Nádory slinných žliaz

3-nador-slinnych-zlaz.jpg - kopie
Nádory slinných žliaz sú nepríjemným ochorením, ktoré je sprevádzané množstvom nepríjemných komplikácií. Vzhľadom na blízkosť a hlavnú funkciu v ľudských ústach výrazne zhoršujú komfort postihnutého. Najčastejšími prejavmi...
Nádory slinných žliaz sú nepríjemným ochorením, ktoré je sprevádzané množstvom nepríjemných komplikácií. Vzhľadom na blízkosť a hlavnú funkciu v ľudských ústach výrazne zhoršujú komfort postihnutého. Najčastejšími prejavmi potom býva nepríjemná bolesť, suchosť v ústach alebo naopak prebytok slín.

Nádor slinných žliaz

Ako nádor označujeme stav, keď sa bunka alebo skupina buniek nášho organizmu začne nekontrolovateľne deliť a rásť. Buniek abnormálne pribúda a nedochádza k ich prirodzenej smrti. To vedie k vzniku nových útvarov tzv. novotvarov čiže nádorov. Najčastejšie delíme nádory na zhubné a nezhubné. Nezhubné (benígne) nádory neohrozujú postihnutého na živote pretože neprerastajú do okolitých tkanív a nezakladajú druhotné nádorové ložiská tzv. metastázy a bývajú dobre liečiteľné. Naopak zhubné (malígne) nádory sa správajú agresívne a častokrát napádajú aj okolité tkanivá. Najhorší je fakt, že vysielajú do organizmu choré bunky, ktoré vytvoria metastatické ložisko.

Zhubné nádory slinných žliaz

Nádory slinných žliaz sú zhubné z 25%, pričom väčšinou sa jedná o karcinómy. Zhubným nádorom slinných žliaz niekedy predchádza Sjögrenov syndróm, čo je choroba, pri ktorej dochádza k zápalu a zániku tkaniva slinných a slzných žliaz. Doteraz neboli odhalené všetky príčiny vzniku nádorového bujnenia. Medzi známych pôvodcov zmien v správaní buniek patria napríklad rôzne chemikálie, fajčenie, alkohol (hlavne tvrdý), nezdravý životný štýl, chronické zápaly slinných žliaz a iné. Po atómových útokoch na Hirošimu a Nagasaki sa v napadnutých oblastiach zvýšil výskyt žľazových nádorov. Usudzuje sa, že nadmerné vystavenie účinkom radiačného žiarenia môže spôsobiť nádorovú premenu žľazových buniek, pretože sú na tieto lúče viac citlivé ako iné bunky ľudského tela. U nádorových ochorení hrajú tiež veľkú úlohu vrodené predpoklady.

Výskyt nádoru slinných žliaz

Slinné žľazy bývajú nádorovým procesom postihnuté relatívne často, ale zo 75% sa jedná o nezhubné útvary. Nádor slinných žliaz je diagnostikovaný predovšetkým u dospelých. Zhubným procesom bývajú najviac postihnuté podnebné, príušné a podčeľustné slinné žľazy.

Prejavy rakoviny slinných žliaz

Pri nádore podnebných slinných žliaz pacient cíti pri prechádzaní jazykom cez podnebie drobné pologuľovité vyklenutie, ktoré býva umiestnené mimo stred. Ak pacient nosí hornú celkovú náhradu, začína mu vplyvom vyklenutia padať. Nádor podčeľustnej a príušnej slinnej žľazy sa prejavuje ako tuhý útvar, ktorý môže bolieť. Rast zhubného nádoru v slinných žľazách je rýchly. Komplikáciami výskytu karcinómu slinných žliaz je vredovatenie ich povrchu, zanesenie infekcie do nádoru alebo periférna obrna lícneho nervu. V dôsledku obrny sa postihnutému ťažko vyslovuje, pri prijímaní potravy mu netesnia pery a celkovo je jeho tvár nápadne asymetrická. Zriedkavejšie sa vplyvom karcinómu rozpadá priľahlá kosť.

Diagnostika malígnych nádorov slinných žliaz

Ak prídete k lekárovi s podozrením na nádor slinnej žľazy, pošle Vás na špecializované vyšetrenie. Najviac využívanou diagnostickou metódou je sialografia, čo je röntgenologické vyšetrenie, pri ktorom sa slinné žľazy napustia kontrastnou látkou. Často sa využíva aj ultrazvuk, pomocou ktorého je lekár schopný povedať, či sa vôbec o nádor jedná alebo či je zdurenie podmienené cystou. Medzi ďalšie používané metódy pri podozrení na nádor slinných žliaz patrí počítačová tomografia a magnetická rezonancia. Diagnostická excízia, čo je vyrezanie časti tkaniva za účelom histologického vyšetrenia, sa v prípade nádoru slinných žliaz nepoužíva, pretože existuje riziko rozsevu nádorových buniek do okolia. Obrazne povedané, predstavte si nádor ako vrecúško so semienkami. Pri diagnostickej excízii by sa mohli semienka dostať mimo vrecúška a vyklíčiť ako ďalší nádor. Histologické vyšetrenie nádorových buniek sa uskutočňuje rovno pri operácii nádoru slinných žliaz. Karcinómy slinných žliaz metastázujú do lymfatických uzlín, niektoré typy nádorov sa šíria aj do kostí a pľúc. Môže sa stať, že metastázy sú prvým klinickým prejavom nádoru.

Liečba nádoru slinných žliaz

Liečebné postupy sa pri nádore slinných žliaz líšia v závislosti na veľkosti nádoru a vlastnostiach nádorových buniek. Vzhľadom k tomu, že karcinómy majú tendenciu prerastať do okolitého tkaniva, je nutné voliť chirurgické postupy s vyššou radikálnosťou a vyoperovať nádor i s priľahlými tkanivami. Pri karcinóme príušnej slinnej žľazy sa v prípade menej agresívnych a malých nádorov odstraňuje celá slinná žľaza, ale je zachovaný lícny nerv, ktorý sa v nej vetví. Ak je malígny tumor príliš veľký, je nutné zvoliť radikálnejšie postup, ktorý lícny nerv nešetrí. Lícny nerv potom môže byť rekonštruovaný transplantátom z nervu lýtka alebo ucha. Karcinómy podnebných slinných žliaz je nutné vyoperovať aj s kostným podkladom, ktorý tu tvorí tvrdé podnebie. Vzniknutý otvor medzi nosnou a ústnou dutinou sa uzatvára plastikou alebo takzvanú obturačnou protézou. Je nutné vyoperovať lymfatické uzliny postihnuté metastázami. Karcinómy slinných žliaz málo reagujú na ožarovanie a chemoterapiu, preto sa tieto liečebné metódy používajú skôr doplnkovo.


Autor: Radana Janovská

Poslať známemu
  
  

You have written:

4.12.2016 Kristina

Dobrý večer asi pred mesiacom sa my pod zubom spravila hrčka a nemizne je tvrdá a na dotyk má boli nie je to hnis lebo ten som už mala a toto je niečo ine

Pridať nový komentár

Email