Prostriedky na liečbu parodontitídy

Liečba paradentózy je mnohokrát zdĺhavý a celoživotný beh, ktorý vyžaduje plné nasadenie nielen zo strany pacienta, ale aj ošetrujúceho lekára. Aby sme liečbe, ktorá mnohokrát spočíva v správnej technike čistenia zubov pomohli...
Liečba paradentózy je mnohokrát zdĺhavý a celoživotný beh, ktorý vyžaduje plné nasadenie nielen zo strany pacienta, ale aj ošetrujúceho lekára. Aby sme liečbe, ktorá mnohokrát spočíva v správnej technike čistenia zubov pomohli, je nevyhnutné používať rad doplnkov ústnej hygieny.

Prostriedky na liečbu parodontitídy

Liečebné postupy používané v boji s paradentózou sú konzervatívne a chirurgické. Konzervatívna liečba je označenie pre neoperačnú terapiu tam, kde je operatívna liečba jednou z možností. Patrí sem úprava hygieny, zábrus a úprava povrchu zubov, ich dlahovanie, protetické ošetrenie a aplikácia liekov. Druhou možnosťou je chirurgická liečba, ktorú volíme v prípade zlyhania konzervatívnej liečby alebo v prípadoch, keď nie je vhodná. Liečebný plán stanovuje parodontológ alebo praktický zubný lekár na základe výsledkov vyšetrenia, počas ktorého sa zohľadňuje predovšetkým stupeň poškodenia parodontu, stav chrupu a celkové zdravie pacienta.

Úprava ústnej hygieny

Pri liečbe parodontitídy je veľmi dôležité dodržiavať zásady správnej ústnej hygieny. To znamená osvojiť si správnu techniku čistenia zubov, čistenie vykonávať aspoň dvakrát denne a používať prostriedky medzizubnej hygieny. Naučiť sa správne si čistiť zuby je väčšinou otázka niekoľkých návštev zubnej ordinácie. U drvivej väčšiny pacientov je nutná tiež profesionálna ústna hygiena, vykonávaná lekárom alebo dentálnou hygieničkou. Profesionálna orálna hygiena zahŕňa odstránenie zubného kameňa a takzvanú depuráciu, čo je odborné vyčistenie povrchu zuba. Zubný kameň môže byť buď nad ďasnom alebo skrytý pod ním. Na jeho odstránenie sa používajú ručné nástroje alebo ultrazvuk. Depurácia sa vykonáva špeciálnou pastou a kefkami, ktoré sa upnú do zubnej vŕtačky. Ďalšou možnosťou je opieskovanie povrchu zuba. Úprava ústnej hygieny spočíva tiež v používaní vhodnej zubnej pasty, ktorá nemá len sťahujúce účinky na ďasná, ale aj liečivé (Parodontax).

Chemické prostriedky na liečbu parodontitídy

Pri boji s parodontitídou je možné použiť rôzne chemické prostriedky - zubné pasty, ústne vody a gély. Výrobcovia pridávajú do prostriedkov proti paradentóze široké spektrum účinných látok. Prvou skupinou sú látky obmedzujúce rast baktérií a tým aj vznik zubného povlaku - patrí sem chlórhexidín, rôzne enzýmy alebo sanguinarin, ktorý je rastlinného pôvodu. Pretože zubný kameň sa na paradentóze tiež podieľa, do zubných pást, ústnych vôd a gélov sa pridávajú látky spomaľujúce jeho vznik. Rastlinné výťažky majú široké spektrum účinkov. Antimikrobiálne pôsobenie má vyššie spomínaný sanguinarin, ďalej výťažok z Rathania, myrhy, austrálskeho čajovníka alebo echinacey. Výťažok z kostihoja pôsobí predovšetkým adstringentne, čo znamená so "sťahujúcim" účinkom na ďasno, rovnako ako chemická zlúčenina alumínium laktát alebo repík. Protizápalovo pôsobí harmanček a šalvia. V niektorých prostriedkoch proti paradentóze je využívaný účinok vitamínu A. Podporuje delenie buniek, čo je dôležité pre obnovu zápalom poškodeného ďasna. Paradentózou odhalené zubné krčky a povrch koreňov je veľmi citlivý na mechanické, tepelné alebo chemické podnety. Preto sú produkty proti paradentóze často vybavené látkami, ktoré túto zvýšenú citlivosť účinne znižujú.

Parodontitída a chlórhexidín

Chlórhexidín je veľmi často používanou látkou pri liečbe parodontitídy. Je to zlúčenina, ktorá účinne spomaľuje vznik zubného povlaku. Pôsobí proti širokému spektru baktérií, vírusov a plesní, ktoré sa môžu podieľať na vzniku parodontitídy. Najčastejšie sa používa vo forme ústnej vody. Účinky chlórhexidínu sú znehodnotené sodium laureth sulfátom (SLS), ktorý v pastách pôsobí ako penidlo. Preto niektorí výrobcovia nepridávajú SLS do pást proti paradentóze, pretože sa predpokladá, že sa budú používať zároveň s inými chemickými prostriedkami proti paradentóze. Avšak ak si človek čistí zuby s dostatočným časovým odstupom alebo si po vyčistení zubov dôkladne vypláchne ústa vodou, SLS zo zubnej pasty nemá šancu účinok chlórhexidínu narušiť. Pri aplikácii chlórhexidínu sa môžu vyskytnúť nežiaduce účinky ako zafarbenie zubov a jazyka, poruchy chuti, pálenie jazyka a ďasien a ich olupovanie. Všetky tieto prejavy samy od seba zmiznú po vysadení chlórhexidínu, v niektorých prípadoch je však potrebné ošetrenie u zubného lekára. Preto používajte chlórhexidín maximálne jeden týždeň alebo na odporúčanie lekára. Samoindikácia v tomto prípade môže výrazne poškodiť váš úsmev.

Antibiotiká v liečbe parodontitídy

Antibiotiká sa používajú pri pokročilých a ťažkých formách parodontitídy alebo ak má pacient s parodontitídou závažné celkové ochorenia. Lekárom stanovenú antibiotickú liečbu je nutné presne dodržiavať - ako dávkami, tak časom brania liekov. Väčšinou je potrebné dočasne prispôsobiť životný štýl, aby sa predišlo niektorým nežiaducim účinkom alebo rovno neúčinnosti antibiotík. Napríklad pri užívaní tetracyklínových antibiotík je nutné vyvarovať sa priamemu slnečnému žiareniu a konzumácia mliečnych výrobkov by sa mala odohrávať s dostatočným časovým odstupom od brania tetracyklínu. Antibiotickú liečbu nie je možné prerušiť bez súhlasu lekára, aj keď sa môže zdať, že choroba je už vyliečená. Pri terapii parodontitídy je potrebná úzka spolupráca pacienta s lekárom, ktorá zahŕňa okrem iného dôsledné dodržiavanie liečebného plánu, časté kontroly a mnohokrát aj podstúpenie chirurgických zákrokov s jediným cieľom - dosiahnuť závesný aparát bez známok zápalu.


Autor: Radana Janovská

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email