Endodoncia u detí

Endodontické ošetrenie u detí je mnohokrát podceňované a radom zubných lekárov zatracované. Avšak pravdou zostáva, že ak chceme zachrániť stály zub s rozsiahlym kazom alebo po úraze, je ošetrenie koreňových kanálikov...
 Endodontické ošetrenie u detí je mnohokrát podceňované a radom zubných lekárov zatracované. Avšak pravdou zostáva, že ak chceme zachrániť stály zub s rozsiahlym kazom alebo po úraze, je ošetrenie koreňových kanálikov mnohokrát jedinou možnosťou pred jeho vytrhnutím.

Endodoncia u detí

Endodoncia je odbor, ktorý sa zaoberá ošetrovaním koreňových kanálikov, známych tiež ako zubné kanáliky. Zubné kanáliky prechádzajú vnútri koreňov zubov až do korunky. U viac koreňových zubov, je samozrejme kanálikov viac a v korunke sa potom hromadne spájajú. Zub je len ďalšou kosťou ľudského tela, ktorá je špecializovaná na drvenie potravy. A podobne ako ľudské kosti majú vo svojom strede kostnú dreň, má chrup dreň zubnú.

Endodonticky ošetrujeme len stále zuby

U detí sa vyskytujú dva typy zubov. Najprv mliečne, ktoré sú potom nahradené zubmi stálymi. Mliečne sa vo väčšine prípadov, keď zubný kaz dosiahne do zubnej drene a celú ju postihne, nelieči a skôr sa vytrhne. Liečba by bola bolestivá, nákladná a zub by rovnako za chvíľu nahradila jeho stála verzia. Ak je však zub už stály, je nutná endodontická liečba. Rozdiel oproti klasickému ošetreniu, ako prebieha u dospelých, je v tom, že koreň ešte nemá dokončený vývoj. Koreňový kanálik takého zuba je široký a v špičke koreňa chýba zúženie, ktoré je pre klasické ošetrenie kľúčové.

Postupne sa kanálik zužuje. Pacienta však nemôžeme nechať v bolestiach čakať 3-4 roky, tak dlho totiž ešte trvá vývoj koreňa po prerezaní zuba. Celý proces vývoja môžeme rozdeliť do troch štádií a podľa nich zvoliť spôsob liečby.

Podľa vývoja zuba volíme endodontické ošetrenie

1. štádium

V tomto štádiu je koreň krátky, nie dlhší ako samotná korunka, a koreňový kanálik je široko otvorený smerom ku kosti. Ak v tomto prípade zápal zasahuje len časť zubnej drene v korunke, je možné, zasiahnutú dreň odrezať a ponechať ju živú len v koreňovom kanáliku. Tým odstránime infekciu a zvyšok drene v koreňovom kanáliku umožní, aby koreň dokončil svoj vývoj a jeho špička sa prirodzene uzavrela. Ak však zápal zasiahol celú dreň je nutné zub vytrhnúť. Výhodou je, že po zube nezostane medzera ani nie je nutné aplikovať mostíky alebo implantáty. Ostatné zuby sa pomocou strojčeka dajú posunúť a tým sa zubný oblúk zacelí.

2. štádium

Koreň má už rovnakú dĺžku ako u plne vyvinutého zuba, ale zubný kanálik je stále široký a zúženie na jeho konci stále nie je vytvorené. Zápal, ktorý zasahuje len časť zubnej drene v korunke je liečený rovnako ako v predchádzajúcom prípade, odrezaním infikovanej drene a ponechaním zvyšku živej drene v kanáliku, aby mohol koreň dokončiť svoj vývoj.

Infekcia rozšírená i v koreni už ale neznamená vždy vytrhnutie zuba. Máme novú možnosť ošetrenia. Infikovaná dreň sa pomocou príslušných nástrojov celá odstráni a do širokých kanálikov sa aplikuje špeciálna pasta, ktorá podporuje tvorbu tvrdých zubných tkanív. Táto pasta teda umožní uzatvorenie aj širokých koreňových kanálikov telu prirodzeným tvrdým tkanivom. Otvor v korunke sa zacelí dočasnú výplňou, pretože pastu v koreni je potrebné pravidelne kontrolovať a dopĺňať. Až sa špička koreňa uzavrie, čo býva najčastejšie za šesť mesiacov, výnimočne až za rok, zvyšok kanálika sa zaplní a utesní podobne, ako pri obyčajnom ošetrenie v endodoncii, teda čapom a tesniacou hmotou. Korunka sa potom ošetrí niektorou z estetických výplní alebo protetickú prácou, záleží na miere poškodenia korunky.

3. štádium

Koreň má už plnú dĺžku a je aj vo svojej špičke uzavretý. Teda nie úplne uzavretý, ale zúžený, a je ponechaný len tenký priechod pre cievy a nervy - ešte tenší, než vlastný kanálik. Toto zúženie umožňuje ošetriť kanálik už klasickou metódou, ako to prebieha u dospelých. Jediné, na čo musí lekár dať pozor je, že steny koreňového kanálika ešte nie sú tak hrubé, takže sa nemôžu pri opracovaní kanálika príliš obrusovať. Nasleduje výplň a ošetrenie otvoru v korunke, ako pri obyčajnom endodontickom ošetrení. Vďaka týmto postupom je možné zachrániť aj mladé nevyvinuté zuby, ktoré by inak boli odsúdené k vytrhnutiu. Hoci z pohľadu medicíny je to veľký pokrok a mladí pacienti za neho budú raz vďační, treba počítať aj s tým, že ošetrenie je pre deti zdĺhavé a niekedy aj bolestivé. Preto je potrebná trpezlivosť a spolupráca všetkých zúčastnených.


Autor: Pavel Holík

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email