Koreňové kanáliky

Koreňové kanáliky sú nevyhnutnou súčasťou zuba. Dalo by sa povedať, že bez nich by nebol život. Teda aspoň ten zubný ... Prečo je zdravie koreňových kanálikov tak dôležité a ako taký kanálik vyzerá..
Koreňové kanáliky sú nevyhnutnou súčasťou zuba. Dalo by sa povedať, že bez nich by nebol život. Teda aspoň ten zubný ... Prečo je zdravie koreňových kanálikov tak dôležité a ako taký kanálik vyzerá, vám popíše nasledujúci článok.

Koreňové kanáliky

Koreňové kanáliky čiže zubné kanáliky, ako sa im ľudovo hovorí, sú veľmi dôležitou štruktúrou pre vývoj a život zuba. Tiahnu sa po celej dĺžke koreňa a spájajú dreňovú dutinu, ktorá sa nachádza vo vnútri korunky, s okolím. Tadiaľ prechádzajú cievy, ktoré okysličujú dreň a privádzajú živiny a nervy, umožňujúce cítiť zmeny teploty a tiež bolesť. Vďaka tomu je umožnený rast zuba, citlivosť, ale aj obrana proti baktériám zubného kazu. Problém nastáva pri porušení steny týchto kanálikov a ich obsahu. Zub je potom odrezaný od prívodu krvi a odumrie.

Ako vyzerá koreňový kanálik?

Človek by povedal kanálik ako kanálik, ale to nie je zďaleka pravda. Každý kanálik aj u jedného človeka sa líši. Rozdiely sú v ich priemere, tvare, ale aj v ich počte. Môžu sa tiež vo svojom priebehu rozdeľovať alebo spájať. Hoci existuje niekoľko systémov, ktoré sa snažia kanáliky podľa spoločných znakov rozdeliť, vždy sa môže objaviť nejaká výnimka. Sama zložitosť niektorých systémov nám hovorí, že anatómia kanálikov je veľmi nevyspytateľná.

Priemer kanálikov

Priemer kanálikov sa meria v desatinách až stotinách milimetrov a líši sa podľa veľkosti a veku zuba. U veľkosti je to logické, čím väčší zub, tým širší kanálik. Ale čo sa veku týka, ide o to, že sa zväčšuje hrúbka steny a samotný kanálik sa zužuje.

Tvar kanálikov

Prierez jednotlivých kanálikov je tiež rôzny, od okrúhleho cez oválny až po piškótovitý. Obvykle kopíruje prierez koreňa. Môže byť iný aj v korunke, kde sú kanáliky širšie a v špičke koreňa, kde sú naopak najužšie.

Počet kanálikov

Pre ošetrenie u zubára je najdôležitejší počet kanálikov. Ten sa však môže líšiť aj u jedného typu zuba. Je síce štatisticky zistené, po koľkých kanálikoch by mal lekár pri ošetrení pátrať, ale každý človek je originál. Hlavné je žiadny neprehliadnuť. Niektoré zuby, ako napríklad očné zuby alebo väčšinou aj rezáky, majú iba jeden kanálik. A napríklad stoličky môžu mať štyri, päť i viac. Od toho sa samozrejme odvíja aj cena ošetrenia, ktorá sa podľa počtu a iných prekážok (napríklad piškótovitý prierez je horší než guľatý) potom rýchlo zvyšuje.

Poškodenie kanálikov

Kanáliky zaisťujú výživu a zásobovanie zuba nervovými vláknami. Je to rovnaké ako napríklad v prste, keď ho odrežeme od prívodu krvi, odumrie. Zub ale, na rozdiel od prsta, neupadne. V dreni sú bunky zaisťujúce rast zuba a schopnosť brániť sa kazom a ďalším poškodeniam. Tie v dôsledku neokysličenej a prerušenej výživy odumierajú a zub o tieto svoje vlastnosti príde. Ďalej sa preruší nervový zväzok, čo je jednak sprevádzané bolesťou, ale aj necitlivosťou nad miestom prerušenia, teda necitlivosťou vlastného zuba. Samotný zub teda nevypadne, stále pevne drží v kosti, ale odumrie a nakoniec zmizne dreň vnútri neho. Zostane len necitlivá schránka. Takýto zub bez drene ale navonok väčšinou stále vyzerá ako ostatné zdravé zuby a po správnom ošetrení môže ako ostatné zuby ešte aj dlho fungovať. Môže sa líšiť iba zmenou odtieňa svoje farby, ktorá môže byť iba nepatrná či výrazná a môže rušiť estetický dojem.

Záverom o koreňových kanálikoch ...

Kanáliky sú síce nepatrne malá, ale napriek tomu veľmi dôležitá súčasť každého zuba. Bez nich by zub ani nemohol vyrásť. Preto je potrebné udržiavať ich nepoškodené a priechodné. Je potrebné vyhýbať sa pokiaľ možno zlomeninám zubu pri úrazoch, kazom a dodržiavať správnu ústnu hygienu. Zub sa nám za to odmení svojou odolnosťou, pevnosťou a aj svojím zdravým vzhľadom. Ak však predsa len dôjde k jeho poškodeniu, je potrebné čo najskôr vyhľadať odbornú pomoc. Odvetvie zubného lekárstva, ktoré sa zaoberá koreňovými kanálikmi, sa nazýva endodoncia.


Autor: Pavel Holík

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email