Deti a prvá návšteva u zubára

Každé dieťa by malo chodiť na preventívne prehliadky k praktickému a zubnému lekárovi. Návštevy lekárov bývajú pre deti mnohokrát spájané so strachom a obavami. Často sa na tom môžu podieľať nesprávne postupy zo strany rodičov i ošetrujúceho personálu...
Každé dieťa by malo chodiť na preventívne prehliadky k praktickému a zubnému lekárovi. Návštevy lekárov bývajú pre deti mnohokrát spájané so strachom a obavami. Často sa na tom môžu podieľať nesprávne postupy zo strany rodičov i ošetrujúceho personálu. Rodičia by mali svojho potomka vhodne pripraviť, aby dieťa prehliadku a ošetrenie zvládlo. V tomto článku nájdete rady, ako na to.

Prvá návšteva zubného lekára

Všetko je raz prvýkrát. Aj čo sa týka zubného lekárstva. Prvý prerezanýý zub, prvé čistenie zubov, prvá zubná kefka a v neposlednom rade prvá návšteva zubného lekára. Tá spravidla prebieha vo forme prehliadky v pol roku života, kedy sa začínajú deťom prerezávať dočasné zuby. Aby sa z prvej prehliadky nestal traumatizujúci zážitok, ktorý si dieťa zapamätá na celý život, je nutné dieťa aj seba na vyšetrenie u zubára pripraviť. Možno sa pýtate, prečo aj seba? Medzi potomkom a rodičom je do troch až štyroch rokov veku dieťaťa silná emocionálna väzba. Ak dieťa vycíti, že je jeho sprievod u zubára nervózny a má strach, tieto negatívne emócie sa spravidla prenesú aj na neho a sťažujú neskoršie vyšetrenie a ošetrenie. Domáca psychická príprava dieťaťa sa tak nestretne s žiaducim efektom.

Domáca príprava dieťaťa

Dieťa v pol roku života nemá dostatočné rozumové schopnosti na to, aby sa u neho dalo efektívne použiť vysvetľovanie. Preto je dobré ho s návštevou zubného lekára zoznamovať prostredníctvom hry. Pri čistení zubov gázou alebo prstovou kefkou by mala byť pokiaľ možno veselá atmosféra a dieťa by malo mať hygienu dutiny ústnej spojenú s príjemnými pocitmi.

V čakárni

Pred prvou zubnou prehliadkou by malo byť dieťa dobre vyspané, najedené a pokiaľ možno v dobrej nálade. Nie vždy ale možno tieto podmienky dodržať. Čas strávený v čakárni by mal byť strávený hraním. Dnes sú už v mnohých čakárňach obrazovky s rôznymi programami alebo hrací kútik. Oboje odvedie pozornosť dieťaťa a zabaví ho. To potom nie je zbytočne mrzuté z čakania a ľahšie tak znesie prípadný stres súvisiaci so zubnou prehliadkou. Čakáreň by mala byť z psychologického hľadiska vymaľovaná teplými farbami, dobre pôsobia detské kresby na stenách. Dôležitá je zvuková izolácia ordinácie.

V ordinácii

Prostredie ordinácie zubného lekára by malo byť príjemné, lekár by sa mal dieťaťu i jeho rodičom venovať a snažiť sa získať si dôveru malého pacienta. Dobré je, ak dieťa vidí, ako prebieha bezproblémová zubná prehliadka. Napríklad u staršieho súrodenca, ktorý je objednaný na rovnaký termín. Rodič medzitým drží dieťa, ktoré je prvýkrát v ordinácii, v náručí, prihovára sa k nemu a ukazuje mu, čo sa deje okolo jeho staršieho súrodenca. Nasleduje usadenie do stomatologického kresla spolu s rodičom. Doktor dieťa väčšinou na kresle povozí, ukáže mu vyšetrovacie nástroje a pokiaľ možno zbežne prezrie dieťaťu dutinu ústnu. Malý pacient prvýkrát nie vždy ústa otvorí. Vynucovať si otvorenia jeho úst násilím by znamenalo vznik stresovej situácie, spojenie si prehliadky s negatívnymi emóciami a možný vznik strachu zo zubného ošetrenia.

Návšteva zubára a väčšie deti

Svojím spôsobom je každá návšteva u zubného lekára prvá. Ak je napríklad dieťaťu prvýkrát ošetrovaný zub kvôli kazu, je to pre neho nová situácia. Aj väčšie deti je teda nutné pred návštevou zubného lekára psychicky pripravovať. V závislosti na veku a rozumových schopnostiach je možné sa doma o návšteve zubného lekára porozprávať, hrať sa na zubára alebo sľúbiť dieťaťu odmenu v prípade zvládnutia ošetrenia. Rozhodne nie je správne dieťa strašiť. Ak viete, že dieťa čaká bolestivý zákrok, nie je dobré hovoriť, že ho žiadna bolesť rozhodne nečaká. Dieťa by malo byť na prípadnú bolesť pripravené, aby ju ľahšie zvládlo. V prípade neošetriteľnosti dieťaťa prichádzajú na rad prostriedky psychoterapeutické a farmakologické.

Prevencia a hygiena

V ideálnom prípade by dieťa chodilo každý polrok na preventívnu prehliadku. Bez vŕtania, plombovania a trhania zubov kvôli kazu, pretože tieto zákroky by neboli potrebné. Vďaka kvalitnej a pravidelnej hygiene ústnej dutiny by totiž žiadne kazy nevznikli. V dnešnej dobe sú tieto prípady ale bohužiaľ zatiaľ skôr výnimočné, hoci ich možno docieliť. Je na každom rodičovi, ako sa k prevencii zubného kazu a hygieny dutiny ústnej svojho potomka postaví.


Autor: Radana Janovská

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email