Prečo si nevieme čistiť zuby?

Otázok a odpovedí by sme v zubnom lekárstve určite našli veľa. Avšak jednoznačne odpovedať na zlý stav zubného zdravia v Slovenskej Republike je pomerne komplikované. Avšak nerobme si ilúzie, že vo svete je lepšie.
Otázok a odpovedí by sme v zubnom lekárstve určite našli veľa. Avšak jednoznačne odpovedať na zlý stav zubného zdravia v Slovenskej Republike je pomerne komplikované. Avšak nerobme si ilúzie, že vo svete je lepšie.

Otázka, na ktorú nie je jednoduché odpovedať. Napriek tomu sa pokúsime nájsť možné dôvody hromadného neúspechu slovenských občanov v zubnej hygiene. Vopred je dôležité spomenúť, čo zubná hygiena znamená. Väčšina z nás si pod týmto pojmom predstaví každodenný stereotypný proces, počas ktorého nanesieme pastu na zubnú kefku a pomerne znechutene začneme vykonávať v ústach pohyby, o ktorých sme presvedčení, že redukujú zápach v našich ústach. Po niekoľkých desiatkach sekúnd zubnú kefku odkladáme a premýšľame, či zubná pasta odviedla všetku prácu, ktorú mala, teda odstránila zubný povlak, vyčistila jazyk a zabránila zápachu z úst. Na záver si vypláchneme ústnou vodou, ktorá "výbuchom" v ústach zaručí absolútnu deštrukciu všetkého živého. Bohužiaľ, takýto prístup k zubnej hygiene vedie k niekoľkým vážnym problémom, ktoré sa neblaho odrazia nielen na zubnom, ale aj celkovom zdraví. V nasledujúcom texte vám popíšeme jednotlivé úskalia bežného prístupu k zubnej hygiene.

Máme to dané geneticky? Nie!

Nie je tajomstvom, že s narastajúcou priemernou dĺžkou života narastá aj počet vypadnutých zubov. Nie je to však spôsobené krátkou životnosťou chrupu, zuby môžu byť nájdené aj po sto miliónoch rokov. Rovnako tak neuspejeme s tvrdením, že mamička mala zlé zuby, otecko a dedko tiež a ja chudák som to zdedil. Možnosť, že sa narodíte s natoľko zlým chrupom, ktorý nie je možné vyčistiť, je zhruba rovnako nepravdepodobná ako šanca, že žena porodí dvakrát po sebe trojčatá. Vypadávanie zubov je spôsobené predovšetkým zlou starostlivosťou, ktorá je v každom z nás pevne zakorenená a utužovaná reklamou kozmetických firiem a tiež zlou informovanosťou verejnosti.

"Reklama predsa vie, ako si zuby čistiť."

Na začiatku všetkého stojí reklama. Veľké kozmetické firmy nás deň za dňom presviedčajú o dokonalosti svojich výrobkov. Zubné kefky s flexibilnými krčkami, gumovými výbežkami masírujúcimi ďasná, škrabkami na jazyk a kalíškami leštiacimi sklovinu určite pôsobia na televíznych obrazovkách a v regáloch predajní skvele, skutočnosť je však taká, že ich účinnosť v starostlivosti o chrup je takmer nulová. Nielenže vám tieto kefky zuby nevyčistia, mnohokrát vám ich skôr poškodia. Pýtate sa prečo? Správna zubná kefka je kus plastu s čistiacimi vláknami. Vždy by mala byť rovná, mäkká a malá. Ktorá z reklamných kefiek tieto požiadavky spĺňa? Žiadna, všetky sú veľké, zubaté a tvrdé s množstvom ďalších zbytočností. Cieľom týchto kefiek nie je vyčistiť vám zuby, ale výborne sa predávať. V takom prípade musí kefka predovšetkým dobre vyzerať, čo ide ruka v ruke s jej neefektívnosťou.

Zubná pasta alebo spasiteľ neprichádza

Zubná pasta je v Slovenskej Republike považovaná za najdôležitejší prvok ústnej hygieny. Každý určite nájde v pamäti situáciu, kedy z obalu už nešlo žiadnu pastu vytlačiť. Po chvíli snaženia dostať na kefku aspoň nepatrný kúsok pasty sme skonštatovali, že dnešné čistenie zubov je zbytočné. Dôvod bol prozaický, došla pasta. Hoci sa to môže zdať neuveriteľné, dôležitosť pasty pri čistení zubov je minimálna. Zuby nám čistí zubná kefka mechanickým narušovaním zubného povlaku. Ak by sme použili pri čistení zubov iba pastu, zubný povlak by sme určite neodstránili. Zubná pasta je doplnkom ústnej hygieny, ktorý nám pomôže napríklad eliminovať zápach z úst alebo znížiť citlivosť zubných krčkov. Avšak bez zubnej kefky je pasta úplne zbytočná a nepotrebná.

Vybuchujúci detergent z úst

Obzvlášť tvrdým orieškom sú ústne vody. Mnohými užívateľmi považované za spásu v zubnej hygiene. Akokoľvek sa môže reklama s "vybuchujúcou" ústnou vodou zdať dôveryhodná, je potrebné vedieť, že ústna voda je v boji so zubným povlakom úplne neúčinná. Reklamou proklamované zabitie 99% baktérií skutočne prebehne, ale za 24 hodín v laboratórnych podmienkach. Ak by vám nejaký prostriedok v ústach zahubil behom 30 sekúnd takmer všetky baktérie, potom by s najväčšou pravdepodobnosťou zahubil aj vás. Nezabúdajme, že ľudské telo obsahuje 10 krát viac bakteriálnych ako ľudských buniek. Avšak boom ústnych vôd je neúprosný a ľudia sa v slabých chvíľach (spoločensky unavení, alebo ak ich premohla únava pri televízii) dobrovoľne vzdávajú zubných kefiek s vidinou spásy v ústnej vode - vykloktám a idem spať.

Reklama, reklama ... a konečne osveta

Povedomie o zubnej hygiene je výrazne moderované reklamou. Do roku 2009 tu neexistovala systematická osveta, ktorá by dlhodobo vzdelávala širokú verejnosť. Od roku 2009 pôsobí v Českej republike občianske združenie Nechcem kazy, ktoré učí verejnosť starať sa o svoj chrup. Počas dvoch rokov fungovania projektu bolo individuálne vyškolených viac ako 80.000 ľudí o správnej starostlivosti o chrup. Ak bude osveta pokračovať rovnakým tempom aj nasledujúcich niekoľko rokov, existuje tu veľká šanca, že budúce generácie budú v ústnej hygiene rovnako neomylné ako napríklad ľudia vo Švajčiarsku či škandinávskych krajinách.


Autor: Jakub Šulta, Lukáš Kaloš

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email