť symetricky, teda zaťažovať obe strany náhrady súčasne pomocou rovnakého tlaku, môžeme stravu obohatiť o tvrdšie potraviny. Pri žuvaní sa sústredíme predovšetkým na správnu pozíciu sústa a nesnažíme sa jedlo ihneď prehltnúť. Nové návyky si treba zafixovať a upevniť.

Pozor na konzumáciu teplých potravín a nápojov. Zubná náhrada, obzvlášť celková, zbavuje užívateľa citlivosti, ten potom nevníma teplotu práve konzumovanej potraviny či nápoja. Popáleniny dutiny ústnej sú veľmi nepríjemným problémom.


Autor: Jakub Šulta, Lukáš Kaloš

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email