Problémy so snímateľnou náhradou

Strata zubov, či už úplná alebo len čiastočná, kedy nám v ústach zostane len niekoľko málo zubov, sa v ordináciách zubných lekárov rieši pomocou snímateľných náhrad. Obnovia vzhľad a funkciu prirodzených zubov a začlenia nás..
Strata zubov, či už úplná alebo len čiastočná, kedy nám v ústach zostane len niekoľko málo zubov, sa v ordináciách zubných lekárov rieši pomocou snímateľných náhrad. Obnovia vzhľad a funkciu prirodzených zubov a začlenia nás tak späť do kolobehu nášho bežného života.
 

Na druhej strane si však musíme uvedomiť, že hoci je náhrada akokoľvek dokonalo zhotovená, nedokáže stopercentne zastúpiť náš prirodzený chrup a prináša, najmä spočiatku, niektoré ťažkosti. Medzi najčastejšie problémy, ktoré postihujú užívateľov zubných náhrad patrí zvýšený dávivý reflex, strata citlivosti, otlaky a vypadávanie náhrady z úst.

Keď zubná náhrada tlačí

Medzi veľmi časté problémy so snímateľnou náhradou patria otlaky. Oproti ústnej dutine, ktorá je mäkká, je snímateľná náhrada pevná a tvrdá. Preto, najmä keď je nová, môže spôsobovať rôzne bolestivé otlaky. Ak sa tieto ťažkosti vyskytnú, v žiadnom prípade náhradu neupravujte sami. Neodbornou manipuláciou by ste totiž mohli náhradu poškodiť. Radšej navštívte svojho zubného lekára, ktorý vám ochotne protézu upraví. Je vhodné, aby ste si pár hodín pred návštevou lekára protézu nasadili do úst. Pre lekárov tak bude jednoduchšie určiť, kde protéza tlačí a cielene tak dané miesta na náhrade upraví.

Problémy s artikuláciou

Spočiatku môže nová náhrada spôsobiť ťažkosti pri hovorení, najmä sykaviek (s, c, z, š, č, ž). Takzvané šušlanie vymizne pomerne rýchlo. Je však nutné cvičiť a s novou náhradou trénovať správnu artikuláciu a výslovnosť. Najlepšie sa to docieli hlasným predčítaním knihy, novín apod. či rozprávaním pred zrkadlom.

Problémy pri jedle a pití

Žuvanie s náhradou sa od žuvania s vlastnými zubami odlišuje. Naučiť sa správne a pohodlne jesť s protézou vyžaduje dostatočný tréning a trpezlivosť. Zo začiatku je vhodné voliť mäkkú a nadrobno nakrájanú potravu. Postupným zdokonaľovaním hryzenia a rozdrobovania jedla je možné pomaly prechádzať na bežnú stravu. Musíme si však uvedomiť, že sila zhryzu je v porovnaní s vlastnými zubami podstatne nižšia, preto je potrebné do úst vkladať menšie sústa a žuť rovnomerne symetricky na oboch stranách, aby nedochádzalo k páčeniu náhrady zo strany na stranu. Vzhľadom k obmedzenému držaniu protézy v ústach robí problém aj odhryznutie súst prednými zubami. Aj tu totiž hrozí vypáčenie náhrady, tentoraz smerom dopredu. Veľmi dôležité je dávať si pozor na horúce pokrmy a tekutiny. Umelé podnebie náhrady zbavuje citlivosti a mohlo by dôjsť k popáleniu mäkkého podnebia alebo pažeráka. Živicové telo náhrady tiež prekrýva chuťové bunky na podnebí, preto je spočiatku znížená citlivosť na chuť jedla a tekutín. Je to však záležitosť iba dočasná a časom sa chuťové vnímanie napraví.

Slinenie a dávivý reflex

Nadmerná tvorba slín je prirodzenou reakciou na cudzie teleso v ústach. Všetko sa zvyčajne ustáli do normy počas jedného mesiaca. Opačným problémom je nedostatočná tvorba slín. Tá je zvyčajne spôsobená užívaním niektorých liekov, ako sú napríklad lieky proti alergii, na zníženie krvného tlaku a pod. Nedostatočná tvorba slín bráni správnemu priľnutiu náhrady k sliznici, čo spôsobuje to, že potom protéza v ústach nedrží. V tomto prípade sa používajú na adhéziu fixačné či tesniace krémy, popr. lekár predpíše tzv. umelú slinu. Dávivý reflex je, rovnako tak ako nadmerné slinenie, reakciou na protézu ako na cudzie teleso úplne prirodzenou a po čase vymizne.

Zle držiaca zubná náhrada

Zle držiaca alebo dokonca vypadávajúca náhrada z úst spôsobuje mnoho nepríjemných okamihov, ktoré môžu viesť k spoločenskému faux-pas. Preto je nevyhnutné zle držiacu zubnú náhradu upraviť alebo použiť fixačné a tesniace krémy. Najprv volíme použitie krémov, ktoré sa aplikujú v malom množstve a zacelia tak možné medzery alebo zrovnajú povrchové nerovnosti. Ak náhrada po použití fixačných alebo tesniacich krémov drží na svojom mieste a komplikácie s jej voľnosťou či vypadávaním zmizli, nie je návšteva stomatológa nutná. V prípade, že zubná náhrada po použití fixačného krému beztak nedrží pevne v ústach musíme navštíviť ošetrujúceho lekára, ktorý náhradu upraví vašim potrebám.

Problémy so zápachom z úst

Zubná náhrada, podobne ako vlastné zuby vyžaduje dostatočnú ústnu hygienu, ktorá zaručí odstránenie zvyšku potravín a nápojov, slín a baktérií z jej povrchu. Nevýhodou zubnej náhrady je skutočnosť, že strácame pocit nečistých zubov, a preto ich užívatelia starostlivosť o zubnú náhradu často zanedbávajú. Snímateľné zubné náhrady čistíme pomocou špeciálnej zubnej kefky a čistiacej tablety. Kefky je dôležité používať mäkké, také ktoré nepoškriabu zubnú náhradu. Čistiace tablety používame aspoň raz denne, najlepšie večer pred spaním. Ak budeme starostlivosť o zubnú náhradu zanedbávať čakajú nás nielen estetické (zažltnuté zuby) ale aj zdravotné komplikácie, ktoré môžu znamenať trvalú bezzubosť tzn. nemožnosť používania zubnej náhrady.

Trpezlivosť ruže prináša

Nosenie novej náhrady môže byť spočiatku nepríjemné vďaka problémom, ktoré sme si popísali vyššie. Jedná sa však o prirodzené reakcie na cudzie teleso, ktoré časom vymiznú. Spočiatku aj akokoľvek dobre držiaca náhrada drží v ústach menej, preto sa môže stať, napríklad pri zasmiatí, kýchnutí či zakašľaní, že sa náhrada uvoľní. Postupne sa novej náhrade prispôsobia aj svaly tváre, jazyka a mäkké tkanivá v ústach a tie potom protézu pomôžu udržať v správnej polohe. Predpokladom úspechu je však trpezlivosť a nosenie náhrady aj napriek všetkým problémom.


Autor: Lucie Václavková

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email