Fixačné a tesniace krémy

Fixačné a tesniace krémy sú dôležitým doplnkom každého nositeľa zubnej náhrady, ľudovo povedané protézy. Pomáhajú stabilizovať náhradu v ústach, zvyšujú komfort spoločenského života a znižujú riziko "zabudnutej" náhrady...
Fixačné a tesniace krémy sú dôležitým doplnkom každého nositeľa zubnej náhrady, ľudovo povedané protézy. Pomáhajú stabilizovať náhradu v ústach, zvyšujú komfort spoločenského života a znižujú riziko "zabudnutej" náhrady napríklad v chlebíčkoch či tuhšom mäse.

Fixačné a tesniace krémy

Každý z nás iste neraz videl v televízii alebo na internete vtipné domáce videá, v ktorých niekomu vypadáva z úst protéza. Hoci sa táto udalosť môže niekomu zdať úsmevná, inému sa naopak môže táto udalosť stať veľmi nepríjemným zážitkom, ktorý ho môže negatívne ovplyvniť pri ďalších spoločenských aktivitách. Reč je práve o tých, ktorým sa v tých najnevhodnejších chvíľach náhrady s ochotou vyšmykujú z úst von. Našťastie v dnešnej dobe existujú pre týchto jedincov na trhu tzv. fixačné a tesniace krémy. Vďaka ním môžu všetky obavy z prípadného faux-pas v spoločnosti hodiť za hlavu a bezstarostne sa spoločensky vyžívať.

Ako drží protéza v ústach?

Poďme si najprv krátko objasniť, na akom princípe by mali vlastne náhrady v ústach držať bez toho, aby sme museli použiť akýkoľvek fixačný prostriedok. Základom celého úspechu je adhézia čiže priľnavosť medzi sliznicou a náhradou. Tá je zaistená veľkosťou a tvarom adherujících plôch (sliznice a náhrady), presnosťou napodobenia slizničného reliéfu na protéze a veľkosťou štrbiny medzi sliznicou a náhradou, ktorú následne vyplní slina. Tá potom svojim odporom zvyšuje schopnosť náhrady držať na svojom mieste. Dôležitý pre správnu priľnavosť náhrady je tvar alveolárneho výbežku, ktorý by mal byť v ideálnom prípade vysoký. Ako alveolárny výbežok sa označuje časť hornej alebo dolnej čeľuste, v ktorej sú zapustené zuby. Nízky alebo takmer žiadny alveolárny výbežok totiž nedokáže zaistiť náhrade dostatočnú stabilitu v ústach. Ďalšími faktormi pre stabilitu náhrady sú podtlak, ktorým sa protéza prisaje k sliznici, svaly (jazyka, pier, tváre a pod.), ktoré svojím rovnomerným tlakom náhradu fixujú, podbiehavé miesta na alveolárnom výbežku, do ktorých sa náhrada zakotví a v neposlednom rade správne usporiadanie umelých zubov. Občas ale aj tá akokoľvek dobre padnúca protéza môže vykonať neplechu a môže nečakane a hlavne nechcene vyskočiť z úst von. Môže sa tak stať pri kašli, kýchaní, jedle či smiechu atď.

Na čo slúžia fixačné a tesniace krémy?

Fixačné a tesniace krémy slúžia k zvýšeniu priľnavosti protézy k sliznici. Stabilizujú náhradu v dutine ústnej natoľko, že sa jej majiteľ môže v pokoji opäť venovať veciam, ktoré ho vďaka obavám z toho, že protéza vypadne, obmedzovali v činnostiach bežného spoločenského života. Pre celkové snímateľné náhrady sa užívajú fixačné krémy, pre čiastočne snímateľné náhrady sú k dispozícii tzv. tesniace krémy.

Vlastnosti fixačného krému:

  • zaisťuje pevné držanie a stabilitu náhrady v ústach,
  • medzi sliznicou a protézou vytvára mäkkú vrstvu, ktorá chráni pred otlakmi,
  • zabraňuje zachytávaniu zvyškov potravy pod náhradou,
  • vďaka tomu, že drží náhradu pevne na mieste, pomáha znižovať počet prehĺtaného vzduchu, ktorý býva príčinou tráviacich ťažkostí,
  • zvyšuje silu stisku rezákov, čím umožňuje odhryznutie súst, ktoré vďaka pôvodnej nestabilite náhrady nebolo možné bez predchádzajúcej úpravy požívať (ovocie, zelenina a pod.),
  • zvyšuje pocit pohodlia, sebadôvery a istoty.

Vlastnosti tesniaceho krému:

  • zabraňuje prenikaniu zvyškov potravy pod náhradu,
  • zvyšuje stabilitu náhrady a redukuje jej nežiadúcu pohyblivosť v ústach,
  • zvyšuje pocit pohodlia, sebadôvery a istoty.

Ako správne používať fixačné a tesniace krémy?

Pri prvom použití fixačných prostriedkov sa na náhradu nanáša iba malé množstvo krému (zbytočne veľké množstvo znižuje priľnavosť). Iba v prípade potreby sa doplní krém do miest, kde je potreba väčšej vrstvy krému. Krém sa nanáša buď na vlhký alebo suchý povrch (záleží na výrobcovi). Dôležité je nanášanie krému na úplne očistenú protézu od zvyškov predchádzajúceho krému či iných nečistôt. Fixačný aj tesniaci krém sa na náhradu nanáša v tenkých prúžkoch. Potom sa náhrada s aplikovaným fixačným prostriedkom vloží na správne miesto do úst a na pár sekúnd pritlačí zahryznutím či pridržaním prstami. Presné návody, ako aplikovať fixačné či tesniace krémy, uvádza výrobcovia daných preparátov.

Ako dlho fixačné prostriedky fungujú?

Dĺžka účinku fixačných a tesniacich krémov je ovplyvnená radom faktorov. Zaťažovaná náhrada, ktorá bola vystavená tlaku tvrdších potravín, konzumácii teplých nápojov alebo dlhému slovnému príhovoru, bude fixovaná po čase horšie ako náhrada, ktorá nebola zaťažená. Všeobecne sa však uvádza, že fixačné a tesniace krémy sú schopné držať náhradu 12 hodín. Ak musíte fixačný prostriedok nanášať na náhradu viackrát počas dňa, obráťte sa na ošetrujúceho zubného lekára, ktorý skontroluje kvalitu zhotovenia vašej náhrady.

Záverom ...

Záverom je potrebné povedať, že fixačné a tesniace krémy nie sú v žiadnom prípade určené pre použitie na zle sediace, zle zhotovené či opotrebované protézy. V týchto prípadoch je nutné vždy navštíviť svojho zubného lekára a nechať si náhradu upraviť, napr. takzvanou rebazáciou, popr. nechať zhotoviť náhradu novú.


Autor: Lucie Václavková

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email