Detská zubná pasta

Zubná pasta je pre mnohých z nás nástrojom každodennej hygieny dutiny ústnej. Tento vnem získavame už od útlych rokov, kedy považujeme sladkú zubnú pastu za jediné pozitívum na inak otravnej starostlivosti o chrup. Je však zubná pasta jednoduchým lákadlom detí alebo plní v ústach nejakú funkciu? Existujú špeciálne odporúčania a pravidlá pre používanie detských zubných pást?
Zubná pasta je pre mnohých z nás nástrojom každodennej hygieny dutiny ústnej. Tento vnem získavame už od útlych rokov, kedy považujeme sladkú zubnú pastu za jediné pozitívum na inak otravnej starostlivosti o chrup. Je však zubná pasta jednoduchým lákadlom detí alebo plní v ústach nejakú funkciu? Existujú špeciálne odporúčania a pravidlá pre používanie detských zubných pást?

Detská zubná pasta a fluoridy

Zubná pasta je ako jeden z prostriedkov k hygiene ústnej dutiny používaná všetkými vekovými kategóriami. Čo sa týka detského veku, tak má svoje špecifiká - týkajú sa predovšetkým koncentrácie fluoridov a psychologického pôsobenia. Množstvo fluóru v zubných pastách pre deti sa rôzni podľa vekových kategórií:

  1. Do 2 rokov veku sú vhodné zubné pasty s koncentráciou fluoridov do 500 ppm (parts per milion = jednotka koncentrácie).
  2. Od 2 do 6 rokov je možné používať zubné pasty s koncentráciou až 1000 ppm.
  3. Od 6 rokov je už možné používať zubné pasty pre dospelých, t.j. až 1500 ppm. Deti ale nesmú zubnú pastu prehĺtať. V osobitných prípadoch môžu byť deťom predpísané aj terapeutické zubné pasty s koncentráciou fluoridov 1800 - 2500 ppm.

Koľko detskej zubnej pasty patrí na kefku?

Čo sa týka množstva zubnej pasty, tak u detí do šiestich rokov sa odporúča používať dávku o veľkosti hrášku. Zistilo sa, že dieťa do troch rokov pri čistení zubov prehltne prakticky všetku zubnú pastu a od troch do piatich rokov veku dochádza k prehltnutiu asi polovice zubnej pasty. Od šiestich rokov, kedy sa počíta s tým, že dieťa už zubnú pastu neprehĺta, sa môže množstvo zubnej pasty zvýšiť. Nie je to ale nevyhnutné. Veľké množstvo zubnej pasty je prezentované médiami - z reklám na nás číhajú zubné kefky s niekoľkocentimetrovou vrstvou zubnej pasty. Predajcovia sa tak snažia vnútiť nám predstavu o tom, že jedine veľké množstvo zubnej pasty dokáže náš chrup očistiť, čo nie je pravda. Malé deti sú ale na reklamu obzvlášť citlivé a veľké množstvo zubnej pasty na kefke vyžadujú.

Prehĺtanie zubnej pasty

Čo by sa stalo, keby malé dieťa pravidelne prehĺtalo zubnú pastu s väčším množstvom fluoridov? Postupom času by na jeho sklovine začali vznikať nevzhľadné biele škvrny - prejavy tzv. fluorózy. Je to choroba, pri ktorej je poškodená tvorba skloviny vplyvom nadmerného prísunu fluóru. Riziko vzniku fluorózy končí dosiahnutím ôsmeho roku veku, kedy dochádza k ukončeniu vývoja skloviny.

Výhody ochutených detských pást

Detské zubné pasty sú špecifické aj lákavými vôňami, príchuťami a žiarivými obalmi. Všetky tieto triky majú za účel zvýšiť zisk predajcov, ale tiež zaistiť si obľubu u detí. Dieťa si vždy bude radšej čistiť zuby pastou s obľúbeným zvieratkom na obale ako pastou s obyčajným nápisom. Veľmi pozitívne na týchto psychologických trikoch je to, že dieťa si spojí čistenie zubov s niečím príjemným. Ústna hygiena väčšinou nepatrí medzi najzábavnejšie činnosti, ale vábivá vôňa, príjemná chuť zubnej pasty alebo jej pútavý obal zabezpečí, že sa dieťa bude na čistenie zubov aspoň kvôli niečomu tešiť.

Nevýhody ochutených detských pást

Nevýhodou pasty s dobrou arómou je, že malé deti majú tendenciu ju pri čistení zubov prehĺtať, lebo im pripomína sladkosti. Existujú aj prípady, kedy deti chodia tajne do kúpeľne natlačiť si zubnú pastu do úst, pretože im veľmi chutí. Rodičia sa potom čudujú, kam zubná pasta ich ratolestí mizne. Zubná pasta svojím zložením pri občasnom prehltnutí nesmie škodiť. Avšak jej zloženie je prispôsobené čisteniu zubov, nie tomu, aby sa pravidelne jedla. Deťom môže byť z nadmernej konzumácie zubnej pasty nevoľno. Je dobré deťom v prípade ujedania pasty vysvetliť, že zubná pasta je určená iba na čistenie zubov, hoci tak dobre chutí.

Záverom ...

Detské zubné pasty nemusia byť určené len pre detskú populáciu. Napríklad ak by bola príjemná aróma týchto pást motiváciou k častejšiemu a dôkladnejšiemu čisteniu zubov, je lepšie, aby dospelý človek používal detskú pastu, než aby odbíjali zubnú hygienu pastou s vysokým množstvom fluoridov.


Autor: Radana Janovská

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email