Endodoncia - ošetrenie zubných kanálikov

Endodoncia sa zaoberá ošetrením zubných kanálikov v ktorých prebieha zubná dreň. Vyžaduje predovšetkým veľmi zodpovedný prístup lekára. Postihnutie zubnej drene je často bolestivé a stáva sa naliehavým dôvodom k návšteve stomatológa. Ako ošetrenie zubných kanálikov prebieha? Aké riziká so sebou prináša? Koľko stojí zachrániť zub?
Endodoncia sa zaoberá ošetrením zubných kanálikov v ktorých prebieha zubná dreň. Vyžaduje predovšetkým veľmi zodpovedný prístup lekára. Postihnutie zubnej drene je často bolestivé a stáva sa naliehavým dôvodom k návšteve stomatológa. Ako ošetrenie zubných kanálikov prebieha? Aké riziká so sebou prináša? Koľko stojí zachrániť zub?

Ošetrenie zubných kanálikov

Endodoncia sa zaoberá ošetrovaním zubných kanálikov u zubov v ktorých došlo následkom pokročilého zubného kazu k deštrukcii zubnej korunky (viditeľná časť zuba v ústach). Vo vnútri každého zuba sa nachádza zubná dreň - pulpa, tvorená cievami a nervami. Bohužiaľ aj relatívne malé poškodenie často vedie k jej nezvratným zmenám, zápalu a následnému odumretiu zubnej drene. Najčastejšími príčinami takéhoto poškodenia sú bakteriálna infekcia šíriaca sa z hlbokého kazu, podráždenie rozsiahlou preparáciou a vysušením (napr. pri okorunkovaní zuba), úrazy zubov a ďalšie.

Ako sa zápal zubnej drene prejaví?

Indikáciou na ošetrenie zubných kanálikov je akútny zápal zubnej drene sprevádzaný prudkou bolesťou. Je rozhodne chybou čakať s návštevou stomatológa - životnosť zuba je v tomto okamihu už stratená. Ideálne je odhaliť prítomný zubný kaz pri preventívnej kontrole a včas ho ošetriť. Zápal postupne zachvacuje celú zubnú dreň, až dôjde k jej úplnému odumretiu. Baktérie, ktoré osídlili vnútro zuba, produkujú veľké množstvo jedov, ktorých šírenie do okolia zuba spôsobuje zápal priliehajúcej kosti. Pretože sa celý proces nemusí prejaviť bolesťou, často prebieha veľmi dlho. Výsledkom takého chronického zápalu je "rozpustenie" kosti, najčastejšie v okolí hrotu koreňa. Tento priestor je vyplnený väzivom, jazvou, vzniká ľudovo "vačok".

Endodoncia - čo nás čaká pri ošetrení zubných kanálikov?

  • Cieľom endodontického ošetrenia je vo všetkých prípadoch odstránenie poškodenej, infikovanej alebo mŕtvej zubnej drene.
  • dezinfekcia vnútra zuba.
  • opracovanie koreňových kanálikov a zaplnenie kanálikov koreňovou výplňou.
  • V niektorých situáciách je nutné vykonať endodontické ošetrenie aj v zuboch zdravých, napr. z protetických dôvodov.

Ako má správne ošetrenie zubných kanálikov prebiehať?

Moderné endodontické ošetrenie je veľmi náročnou disciplínou. Nevyhnutné je nielen rozsiahle prístrojové vybavenie, používanie kvalitných nástrojov a materiálov, ale predovšetkým maximálna precíznosť. Viac než u iných disciplín stomatológie sa tu neoplatí náhlenie a tak môže byť ošetrenie napr. viackoreňových zubov (stoličiek) časovo veľmi náročné (až 3-4 hodiny!). Ak má byť ošetrený zubný kanálik v celom rozsahu, je potrebné u daného zuba vždy zistiť dĺžku jeho koreňa. Za týmto účelom sa zhotovuje röntgenová snímka, tzv. meriaca snímka so zavedenými endodontickými nástrojmi. Niekedy je nutné snímku zaobstarať opakovane, aby sa podarilo definitívne hodnoty určiť. Inou metódou na zistenie dĺžky koreňových kanálikov je meranie špeciálnym prístrojom - apexlokátorom.

Kofferdam

Pretože zmyslom endodoncie je predovšetkým odstránenie, resp. zabránenie infekcie koreňového systému, je nevyhnutné počas ošetrovania zamedziť kontaminácii zuba slinou. Tento účel najlepšie spĺňa pomôcka zvaná kofferdam, ktorá ošetrovaný zub izoluje od okolia. Z rovnakého dôvodu je zásadné vyvarovať sa ponechaniu "otvoreného" zuba, kedykoľvek je to len trochu možné. Otvorenie síce vedie k úľave od bolesti, ale zároveň dochádza k osídleniu koreňa baktériami zo sliny. Riziko zlyhania endodontického ošetrenia sa potom neúmerne zvýši.

Vlastné ošetrenie zubných kanálikov

Samotné opracovanie koreňových kanálikov sa robí ručne alebo strojovo. Cieľom je rozšíriť kanáliky tak, aby vo vnútri nezostali zvyšky infikovaných tkanív a aby bolo možné priestor zaplniť koreňovou výplňou. Po dokončení ošetrenia zhotovíme kontrolnú röntgenovú snímku, aby sme sa presvedčili, či sú koreňové kanáliky správne zaplnené. Nedostatočná koreňová výplň totiž umožňuje prežívanie baktérií vnútri koreňa, ktoré môže viesť k poškodeniu okolitej kosti a vzniku "váčku".

Endodoncia, resekcia alebo extrakcia?

Zápal kosti okolo koreňa zuba a tvorba "váčkov" boli predtým častým dôvodom k resekcii koreňového hrotu alebo dokonca k extrakcii zuba. Dnes nie je pochýb o tom, že vo väčšine prípadov dôjde k úplnému zahojeniu a vymiznutiu "váčku" vtedy, ak je odstránená príčina zápalu, tzn. ak je dokonale vykonané endodontické ošetrenie. Endodoncia je základným ošetrením, ktoré sa má vykonať na prvom mieste. Ak je vykonaná správne, existuje veľká šanca na trvalé zahojenie "váčkov". Resekcia koreňového hrotu je chirurgický zákrok, pri ktorom sa odstráni "váčok" samotný a tá časť hrotu koreňa, v ktorej sa nepodarilo správne vykonať endodontické ošetrenie. Extrakcia - vytrhnutie zuba je posledným riešením, ak zlyhali všetky predchádzajúce pokusy o odstránenie príčiny zápalu. V niektorých veľmi výnimočných prípadoch, ak je z iného dôvodu prognóza zuba zlá, sa pristupuje k extrakcii rovno.


Autor: Jakub Šulta, Lukáš Kaloš

Poslať známemu
  
  

You have written:

3.10.2020 ruza

Je to normálne aby ma po čistení kanálikov zuba bolel už piaty deň a bolesť mi išla až do ucha?

6.3.2020 Tana

Dobry vecer vcera mi zubarka cistila korenove kanaliky.Zabyla mi bakterie,vycistila,vysusila a dala mi do korienkov nejaku specialnu mast potom na zub nejaky film aby sa mi tam nedostali bakteeie a nato vlizku.Ale stale ma zub boli raz viac raz menej.Tabletka raz zaberie na 2 hodiny a druhy raz na 5 hodin.Je normalna taka bolest? Dakujem za odpoved

4.3.2019 Dominika

Ahojte, akurat pred 3 hodinami som to podstupila (sice v Nemecku, pretoze tu zijem natrvalo)...je to na 3 sedenia ako sa pise v clanku, a popravde bolest nulova (aspon prve sedenie) dostala som dost silnu injekciu do lica, a stale po 3 hodinach si to necitim, dufam ze to zmizne...:-)) ale nemate sa coho bat, ja som pre to celu noc nespala, a v pohode, je to vydrzatelne

7.6.2018 Karla

Tiež mám za sebou opakované čistenie zubných kanálikov, bolesť neskutočne veliká, dokedy??
kofferdam sa asi bežne nepoužíva, lebo môj zubár ho nemá

2.5.2018 zdenka

už som bola 3x na o na ošetrovaný zubných kanalikou a chvilu je ok a zrazu to strašne začne boliet ako keby nervy my trhali v zube vlastne až kost ma boli je to normalne alebo už radšej vytrhnut zub dakujem za odpoved

Pridať nový komentár

Email