Ošetrenie zápalu zubnej drene

Zápal zubnej drene je nepríjemným a veľmi bolestivým ochorením, ktoré postihne nejedného z nás. Hoci to často ani netušíme, ošetrenie zubnej drene môže trvať hodiny a stáť nemalé finančné prostriedky....
Zápal zubnej drene je nepríjemným a veľmi bolestivým ochorením, ktoré postihne nejedného z nás. Hoci to často ani netušíme, ošetrenie zubnej drene môže trvať hodiny a stáť nemalé finančné prostriedky. Koľko v rukách zubného lekára strávite času a koľko vo výsledku utratíte peňazí záleží na mnohých faktoroch. Čo vás v ordinácii čaká a ako prebieha ošetrenie zápalu zubnej drene?

Ošetrenie zápalu zubnej drene

Úlohou lekára je v prvom rade zistiť, ktorý zub je príčinou problémov, čo nie je tak jednoduché, ako sa zdá. Pacient totiž nedokáže presne určiť, ktorý zub ho bolí, povie nám iba stranu tváre. Ďalej už je na lekárovi, aby pomocou niekoľkých testov zistil reakcie jednotlivých zubov. Základnými testami sú reakcia na poklep, tlak či studený a teplý podnet. Zuby s hnisavou infekciou reagujú skôr na teplý podnet, bez hnisu naopak na studený. Ak si zubný lekár nie je úplne istý, môže si pomôcť aj lokálnou anestéziou. Znecitliví skupinu zubov a zistí, či bolesť pretrvá.

Röntgen nám pomôže odhaliť boľavý zub

Veľmi dôležitým vodidlom je röntgenový snímok, na ktorom hľadáme zubný kaz alebo, ak zápal trvá už dlhšiu dobu, vidíme aj vápenaté kryštály, ktoré sa ukladajú v zubnom kanáliku pri dlhodobom trvaní infekcie. Na röntgene sa prejavujú ako biele svietiace bodky. V najhoršom pozorujeme tmavý tieň okolo špičky koreňa, to znamená, že zápal sa rozšíril kanálikom von. Teraz už máme predstavu, ktorý zub liečiť.

Ako ošetrenie zubnej drene prebieha?

Aby sme odstránili zápal zubnej drene a pacientovi uľavili od bolesti, je nevyhnutné zápal a šírenie infekcie zastaviť. Preto musíme dokonale odstrániť infikovanú zubnú dreň a zubný nerv, dôkladne očistiť steny koreňového kanálika, dezinfikovať zub, vyplniť dutinu zuba a hermeticky ho uzavrieť. Moderné endodontické ošetrenie je veľmi náročnou disciplínou. Nevyhnutné je nielen rozsiahle prístrojové vybavenie, používanie kvalitných nástrojov a materiálov, ale predovšetkým maximálna precíznosť. Viac než u iných disciplín stomatológie sa tu neoplatí náhlenie, a tak môže byť ošetrenie napr. viackoreňových zubov (stoličiek) časovo veľmi náročné (až 3-4 hodiny!).

Najprv zisťujeme správnu dĺžku koreňového kanálika

U každého koreňového kanálika je nevyhnutné poznať jeho dĺžku. Akonáhle by sme z koreňového kanálika neodstránili všetku infikovanú zubnú dreň, mohli by následné komplikácie ohroziť nielen existujúci zub, ale aj celkové zdravie pacienta. Za týmto účelom sa zhotovuje röntgenový snímok, tzv. meracia snímka, so zavedenými endodontickými nástrojmi. Niekedy je nutné snímku zaobstarať opakovane, aby sa podarilo definitívne hodnoty určiť. Alternatívou je meranie pomocou apexlokátoru, čo je prístroj, ktorý určí dĺžku koreňového kanálika bez zbytočného ožarovania pacienta.

K čomu koferdam?

Ošetrenie zuba vykonávame najlepšie s koferdamom čiže gumovou blanou upevnenou v ústach, ktorá izoluje ošetrovaný zub od okolia. Cieľom endodoncie je totiž predovšetkým zabrániť šíreniu infekcie a zároveň zamedziť kontaminácii zuba baktériami z dutiny ústnej. Z rovnakého dôvodu je zásadné vyvarovať sa ponechaniu "otvoreného" zuba, vždy keď je to možné. Otvorenie síce vedie k úľave od bolesti, ale zároveň dochádza k osídleniu koreňa baktériami zo sliny. Riziko zlyhania endodontického ošetrenia sa potom neúmerne zvýši.

Samotné ošetrenie zápalu zubnej drene

Hlavným problémom ošetrenia zubnej drene sú koreňové kanáliky, v ktorých je dreň uložená. Tie môžu nadobúdať rôznych tvarov, prierezov, vetvenia a v neposlednom rade sa stáčajú a rôzne kľukatia. Tiež ich počet sa v jednotlivých koreňoch zubov môže líšiť. Ďalšie komplikácie spôsobuje priemer koreňových kanálikov, niektoré môžu byť tenké ako vlas. Samotné opracovanie koreňových kanálikov sa robí ručne alebo strojovo. Cieľom je rozšíriť kanáliky tak, aby vo vnútri nezostali zvyšky infikovaných tkanív a aby bolo možné priestor zaplniť koreňovú výplňou. Po dokončení ošetrenia zhotovíme kontrolnú röntgenovú snímku, aby sme sa presvedčili, či sú koreňové kanáliky správne zaplnené. Nedostatočná koreňová výplň totiž umožňuje prežívanie baktérií vnútri koreňa, ktoré môže viesť k poškodeniu okolitej kosti a vzniku "váčku". Ošetrenie patrí v zubnej ordinácii k tým najnáročnejším, pre úspešnú liečbu je nutné ošetriť kanálik v celom rozsahu.

Následná starostlivosť po ošetrení zápalu zubnej drene

Po ošetrení koreňových kanálikov, ktorých dreň bola infikovaná, pristupujeme k estetickému reštaurovaniu či nahradeniu viditeľnej časti zuba. Aké ošetrenie zuba zvolíme, závisí predovšetkým na príčine poškodenia, ktorá nám určuje veľkosť defektu. Najčastejšou príčinou je rozsiahly zubný kaz, ktorý prenikol do zubnej drene. V tomto prípade nahrádzame korunku, viditeľnú časť zuba v ústach, umelou zubnou korunkou alebo zub dostavíme pomocou estetických materiálov. To záleží predovšetkým na ošetrujúcom lekárovi a stave zvyšného chrupu.

Záverom

Ošetrenie zubnej drene nie je nijako príjemný zážitok ako pre pacienta, tak aj pre lekára. A to nielen preto, že úkony v článku popísané trvajú výrazne dlhšie, než čas za aký článok prečítate. Ak teda netrávite radi svoj voľný čas u zubára, je lepšie snažiť sa zápalom pravidelnou hygienou predchádzať.


Autor: Pavel Holík

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email