Neviditeľné strojčeky

Už pred narodením sa rozhodne o našom budúcom postavení a tvare zubov. Môžu za to genetické predpoklady každého jedinca. Mať však krásny a bezchybný úsmev je v dnešnej dobe prianie takmer každého z nás. Je dôležitý nielen pre osobné, ale aj profesijné vzťahy a ľudia s peknými zubami sa dokonca častejšie smejú.
Už pred narodením sa rozhodne o našom budúcom postavení a tvare zubov. Môžu za to genetické predpoklady každého jedinca. Mať však krásny a bezchybný úsmev je v dnešnej dobe prianie takmer každého z nás. Je dôležitý nielen pre osobné, ale aj profesijné vzťahy a ľudia s peknými zubami sa dokonca častejšie smejú.

Strojček (ortodontický aparát)

Sú typom zdravotnej pomôcky ortodontistu, ktorý sa s ich pomocou snaží narovnať nevhodný zhryz a upraviť zlé postavenie zubov. Delia sa na fixné a snímateľné. Môžu byť aplikované ako na hornú, tak na dolnú čeľusť.

Pokiaľ ide o estetiku fixných strojčekov, existujú priehľadné zámky vyrábané z keramiky či zafíru. Ďalšia možnosť liečby je pomocou fólie Invisalign, ktorá je však vhodná len pre liečbu menších chýb. Ak je potrebné riešiť ťažšie defekty, pacient je náročnejší a vadia mu zámky, najlepším variantom sú neviditeľné (lingválne) strojčeky.

Neviditeľné (lingválne) strojčeky

Tieto strojčeky patria medzi fixné (pevné). Neexistujú úplne neviditeľné strojčeky. Neviditeľné sa im hovorí preto, že jednotlivé časti (zámky, drôt a gumičky) sa pripevňujú na vnútorné (lingválnu) plochu zubov, preto na prvý pohľad skutočne nie sú vidieť.

Pre samotného lekára aj laboratórium predstavujú precíznejšiu a náročnejšiu prácu, pretože musia byť vytvorené presne na mieru. Sú individuálne tvarované a presne kopírujú povrch zubov. Umožňuje to vytvoriť veľmi tenké zámky, a tým veľký komfort a pohodlie pre pacienta.

Od toho sa ale odvíja aj cena. Lingválne strojčeky sú finančne o dosť náročnejšie v porovnaní s klasickými kovovými fixnými strojčekmi. Sú vhodné pre pacientov, ktorí si kvôli svojej profesii nemôžu dovoliť nosiť "viditeľný" strojček a napriek tomu potrebujú korekciu zubov.

Tieto strojčeky bývajú vyrobené zo zliatin zlata. V prípade otvoreného úsmevu potom môžu pôsobiť ako šperk.

Výhody

  • Estetika - neviditeľnosť
  • Precízne zhotovenie na mieru pacientovi
  • Liečia aj ťažšie prípady natočenia zubov
  • Kratšia doba liečby
  • Znášanlivosť organizmom pre vhodný materiál (zlato) - vhodné pre pacientov alergických na nikel

Nevýhody

  • Vyššia cena (2400 - 4000€)
  • Spočiatku väčšia bolestivosť mäkkých tkanív, drobné odreniny, šušlanie

Liečba pomocou neviditeľných strojčekov

Tento spôsob liečby môžu vykonávať len špecializovaní ortodontisti s kvalitnými modernými prístrojmi. Doba pred samotnou aplikáciou strojčekov sa vďaka náročnosti môže pohybovať aj v horizonte niekoľkých mesiacov.

Doba nosenia môže byť u týchto strojčekov kratšia než u viditeľných z dôvodu individuality. Všetko ale záleží na obtiažnosti vady. Doba liečby kovovými fixnými strojčekmi sa pohybuje okolo 2 rokov. U lingválnych sa skracuje až o tretinu. Ako u všetkých typov strojčekov je nutné pravidelne dochádzať na kontroly a používať prídavné pomôcky ústnej hygieny na aparáty podľa pokynov lekára. Ak by chcel pacient dobu liečby ešte krátiť, vykoná sa menší chirurgický zákrok, ktorý ju dokáže skrátiť o ďalšiu tretinu.

Hygiena neviditeľných strojčekov

Fixné strojčeky sú náročnejšie z hľadiska ústnej hygieny. Je tu väčšie nebezpečenstvo vzniku zápalu ďasien a zubného kazu v dôsledku zlého čistenia a usadzovania zvyškov potravy. V prípade lingválnych strojčekov je udržiavanie hygieny ešte ťažšie, pretože čistenie na vnútorných plôškach zubov je neprehľadné a oveľa náročnejšie na udržiavanie čistoty i bez strojčeka. Znamená to teda starostlivo si čistiť zuby najlepšie po každom jedle. Je vhodné zaobstarať si jednozväzkovú (sólo, single) kefku a medzizubné kefky, ktoré nám pomôžu odstrániť zubný povlak aj v miestach, kam by sme sa klasickou kefkou nedostali. Je však veľmi dôležité naučiť sa správnu techniku ich používania! Ďalej sa odporúčajú zubné pasty a ústne vody s väčším obsahom fluóru. Najmä pri konzumovaní tvrdej potravy je nutné dávať pozor, aby sa zámok neuvoľnil a neodlomili.


Autor: Kristína Horáková

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email