Najčastejšie otázky v endodoncii

Zjednodušene by sa dalo povedať, že endodoncia je ošetrenie zubných kanálikov, do ktorých prenikol zápal. V zubných ordináciach je to pomerne častý jav, najmä u pacientov, ktorí si dlho "pestovali" nejaký ten zubný kaz...
Zjednodušene by sa dalo povedať, že endodoncia je ošetrenie zubných kanálikov, do ktorých prenikol zápal. V zubných ordináciach je to pomerne častý jav, najmä u pacientov, ktorí si dlho "pestovali" nejaký ten zubný kaz. A preto by mal pacient aspoň všeobecne vedieť, čo ho počas endodontického ošetrenia čaká.

Priebeh endodontického ošetrenia

Priebeh endodontického ošetrenia sa môže líšiť podľa aktuálnej situácie a zvolenej metódy liečby. Všeobecne všetko začína diagnózou. Na zápal zubnej drene väčšinou upozorní pulzujúca bolesť, ktorú však nie je ľahké lokalizovať. K overeniu poslúži skúška reakcie na studený podnet a röntgen. Pred vlastnou liečbou sa aplikuje injekčná anestézia. Chorý zub sa navŕta, tak sa získa prístup k dreňovej dutine a z nej vedúcim koreňovým kanálikom. Zápalové tkanivo, ktorá sa tu nachádza, sa odstráni a steny kanálikov sa obrúsia a vydezinfikujú. Systém kanálikov sa upchá gumovými čapmi a špeciálnou tesniacou pastou. Všetko sa opäť skontroluje na röntgene. Vyvŕtaný otvor sa potom zacelí výplňou alebo umelou korunkou. Po úspešnom ošetrení by zub nemal byť farebne odlišný od svojich susedov a bolesť by mala do troch až štyroch dní ustúpiť. Kvalita ošetrenia sa ešte skontroluje pri preventívnej prehliadke.

Ako je to s bolesťou chorého zuba?

Ako sme už uviedli, pulzujúca bolesť je hlavný príznak. Čo ale pacienta môže zmiasť je, že bolesť nevychádza vždy z chorého zuba. Často poznáme iba oblasť niekoľkých zubov, odkiaľ bolesť vychádza a niekedy sa aj zdá, že bolí úplne iný zub, napríklad aj v druhej čeľusti. Bolesť môže vystreľovať do oka, ucha alebo krku. Tak sa dokonca môže stať, že bolesť pacienta zavedie na úplne iné oddelenie.

Bolí ošetrenie koreňových kanálikov?

Vlastné ošetrenie je vykonávané v lokálnej anestézii a nemalo by bolieť. Pred ošetrením prebehne tzv. skúška vitality, to znamená, že lekár zisťuje, ako veľmi je zub poškodený. Na zub sa väčšinou prikladá studená vatička a to býva pre pacientov nepríjemné. Potom nasleduje už spomínaná injekčná anestézia a ďalej už by pacient nemal bolesť cítiť.

A čo po ošetrení?

Bolesť dva až tri dni po ošetrení býva normálna. Výplňová hmota v kanáliku mierne zväčšuje svoj objem, aby utesnila všetky medzery. Môže byť tiež podráždené okolie hrotu koreňa. Ak však bolesť trvá dlhšie ako štyri až päť dní a skôr zosilňuje, než aby ustupovala, je lepšie navštíviť opäť zubára. Ideálne je ešte ten týždeň po ošetrení nikam ďaleko necestovať a v najhoršom prípade si aspoň pribaliť niečo od bolesti a predpísané antibiotiká.

Koľko stojí endodontické ošetrenie?

Cena ošetrenie zuba sa skladá z dvoch položiek, jednak liečby kanálikov a opravy poškodenej korunky. Existuje mnoho techník, ako ošetriť kanáliky. Lekár ponúka väčšinou jednu alebo dve, na ktoré je zvyknutý, a tie uvedie vo svojom cenníku. Jedna z metód, samozrejme tá najlacnejšia, je hradená poisťovňou. Iné, kvalitnejšie, sú za príplatok od 15 do 100 eur. Ceny sú za jeden kanálik, ale v zube ich môže byť niekoľko! K tomuto je potrebné pripočítať sumu za opravu korunky. Záleží na miere poškodenia. U malého rozsahu stačí výplň hradená poisťovňou alebo v rade niekoľkých sto korún. Väčšie škody sa riešia umelou korunkou. Najlacnejšie ošetrenie plastovou náhradou je zase hradené poisťovňou. Ak si pacient praje odolnejší a krajší materiál, je opäť potrebné priplatiť aj niekoľko desiatok az stoviek eur.

Koľkokrát budem musieť ísť k zubárovi?

To je rôzne. Ideálny stav, kedy zub nebol príliš poškodený, sa vyrieši počas jednej návštevy. Ak je však zápal pokročilý, pacient príde bez objednania alebo je potrebné vyrobiť korunku, malo by sa počítať s dvoma až troma návštevami.

Aká je životnosť zuba po ošetrení?

Po ošetrení zostáva zub tzv. mŕtvy. Ale vzhľadovo aj funkčne sa od zdravých zubov veľmi nelíši. Životnosť správne ošetreného zuba, kde neboli iné komplikácie, je len o niečo kratšia ako životnosť zubov zdravých.

Je nejaká iná možnosť?

Alternatívy k vyššie popísanému ošetreniu v podstate neexistujú. Sú určité chirurgické postupy, ku ktorým sa pri neúspechu pristupuje. Rozhodne však nie sú jednoduchšie, príjemnejšie ani lacnejšie. Jediné, čo sa ešte dá so zubom urobiť, je vytrhnúť ho.

Vytrhnuté ...

Keď pacient zvolí túto radikálnu metódu, je potrebné zub nahradiť umelým. Ten sa buď pripevní k vedľajším zubom, alebo na implantát. Ani jedno však nie je lacnejšie ani príjemnejšie než endodoncia!

Môže zub po ošetrení stmavnúť?

Nemal by. Stmavnutie sa však niekedy môže objaviť a rieši sa tzv. "vnútorným bielením" u zubného lekára. Bieliace pasty pre fajčiarov a podobné výrobky tu nepomôžu.


Autor: Pavel Holík

Poslať známemu
  
  

You have written:

9.12.2016 Klaudia

Prosím vás, môže po čase zub s korunkou, k ktorom už ne je nerv pobolievať, alebo byť citlivý na počasie, stres a pod.? Mám nasadenú korunku 4 roky, bez problémov a teraz ma nebolí, ale ho proste cítim. Nie je citlivý na chlad, teplé...ani neopucham, len taká omínajúca bolesť, nie taká, že by som to nezniesla alebo musela jesť tabletky na bolesť. ďakujem

Pridať nový komentár

Email