Je potrebné čistiť deťom zuby? Alebo vypadnú a ..

Mnoho rodičov si kladie otázku, či je dôležité deťom, obzvlášť predškolského veku, čistiť zuby. Ponúka sa jednoduchá odpoveď, prečo by sme sa starali o zuby, ktoré skôr či neskôr rovnako vypadnú. Ale..!
Mnoho rodičov si kladie otázku, či je dôležité deťom, obzvlášť predškolského veku, čistiť zuby. Ponúka sa jednoduchá odpoveď, prečo by sme sa starali o zuby, ktoré skôr či neskôr rovnako vypadnú.

Bohužiaľ to je problém, s ktorým sa stretávame čoraz častejšie. Hoci skutočne dočasné zuby vypadnú, je veľkou chybou nevenovať im rovnakú starostlivosť ako zubom stálym. Zubný kaz je podobne ako chrípka či rubeola infekčným ochorením, čo znamená, že je potrebné sa najskôr nakaziť, aby ochorenie mohlo prepuknúť. Nákaza zubným kazom je pomerne jednoduchá a prebehne vo väčšine prípadov už v prvých mesiacoch života dieťaťa. Baktérie, ktoré spôsobujú zubný kaz, sa prenesú na dieťa najčastejšie od matky dotykom pier, olízaním lyžičky či spoločným stravovaním z jednej misky. Ak baktériám poskytneme vhodné zázemie, teda dostatok cukrov sprevádzaný nedostatočnou hygienou, vznik zubného kazu je zaručený.

Pokazené detské zuby. Je to problém?

Ako bolo povedané, zubný kaz je infekčné ochorenie, ktorým sa odjakživa snažíme preventívne brániť alebo vzniknuté ochorenie liečiť. Avšak k zubnému kazu pristupuje mnoho rodičov ako k banálnemu problému, ktorý sa vyrieši sám. Rovnako ako sa snažíme predísť chrípke dostatočným prísunom vitamínov a pohybom na čerstvom vzduchu, mali by sme sa preventívne vyvarovať vzniku zubného kazu. Zubný kaz je rovnako ako iné infekčné ochorenia zdrojom infekcie, v tomto prípade baktérií, ktoré zaťažujú celý organizmus. Deti v ich útlom veku nie sú nijako schopné rozhodovať o svojom zdraví, preto musia prvé krôčiky v starostlivosti o detský chrup urobiť rodičia.

Čítajte tiež:

  • Ako si správne čistiť zuby?
  • Ako si vybrať zubnú kefku?
  • Kedy začať deťom čistiť zuby?
  • Paradentóza (tiež parodontitída)
  • Ako vyliečiť zápal ďasien a krvácanie ďasien?

Platí pravidlo Čistý zub sa nekazí

Čistenie zubov vždy bolo a bude pre veľkú časť populácie nepríjemnosťou, ktorú je potrebné počas dňa aspoň dvakrát vykonať. U detí je spočiatku nechuť k čisteniu zubov ešte o niečo väčšia a s touto skutočnosťou treba počítať. Deti treba motivovať, predovšetkým v prvých týždňoch, kedy prichádzajú do kontaktu so zubnou kefkou. Motiváciu priebežne kontrolujeme a ak zistíme nezáujem o čistenie zubov, opäť ju pozdvihneme. Deti môžeme motivovať rozprávkou o neposlušnom zúbku a bacilovi Cecilovi alebo hrou s témou zubného kazu. Ďalšou vhodnou pomôckou sú tablety ofarbujúce zubný povlak, ktoré môžeme tiež dobre využiť. Ak si dieťa nechce čistiť zuby, je dobré navštíviť detského zubného lekára alebo dentálnu hygieničku, ktorí by vám mali s čistením pomôcť. Ak sú všetky zbrane vyčerpané a nenachádzame zo strany dieťaťa záujem, prípadne je dieťa výrazne plačlivé, musíme urobiť zásadné rozhodnutie.

"Moje dieťa si nenechá vyčistiť zuby"

Ak zuby deťom nevyčistíte, skôr či neskôr sa pokazia. Skazený zub je zdrojom infekcie pre celý organizmus a výrazným ohrozením pre okolité zuby. Možnosťou je čistiť zuby deťom aj bez ich spolupráce a súhlasu. K tomuto kroku sa uchyľujeme obzvlášť u malých detí vo veku 1-3 rokov. Psychická trauma z donútenia k čisteniu zubov je minimálna a úplne zanedbateľná, ale u niektorých detí je potrebné zvážiť pre a proti. Jedná sa predovšetkým o deti mentálne postihnuté. Komplikácie vznikajúce pri zlej hygiene sú zrejmé a pokiaľ nebudeme zuby správne čistiť, stanú sa v krátkej dobe realitou. Efektívne odstránime zubný povlak iba kvalitnou zubnou kefkou a vhodnou technikou čistenia zubov.


Autor: Jakub Šulta, Lukáš Kaloš

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email