Komplikácie zápalu zubnej drene

komplikace-zanetu-zubni-drene-2.jpg - kopie
Komplikácie zápalu zubnej drene sú častým a nepríjemným problémom, ktorý môže zastihnúť pacienta v akomkoľvek okamihu. Ako v článku zistíte, prechádzať bolesť zuba sa často môže stať osudovým nielen...
Komplikácie zápalu zubnej drene sú častým a nepríjemným problémom, ktorý môže zastihnúť pacienta v akomkoľvek okamihu. Ako v článku zistíte, prechádzať bolesť zuba sa často môže stať osudovým nielen zubu samotnému, ale aj Vašej peňaženke.

Komplikácie zápalu zubnej drene

Zápal zubnej drene je bolestivé ochorenie vzniknuté následkom hlbokého kazu, kedy baktérie preniknú až do mäkkého tkaniva vnútri zuba. Samotné ochorenie obťažuje pacienta najprv citlivosťou zuba a neskôr aj samotnou bolesťou. A ako všetko sa aj tento zápal môže skomplikovať. Problémy môžu nastať jednak vo fáze choroby, v tom prípade sa jedná o rozšírenie zápalu mimo koreň alebo sa môže skomplikovať vlastná liečba v ordinácii.

Komplikácie z dôvodu odkladanie návštevy

Najbežnejšou komplikáciou, ktorá vzniká odkladaním návštevy lekára, je rozšírenie zápalu do oblasti špičky koreňa zuba. Mení sa charakter bolesti, ktorá reaguje aj na samotný tlak na zub, pocit, že zub vylieza zo svojho lôžka v čeľusti. A na röntgene sa infekcia javí ako tieň obklopujúce koreňový hrot. Baktérie v tomto prípade už prešli koreňovým kanálikom celou jeho dĺžkou až mimo zub - medzi neho a čeľustnú kosť, v ktorej je zub uložený. Ak nie je pacient ani teraz ošetrený, nasledujú dve možnosti. Buď sa postup zápalu zastaví sám - ohraničí sa zvláštnym väzivovým tkanivom. V ňom sa neskôr vytvorí dutina vyplnená tekutinou, ktorá tlačí na okolité útvary a je potrebné ju chirurgicky liečiť. Alebo nastane druhá možnosť, kedy zápal prenikne do čeľustnej kosti, cez ňu potom pod sliznicu, kde sa hnis hromadí a nakoniec, po nejakej dobe sprevádzanej bolesťou, vyústi na povrch ďasna. Táto situácia sa rieši endodontickým ošetrením zuba a vypustením hnisu pomocou malého chirurgického rezu a drénu. Pri dlhotrvajúcom, neagresívnom zápale prichádza do úvahy aj postupná zmena drene na vápenaté hrudky, ktorými sa nakoniec kanálik sám upchá. Takéto prekážky samozrejme sťažia následnú liečbu.

Komplikácie vzniknuté v ordinácii

A ani vlastné ošetrenie v ordinácii sa nemusí zaobísť úplne bez komplikácií. Väčšinou to záleží jednak na skúsenosti lekára, použitej technike, ale aj na rozsahu ochorenia. Všetko môže skomplikovať aj samotný zub. Anatómia zubných kanálikov je až na pár základných znakov u každého človeka i zubu iná. Pozor, v najbližších pár riadkoch sa strachu z ošetrenia zrejme nezbavíte.

Prasknutie zuba

Pri čistení kanálikov je vyvíjaný tlak na jeho steny a u slabých zubov sa môže stať, že to stena nevydrží a praskne. Takáto prasklina sa tiahne po celej dĺžke koreňa a nedá sa nijako zaceliť. Keďže je samotný zub už mŕtvy, nemôžeme ani čakať, že prasklina zrastie. Zub sa potom väčšinou musí vytrhnúť.

Zalomenie nástroja

Pre pacienta desivé je aj zalomenie nástroja, pretože nástroje na prácu v kanálikoch sú veľmi tenké. Nie je vylúčené, že sa nástroj v kanáliku nemôže zlomiť. Fragment sa potom pokúsime buď vytiahnuť pomocou mikroskopu, ultrazvuku a veľkej dávky trpezlivosti alebo výnimočne, ak je zvyšok nástroja na vhodnom mieste a kanálik utesňuje, dá sa kanálik zaplniť i s úlomkom vo vnútri.

Pretlačenie baktérií von z kanálika

Baktérie môžu pri opracovaní preniknúť von z kanálika do okolia koreňa a po pár dňoch vyvolať zápal.

Pretlačenie výplňovej hmoty

Podobná je ďalšia komplikácia, keď je cez hrot pretlačená výplňová hmota. Niektoré hmoty sú vyrobené tak, že sa prebytok rozpustí a vstrebe, ale niektoré nie. Cudzí materiál potom dráždi tkanivá v okolí koreňa a spôsobí zápalovú reakciu.

Záverom o komplikáciách zápalu zubnej drene

Komplikácií, s ktorými môže lekár pri ošetrovaní zápasiť, je samozrejme viac, sú to ale skôr prekážky sťažujúce jeho prácu. Pre pacienta to väčšinou znamená dlhšiu dobu strávenú v ordinácii alebo návštevu špecializovaného pracoviska. Nie vždy sa zub podarí zachrániť. Môžete si však byť istí, že pre to lekár vždy urobí maximum, pretože vlastný zub je lepší ako najdokonalejší implantát ...


Autor: Pavel Holík

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email