Liečba zvýšenej citlivosti zubov

Zvýšená citlivosť zubov je nepríjemný problém, ktorý postihne nejedného z nás. Bohužiaľ, v ordináciách zubných lekárov sú citlivé zuby často prehliadané a nie je im venovaná dostatočná pozornosť. Dôvod je jednoduchý, zvýšene citlivé zuby určite môžu pacienta potrápiť...
Zvýšená citlivosť zubov je nepríjemný problém, ktorý postihne nejedného z nás. Bohužiaľ, v ordináciách zubných lekárov sú citlivé zuby často prehliadané a nie je im venovaná dostatočná pozornosť. Dôvod je jednoduchý, zvýšene citlivé zuby určite môžu pacienta potrápiť, ale nepripravia ho o chrup tak, ako parodentóza alebo zubný kaz.

Kto je ohrozený zvýšenou citlivosťou zubov?

Najprv musí stomatológ zvážiť, či nepatríte do niektorej z kategórií, ktorá je priamo vystavená problému citlivých zubov. To sú ľudia používajúci tvrdé zubné kefky najčastejšie v kombinácii s nesprávnou technikou čistenia zubov. Ďalej pacienti s paradentózou a odhalenými krčkami, bulimici, konzumenti príliš kyslých potravín a nápojov a v neposlednom rade ľudia, ktorí žujú tabak. Po tomto krátkom zistení vám zubný lekár odoberie anamnézu, teda zistí, kedy sa problém citlivých zubov vyskytuje, čo bolesť zhoršuje alebo zmierňuje a aký má bolesť charakter (tupá, ostrá, bodavá, krátkodobá, dlhodobá). Neskôr vykoná lekár vyšetrenie úst a zhodnotí ich aktuálny stav.

Príčinou bolesti nemusia byť citlivé zuby

Tieto informácie sú nevyhnutné pre stanovenie správnej diagnózy, ktorá mnohokrát nemusí so zvýšenou citlivosťou zubov nijako súvisieť. Ak pacient trpí nepríjemnou ostrou bolesťou po konzumácii kávy či zmrzliny, je na mieste domnievať sa, že príčinou je práve zvýšená citlivosť zubov. Musíme ale brať na zreteľ, že rovnaké príznaky má aj zápal zubnej drene, zlomenina zuba a mnoho iných ochorení. Preto majte na pamäti, že dôsledným sledovaním svojich ťažkostí uľahčíte lekárovi prácu a skôr sa dopátrate správnej príčiny problému.

Všetko začína prevenciou a poradenstvom

Hoci je pre väčšinu pacientov rozhovor so zubným lekárom na tému prevencia nutné zlo, ktoré je potrebné v ordináciách občas vypočuť, pravdou zostáva, že je nevyhnutné. Práve zvýšená citlivosť zubov vzniká najčastejšie ako dôsledok zlých hygienických návykov. Najprv teda zubný lekár musí zvážiť vplyv hygieny na stav chrupu. Potom vám odporučí vhodnú zubnú kefku a zubnú pastu, ktorá obsahuje látky, ktoré znižujú citlivosť zubov. Ďalej je vhodné odovzdať lekárovi nutričný záznam, v ktorom lekár stanoví rizikové potraviny a nápoje. To sú obzvlášť ovocné džúsy, citrusové plody a kyslé potraviny. Je mylné sa domnievať, že len úpravou hygieny by sme sa zbavili dlhodobého problému citlivých zubov. Je potrebné upraviť stravovacie návyky a veľmi často prikročiť i k ošetreniu zubov.

Liečba zvýšenej citlivosti zubov v ordinácii

Zubný lekár podľa závažnosti problému môže zvoliť niektorý z typu ošetrenia. Pri ojedinelých problémoch prebieha ošetrenie predovšetkým odborne, pomocou rôznych živíc a výplní, ktorými sa zakryje postihnuté miesto. Úľava je okamžitá a trvá aj po dobu niekoľkých týždňov. V zložitejších prípadoch, kedy zvýšená citlivosť zubov limituje pacienta v osobnom živote natoľko, že je narušený jeho komfort a psychika, prichádza do úvahy umŕtvenie zuba alebo jeho vytrhnutie. V súčasnej dobe sa čoraz viac uplatňujú laserové technológie, ktoré vykazujú pomerne dobré výsledky. V prípade zvýšenej citlivosti zubov vzniknutej z dôvodu odhalenia krčkov prichádza do úvahy chirurgické ošetrenie ďasien. Po tomto zákroku je ďasno vrátené späť na svoju pozíciu a odhalené kanáliky zuba, ktoré prenášali bolesť, opäť prekryté.

Prvá pomoc pri citlivých zuboch

Ak trpíte zvýšenou citlivosťou zubov, je vhodné navštíviť zubného lekára. Vždy nemusí byť príčinou vašich problémov práve zvýšená citlivosť, ale môže sa jednať o oveľa závažnejší, váš chrup ohrozujúci problém. Ak ste presvedčený, že príčinou vašich ťažkostí je zvýšená citlivosť zubov, zakúpte si zubnú pastu proti citlivým zubom. Na trhu ich existuje veľké množstvo a sú k dostaniu vo všetkých nákupných reťazcoch. Ak neviete ktorú, hľadajte zubnú pastu s aktívnou zložkou NovaMin, ktorá znižuje citlivosť zubov takmer okamžite. Aj cez tento krok, ktorý vám odhalí mnohé a napovie, či skutočnou príčinou je vážne zvýšená citlivosť zubov, musíte zubného lekára skôr či neskôr navštíviť.

Záverom ...

Zvýšená citlivosť zubov je dlhodobý a život obťažujúci problém, ktorý musí byť včas riešený. Odďaľovať návštevu zubných lekárov je krátkozraké a mnohokrát to prinesie viac problémov a trápenia než včasné vyšetrenie chrupu. Pomocou materiálov, laserov či chirurgických zákrokov vie lekár riešiť aj veľmi závažné problémy zvýšenej citlivosti zubov, preto neváhajte a zubného lekára navštívte. Trebárs bude nutné hľadať príčinu problému úplne niekde inde.


Autor: Jakub Šulta, Lukáš Kaloš

Poslať známemu
  
  

You have written:

18.12.2014 Csaba

Ja osobne používam Emmi-dent ultrazvukový prístroj na čistenie zubov. Od kedy používam emmi-dent nemám problém s citlivosťou zubov. Ak máte problém aj s paradontózou s emmi-dent to vyriešite. www.emmi-club-slovensko.webnode.sk

Pridať nový komentár

Email