Krvácanie ďasien

Krvácanie ďasien je nepríjemný problém, ktoré trápi veľkú časť populácie a mnohokrát po celý život. Hoci sa môže zdať, že krvácanie ďasien je banálnym problémom opak je pravdou. Krvácanie ďasien je príznakom zápalu ďasien, choroby, ktorá predchádza paradentóze.
 Krvácanie ďasien je nepríjemný problém, ktoré trápi veľkú časť populácie a mnohokrát po celý život. Hoci sa môže zdať, že krvácanie ďasien je banálnym problémom opak je pravdou. Krvácanie ďasien je príznakom zápalu ďasien, choroby, ktorá predchádza paradentóze.

Krvácanie ďasien

Ďasno tvorí časť závesného aparátu zuba, štruktúry upevňujúcej chrup, ktorá je najviac vystavená vplyvom dutiny ústnej. Ďasno ako prvé napríklad reaguje na nesprávnu zubnú hygienu opuchom a následným zápalom. A práve zápal ďasien je sprevádzaný krvácaním ďasien, ktoré sa môže prejavovať nepatrným začervenaním v sline alebo tiež silným neprestávajúcim krvácaním. Ďalšími príčinami krvácania ďasien sú nedostatok vitamínu C, hormonálne dysbalancie, rádioterapia a chemoterapia alebo užívanie niektorých liekov a celkové choroby.

Krvácanie ďasien pri gingivitíde

Gingivitída čiže zápal ďasien vznikajúci nesprávnou ústnou hygienou je najčastejšou príčinou krvácania ďasien. Pri zlej hygiene dochádza v ústach k hromadeniu zubného povlaku, ktorý obsahuje veľké množstvo baktérií, ktoré ďasno dráždia a poškodzujú. Ak nie sú baktérie včas odstránené dochádza k vzniku zápalu ďasien, ktorý odhalíme pri čistení zubov. Krvácanie ďasien nám totiž zafarbí kefku na silno červeno. Klinickými štúdiami bolo dokázané, že zápal vznikne zo zdravého ďasna po dvoch až štyroch dňoch vynechania ústnej hygieny. Dobrou správou je, že s úpravou ústnej hygieny tento zápal do niekoľkých dní zmizne. Ak sa hygiena ústnej dutiny nezlepšila, zápal sa vo väčšine prípadov šíri aj na ostatné časti závesného aparátu zuba a dá vznik parodontitíde. Pri parodontitíde dochádza k zápalovému rozpadu a úbytku tkanív závesného aparátu. Vznikajú takzvané parodontálne choboty, ktoré by sa dali opísať ako vrecká medzi zubným koreňom a ďasnom alebo vlastnou kosťou. Krvácanie ďasien môže počas prebiehajúcej paradentózy úplne vymiznúť. Ďalej dochádza ku kývaniu zubov, ktoré môže vyústiť až do straty zubov. Liečba parodontitídy vyžaduje odbornú starostlivosť špecialistu - parodontológa. Jedná sa o dlhodobejšiu záležitosť, vyžadujúcu v začiatkoch terapie relatívne časté návštevy pacienta, starostlivú zubnú hygienu a v niektorých prípadoch aj chirurgické zásahy do závesného aparátu zuba. Preto ak trpíte krvácaním ďasien vyhľadajte svojho ošetrujúceho lekára, ktorý navrhne vhodnú terapiu, kedy mnohokrát stačí len úprava ústnej hygieny.

Krvácanie ďasien z nedostatku vitamínu C

Krvácanie ďasien z nedostatku vitamínu C je dnes skôr raritná záležitosť, skôr sa však jednalo nielen o častú príčinu zápalu ďasien ale aj straty zubov. Mnohé by mohli rozprávať námorníci plávajúci na ďalekú cestu, ktorí sa častokrát vracali z plavieb bezzubí. Vitamín C sa okrem iného podieľa aj na syntéze kolagénu, ktorý spevňuje cievnu stenu a je súčasťou vlákien, ktoré držia zub v jeho lôžku. Pri nedostatku tohto vitamínu sa cievy, nielen v ďasne stávajú krehkými a ľahšie krvácajú. Vlákna závesného aparátu zuba strácajú svoju pevnosť, zuby sa začínajú kývať a ak nedôjde k náprave stavu, môže dôjsť až k ich vypadnutiu. U fajčiarov dochádza k zhoršeniu vstrebávania vitamínu C zo zažívacieho traktu. Výsledkom nedostatku tohto vitamínu by teda malo byť krvácanie ďasien. To sa ale nedeje, pretože škodlivé látky v dyme spôsobujú stiahnutie ciev a nedokrvenie. Vztiahnuté na ďasná - aj keď je krehká stena ciev a ľahšie krváca, na ďasne fajčiarov sa to nestačí prejaviť, pretože ich ďasná sú nedokrvené a rýchlo tak podliehajú paradentóze bez predchádzajúcich príznakov, akými je krvácanie ďasien.

Krvácanie ďasien u hormonálnej dysbalancie

Medzi ďalšie faktory, ktoré sa môžu podieľať na krvácaní ďasien, patria hormonálne zmeny. Preto sa niektoré formy gingivitídy objavujú v puberte, v tehotenstve, klimaktériu, pri braní hormonálnej antikoncepcie alebo v období menštruácie. Zvláštnosťou je baktéria Prevotella intermedia, ktorá sa premnoží v ústach v období puberty alebo tehotenstva, kedy potrebujeme vyššie množstvo vitamínu K nevyhnutného k rastu. Táto "zlá" baktéria, ktorá stojí za vznikom zápalu ďasien, totiž dokáže potrebný vitamín K nahradiť.

Rádioterapia a chemoterapia

Chemoterapia a rádioterapia sú alternatívy liečby nádorových ochorení a majú veľa nežiaducich účinkov. Jedným z nich môže byť krvácanie z nosa alebo z ďasien, čo býva spôsobené nedostatkom krvných doštičiek alebo zápalom sliznice. (Viac informácií nájdete v článku "Dôsledky rádioterapie na ústnu dutinu".)

Lieky a krvácanie ďasien

Lieky, ktoré ovplyvňujú zrážanie krvi v zmysle jeho zníženia, spôsobujú zvýšené krvácanie ďasien pri ich zápale alebo poranení. Medzi tieto lieky patria napríklad kyselina acetylsalicylová, warfarín, heparín a ďalšie. Okrem liekov na zrážanlivosť krvi môžu vyvolať špecifické zmeny na ďasne aj lieky, používané na liečbu epilepsie alebo po transplantácii. Ďasno po týchto liekoch (fenitoin, cyklosporín A) opúcha a dostavuje sa krvácanie ďasien.

Celkové ochorenia so zvýšenou krvácavosťou

Zvýšené krvácanie ďasien a nielen ďasien sa vyskytuje u mnohých chorôb. Či už vrodených alebo získaných počas života jedinca. Radia sa sem:

  • Choroby krvi - nedostatok zrážacích faktorov, nedostatok krvných doštičiek, nádorové ochorenia krvi
  • Choroby väziva, ktoré je súčasťou cievnej steny, sa tiež prejavujú zvýšeným krvácaním ďasien.
  • Pečeňové choroby
  • Choroby obličiek
  • Cukrovka a ďalšie.

Krvácanie ďasien môže byť spôsobené mnohými príčinami, či už lokálne alebo celkovo pôsobiacimi. Dlhodobejšie krvácanie neradno podceňovať, pretože môže byť príznakom vážneho ochorenia. Ak vám krvácajú ďasná, dlhodobo dodržujete správnu ústnu hygienu a môžete vylúčiť aj ostatné vyššie uvedené príčiny, navštívte svojho zubného lekára, ktorý vás vyšetrí a určí ďalší postup.


Autor: Radana Janovská

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email