Príznaky nádorov jazyka

Zhubné nádory jazyka zaberajú takmer polovicu zhubných nádorov v dutine ústnej. Ich výskyt je spojený s množstvom príznakov, ktoré sa môžu vyskytovať buď jednotlivo alebo častejšie sa ich prejavuje niekoľko zároveň...
Zhubné nádory jazyka zaberajú takmer polovicu zhubných nádorov v dutine ústnej. Ich výskyt je spojený s množstvom príznakov, ktoré sa môžu vyskytovať buď jednotlivo alebo častejšie sa ich prejavuje niekoľko zároveň. Pretože tieto nádory tvoria vysoké percento ústnych malignít, ich prejavom bude venovaný samostatný článok.

Výskyt nádorov jazyka

Nádory jazyka sa najviac objavujú vo vekovej kategórii 50-80 rokov. Ich výskyt v mladšom veku v poslednej dobe stúpa. Častejšie postihujú mužov ako ženy. Ak má pacient v rodine nádorové ochorenie, je na mieste zvýšená obozretnosť.

Prejavy nezhubných nádorov jazyka

Prejavy nádorov jazyka sa líšia v závislosti na tom, či sa jedná o zhubný alebo nezhubný proces. Nezhubné čiže benígne útvary majú tendenciu nadobúdať na objeme, čo sa prejaví zhoršenou pohyblivosťou jazyka, problémami s rozprávaním, prehĺtaním a v prípade, kedy nádor nadobudne značnej veľkosti, sa pridávajú aj problémy s dýchaním. Slizničný kryt nebýva v prípade nezhubného procesu narušený. Pri väčšej veľkosti tumoru dochádza až k deformácii tvaru jazyka. Ak je útvar lokalizovaný pri koreni jazyka, má pacient pocit "knedle" v krku. Okrskové lymfatické uzliny nebývajú postihnuté metastázami.

Nezhubné nádory jazyka rastú pomaly, v rámci mesiacov až rokov. To, že sú označené za nezhubné, ešte neznamená, že nemôžu pacienta ohrozovať na živote. Ak pacient dlhodobo zanedbáva sprievodné prejavy a dostaví sa k lekárovi neskoro, znižuje tým svoju šancu na uzdravenie.

Prejavy zhubných nádorov jazyka

Malígny čiže zhubný nádor prerastá do okolitého tkaniva a zakladá metastázy. Rastie rýchlo, prejavy začína pacient pozorovať už v rámci týždňov alebo mesiacov od začiatku nádorového bujnenia. Klinické prejavy sú závislé na tom, či sa jedná o začínajúci alebo pokročilý proces. Začínajúci zhubný tumor má diskrétnejšiu podobu - jedná sa o zmenu farby alebo štruktúry sliznice. Začínajúci nádor sa môže prejavovať ako biela alebo červená škvrna, povrchové narušenie sliznice alebo ako plytký vred, ktorý nebolí alebo len ľahko páli. Okolie útvaru nebýva výraznejšie zmenené.

Pokročilý nádor sa najčastejšie prejavuje ako dlho sa nehojaci vred so zavalitými okrajmi. Býva sprevádzaný povlakom jazyka, obmedzenou pohyblivosťou a bolestivosťou, ktorá sa zvyšuje pri prehĺtaní. Najviac postihuje okraje jazyka, kde môže dlhšiu dobu unikať pozornosti. Okolie vredu býva začervenané alebo belavé. Relatívne často sa vyskytuje aj v zadnej a prednej tretine jazyka. U desatiny pacientov sa tumor v tejto lokalizácii prvýkrát prejaví metastázovaním do okrskových lymfatických uzlín. Zhubné nádory jazyka sa vyskytujú častejšie ako nezhubné.

Metastázovanie zhubných nádorov jazyka

Metastázy sú druhotné ložiská, v tomto prípade nádorové tkanivá, ktoré vznikli odtrhnutím od nádoru a lymfou (miazgou) alebo krvou boli privedené na iné miesta v tele. Zhubné nádory jazyka sa šíria spravidla lymfatickou cestou, preto bývajú postihnuté okrskovej lymfatické uzliny - hlboké krčné, podčeľustné a podbradové. Postihnutie uzlín býva častejšie jednostranné. Metastatické uzliny sú najskôr tuhé, mierne zväčšené a pohyblivé proti okoliu. Pri pokročilejšom procese v uzline dochádza k vzniku dutiny vyplnenej hnisom. Hnis sa postupne prevalí na povrch fistulou a koža nad uzlinou sa začína rozpadať. Lymfatické uzliny postihnuté nádorovým procesom sa odstraňujú pri operácii prvotného nádoru. Lymfatické uzliny ale môžu byť zväčšené aj pri inom ako nádorovom postihnutí, preto ak na sebe pacient nepozoruje prejavy v ústach, nie je nutné robiť unáhlené závery. Lymfatické uzliny sa totiž zväčšujú aj pri zápalovom postihnutí uzlín či už bakteriálneho, vírusového alebo parazitárneho pôvodu. V drvivej väčšine prípadov je nutné liečiť danú chorobu antibiotikami alebo antituberkulotikami. Preto ani v tomto prípade nie je dobré zbytočne otáľať s návštevou lekára.

Ak pacient s podozrením na nádorové ochorenie jazyka navštívi svojho ošetrujúceho lekára, bude ho čakať vyšetrenie a v prípade potvrdenia diagnózy i adekvátna liečba. Čím skôr je nádor zachytený a liečený, tým je väčšia šanca na prežitie. 


Autor: Radana Janovská

Poslať známemu
  
  

You have written:

8.7.2017 baldwin

Moja žena trpí rakovinou pankreasu, ktorá bola potvrdená ako štádium štyri, doktor mi povedal, že od jej neodpovedania na liečbu je málo, ale môj brat v zákone nám prišiel na pomoc tým, že objednal tento konopný olej od Rika Simpsonova nadácia, o ktorej hovoril, pomáha pacientom v boji proti rakovine rôznych typov, a tak sme sa rozhodli dať šancu, zatiaľ sa moje žena veľmi dobre zlepšuje a v súčasnosti môže chodiť po dome sama. Cítil som, že je to nevyhnutné, nechám ostatných, ktorí trpia touto akútnou chorobou, že akonáhle budete mať dobrý konopný olej, môže skutočne dať druhej zdravú druhú šancu na živobytie. Ak sa stanete, že potrebujete tento konopný olej, môžete kontaktovať nadáciu, ktorá dodávala môjmu bratovi právo týmto e-mailom: ricksimpsonmedicalorg@outlook.com

21.5.2016 DonaldKonopný olej vyliečiť moja žena CANCER

Moja žena je rakovina teraz zadarmo po 4 rokoch bullshit s kanadských a amerických lekárskych systémov. Už nikdy sa dal som život do rúk takých lekárov a zdravotníkov. Nie sú snaží, aby vám pomohol a snaží sa vysať peniaze z vás potom zabijem ťa s drogami \\”v boji proti rakovine\\” jedy, ordinácie a chemotherapy.My žena začala používať konopný olej po Bolo mi povedané, že zomrie počas niekoľkých mesiacov , Videl som online, kde National Cancer Institute pripúšťa, že konopný olej zabije rakovinu úplne a som kontaktoval inštitútu prostredníctvom e-mailu nationalcancerinstitute@aol.com a ja bola zameraná na miesto, kde by som mohol dostať vysoko kvalitný kvalitný konopný olej. Moja žena začala požitím asi pol gramu na gram za deň. Do 2 mesiacov a rakovina začala ustupovať. (Rakovina prsníka) Teraz je rakovina zadarmo a to trvalo len 3 mesiace s olejom. ona bola pomocou chemoterapie a ožarovania po mnoho rokov, než zistili, konopný olej a my sme povedali naši lekári o konopného oleja, Môj doktor povedal, že sa nemôže vyjadriť k užívania kanabisu a jeho vplyv na rakovinu. Aj keď si všimol, že moja žena bola rakovina vyliečiť konopného oleja.
V tomto bode, každý, kto tvrdí, konopný olej nemá určitý vplyv na zabíjať rakovinové bunky, je vo vážnom stave popieranie. Ja jednoducho nemôžem dočkať, až to všeobecne uznáva, pravda je na oficiálnej úrovni a my môžeme vidieť konopný olej náležite preskúmané ďalšie zameraných výhod.

Pridať nový komentár

Email