Kedy začať deťom čistiť zuby?

Zubní lekári, internetové poradne a fóra často odpovedajú na otázku, kedy je vhodné začať čistiť detské zuby. Hoci je odpoveď pomerne jednoduchá, dochádza často k jej zlej interpretácii. Preto sme pre vás pripravili nasledujúce zhrnutie.
Zubní lekári, internetové poradne a fóra často odpovedajú na otázku, kedy je vhodné začať čistiť detské zuby. Hoci je odpoveď pomerne jednoduchá, dochádza často k jej zlej interpretácii. Preto sme pre vás pripravili nasledujúce zhrnutie.

Kedy začať deťom čistiť zuby? Existuje najvhodnejší mesiac?

Prvé zuby sa objavujú v ústach v niekoľkých mesiacoch života dieťaťa. Táto etapa je sprevádzaná zvýšenou plačlivosťou a mrzutosťou detí, nechutenstvom alebo zvýšenou teplotou. Všetky tieto nepríjemnosti majú aj jedno pozitívum, pomôžu nám so správnym načasovaním starostlivosti o detské zuby. Ak chceme deťom zmierniť trápenie spojené s rastom zubov, existujú hryzadlá, ktorá stimulujú ďasno a zároveň tlačia na prerezávajúci zúbok a znižujú tak vnímanie bolesti. Neodporúča sa však hryzadlá používať celý deň. Ďalej môžeme ďasno masírovať špeciálnymi gumovými kefkami. Tieto pomôcky sú bežne k dostaniu v špecializovaných predajniach, lekárňach a drogériách.

Čistiť by sme mali už prvý zúbok

Všeobecne sa odporúča začať čistiť zuby po prvom roku života dieťaťa. Lepšie túto neobľúbenú, ale nutnú časť hygieny deti akceptujú a vo výsledku už je tiež čo čistiť. Ak vášmu dieťaťu nerobí problém čistenie od prvého zúbka, je to jedine dobre. Problémom býva, že niektorí rodičia nie sú dostatočne oboznámení s pravidlami ústnej hygieny. Nedodržiavanie hygienických návykov u seba potom jednoducho prenesú na chrup dieťaťa. Z počiatku je dôležité čistiť zuby aspoň jedenkrát denne a postupom času začať s čistením ráno aj večer. Niektoré deti majú k čisteniu zubov vzťah kladný, iné záporný. Pre podporu kladného vzťahu k zubnej kefke dávame deťom kefku medzi hračky alebo do kočíka. Ak ste dostatočne kreatívny, vytvorte hru alebo riekanku, pri ktorej vám dieťa otvorí ústa.

Akými pomôckami čistíme detské zuby?

Najdôležitejšou pomôckou je bezpochyby zubná kefka, ktorá sa pre deti vyrába v niekoľkých modifikáciách. Pre úplne najmenšie existujú tzv. nácvikové kefky, doplnené napríklad hrkálkou. Ďalej je možné kúpiť kefky pre batoľatá, ktoré svojím vzhľadom už viac pripomínajú bežné kefky. Zubné pasty vždy kupujeme podľa veku dieťaťa. Pre každú vekovú skupinu je zubná pasta špeciálne prispôsobená, preto je nevhodné dávať deťom pastu určenú dospelým. Detské zubné pasty majú znížený obsah fluoridov a nemali by obsahovať zvýrazňovače chuti. Pasty s pepermintom môžu deti v ústach páliť a naopak sladké pasty deti prehĺtajú.

Zhrnutie alebo Opakovanie je matka ...

Detské zuby čistíme od chvíle, kedy začínajú byť v ústach viditeľné. Ak si dieťa zvykne na zubnú kefku v ranom veku, nebude mať problém ju neskôr akceptovať. Zuby by sme mali čistiť aspoň raz denne, ale pre zdravie zubov je lepšie čistiť ich ráno a večer. Zubná kefka je ideálna pomôcka v starostlivosti o zuby. Neexistuje nič vhodnejšie, čo by nám zuby vyčistilo kvalitnejšie. Zubné pasty, gély a ústne vody nám pomáhajú v ústnej hygiene, ale nikdy nenahradia zubnú kefku, ktorá mechanicky odstraňuje zubný povlak. Hryzadlá, hrkálky a rôzne masážne gumy môžu zmierniť bolesť pri prerezávaní zúbkov, ale ich dlhodobé žuvanie zase zhoršuje správny rast zubov.

Autor: Jakub Šulta, Lukáš Kaloš

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email