Moderné postupy v endodoncii

Moderné liečebné postupy a objavovanie nových materiálov je s medicínou späté viac ako s akýmkoľvek iným odborom. Preto niet divu, že jedna z najnáročnejších stomatologických disciplín je na nových technológiách úplne závislá..
Moderné liečebné postupy a objavovanie nových materiálov je s medicínou späté viac ako s akýmkoľvek iným odborom. Preto niet divu, že jedna z najnáročnejších stomatologických disciplín je na nových technológiách úplne závislá. Áno, endodoncia čiže ošetrenie koreňových kanálikov sa vďaka moderným postupom posúva míľovými krokmi vpred a zo skôr obávaného zákroku sa stáva každodenná rutina.

Moderné postupy v endodoncii

Cieľom moderných postupov je skracovať dobu ošetrenia a možnosť riešiť aj komplikovanejšie situácie. V dávnych dobách endodoncie bola šanca na záchranu zuba postihnutého zápalom zubnej drene veľmi malá. Preto sme pristupovali radšej k vytrhnutiu zuba ako zdĺhavému ošetreniu s nejasným koncom. Dnešná situácia je však o poznanie lepšia a ošetrenie koreňových kanálikov zvláda väčšina zubných lekárov. Existuje však určité percento stomatológov, ktoré využíva nielen súčasné postupy, ale sústredí sa na prácu s ozónom, mikroskopom alebo ultrazvukom.

Ozón

Prvou novinkou, ktorú si predstavíme, je ozón. Ozón je plyn pre baktérie vysoko toxický. Udáva sa, že účinnosť proti baktériám je až 99%. Jeho použitie je teda okrem iného ideálne aj v endodoncii, kde sa ozón napustí do koreňového kanálika na záver jeho čistenia - opracovania - a on sa postará o baktérie, ktoré ešte prežili. Aby plyn neunikal mimo kanálik a pacient ho nevdychovali, je ošetrovaný zub opatrený špeciálnym návlekom, ktorý ho úplne izoluje od dutiny ústnej. Prístroj kontroluje uzáver návleku, a pacient je tak v úplnom bezpečí. Touto dezinfekciou sa zlepšuje prognóza zuba. Jedná sa však o platený nadštandard.

Mikroskop

Vstupy do koreňových kanálikov, ktoré musí zubný lekár opracovať, sú menšie ako bodka za vetou v tomto článku. Preto sa niekedy využívajú špeciálne mikroskopy. Hneď na prvý pohľad sa líšia od tých laboratórnych. Prístroj je zavesený na silnom mechanickom ramene nad kreslom a po usadení pacienta je nastavený a zablokovaný v príslušnej pozícii. Ošetrovaný zub je tak v zornom poli a lekár má obe ruky voľné. Ošetrenie môže pozorovať prostredníctvom okulárov alebo na pripojenom monitore pri zväčšení 2-40x. Pri mikroskope je k dispozícii aj sada špeciálnych nástrojov príslušnej veľkosti, ktoré ponúkajú lekárom, okrem presnejšie vedených výkonov, aj ďalšie možnosti, ako je napríklad odstránenie hlboko zalomeného nástroja.

Ultrazvuk

Veľmi rozšírený a obľúbený nástroj. Väčšina pacientov sa s ním už stretla napríklad pri odstraňovaní zubného kameňa. Nástroj má niekoľko rôznych koncoviek od plochých po zahrotené, ktoré sú rozkmitané vo vysokých frekvenciách a jemne "oškrabávajú" povrch zuba. V endodoncii sa používajú na ohladenie stien dreňovej dutiny, čím uľahčujú nájdenie vchodu do koreňových kanálikov. Jednotlivé vstupy sa dajú ultrazvukom tiež rozšíriť, čo nám zlepší prístup pre ďalšie nástroje a následné endodontické ošetrenie.

CAD / CAM

Túto metódu sme už spomenuli v článku o postendodontickom ošetrení. Jedná sa o zhotovenie čapovej korunky "na počkanie". Pomocou intraorálnej kamery sa naskenuje situácia v ústach a na počítači sa vytvorí trojrozmerný model korunky. Tá je potom automaticky vysústružená z keramického bločku pred zrakom pacienta. Korunka sa nakoniec nasadí a nacementuje do koreňového kanálika ošetreného zuba.

Koncepcia "jednonástrojovej" endodoncie

Je zatiaľ neveľmi rozšírená myšlienka, aby si každý pacient kúpil svoj nový koreňový nástroj. Hoci sa to môže na prvý pohľad zdať ako ťahanie peňazí z pacientov, nie je to až tak pravda. Priemerná životnosť klasického koreňového nástroja je zhruba 4-5 použití (záleží na výrobcovi), čo napríklad u stoličky so štyrmi kanálikmi je práve jeden pacient. To je tiež zahrnuté v cene ošetrenia. Táto koncepcia len navrhuje, aby mal pacient možnosť zakúpenia nástroja s presnou veľkosťou, pri ktorom bude mať istotu, že je nový a neopotrebovaný. Opotrebované nástroje sa totiž ľahko lámu. Niektoré, podľa tejto myšlienky upravené nástroje, už nejdú opakovane nasadiť do vŕtačiek, čo slúži ako bezpečnostný mechanizmus. Lekári si od toho sľubujú zníženie počtu komplikácií zo zalomených nástrojov.

Až budúcnosť ukáže, ktoré z týchto metód sa bežne rozšíria a stanú sa "ošetrením na poisťovňu" a ktoré zostanú iba neobvyklým nadštandardom.


Autor: Pavel Holík

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email