Čo sú zubné implantáty?

Zubné implantáty sú dobre vyzerajúce, dlhodobé a veľmi drahé umelé zuby. Takto charakterizuje implantáty takmer každý, kto uvažuje o náhrade stratených zubov práve implantátmi. Ale skutočne tomu tak je?
Zubné implantáty sú dobre vyzerajúce, dlhodobé a veľmi drahé umelé zuby. Takto charakterizuje implantáty takmer každý, kto uvažuje o náhrade stratených zubov práve implantátmi. Ale skutočne tomu tak je?

História zubného implantátu

História zubných implantátov siaha do dávnych čias. Prvé zmienky o predchodcoch dnešných klasických implantátov sa tradujú do obdobia staroveku. Archeologický nález vtedajších napodobenín zubných implantátov, ktorý pochádzal z doby pred viac ako 1350 rokmi a vzťahoval sa k civilizácii Mayov, sa týkal dolnej čeľuste vtedy zrejme dvadsaťročnej ženy. V nej boli ako koly zasadené časti mušlí, ktoré pravdepodobne mali plniť funkciu stratených zubov. Okolo roku 700 pred n.l. etruská civilizácia vyvinula techniku náhrady zubu v podobe zlatých tyčiniek, do ktorých bol vložený umelý zub (najmä zvierací), čo so sebou samozrejme nieslo aj množstvo rizík spojených s prenosom chorôb a rôznych infekcií. Tieto tyčinky boli približne 5 mm široké, upevnené zlatými klinčekmi. Okrem toho slúžili aj ako spojka na uvoľnený chrup.

Začiatkom 20. rokov minulého storočia sa tohto objavu chopili bádatelia z rôznych kútov sveta a začali sa zaoberať štúdiami, ktoré dali základ budúcej podobe dnešných klasických implantátov. Tie dosiahli veľký rozvoj, a to hlavne v poslednom desaťročí. Zdokonaľovanie sa týkalo ako materiálov, tak tvarov a v neposlednom rade tiež spôsobu upevnenia v čeľustiach.

Skrutkový zubný implantát, dnes najčastejšie používaný, bol prvýkrát použitý v roku 1938. O dva roky neskôr bol vynájdený implantát, ktorý predstavoval kovovú konštrukciu voperovanú pod čeľustnú kosť. Tento implantát bol zásluhou istého Bränemarka, ktorý na neho prišiel svojím experimentovaním na psoch v roku 1952. Životnosť bola neobmedzená vďaka použitiu bioaktívneho materiálu. V roku 1967 bol voperovaný prvý titánový žiletkový (oceľový) implantát.

Kedy používame zubné implantáty?

Zdravé zuby plnia okrem životne dôležitých funkcií ako hryzenie a žuvanie aj funkciu estetickú, pretože sú rozhodujúce pre celkový výraz našej tváre, osobitý šarm a prirodzený úsmev. Zdravý stav chrupu je tiež predpokladom pre bezchybnú výslovnosť. K strate vlastných zubov môže počas života dôjsť z mnohých dôvodov. Najčastejšími príčinami býva úraz, ochorenie ďasien, zubný kaz alebo iné zápalové ochorenie zuba. Zubný implantát je alternatívnym protetickým riešením, pretože chýbajúce zuby možno okrem klasického mostíka klinicky vhodnejšie nahradiť zubným implantátom, ktorý spĺňa všetky funkcie pôvodného zuba a navyše je jeho prirodzenou a vernou kópiou, bez nutnosti zbrúsiť (degradovať) iné okolité zuby (ako v prípade mostíka) . Vhodným kandidátom pre implantáciu je takmer každý, okrem pacientov s niektorými chronickými alebo systémovými ochoreniami (napr. diabetes) a ťažkých fajčiarov. Fajčenie totiž zvyšuje teplotu v dutine ústnej a môže znížiť pravdepodobnosť úspešnosti implantácie. Metóda taktiež nie je vhodná pre deti a dospievajúcich, u ktorých ešte nebol ukončený kostný rast. O vhodnosti implantácie rozhoduje zubný lekár špecialista na základe informácií z röntgenovej snímky (prípadne CT) a ďalších skutočností. Na vykonanie úspešnej implantácie je nevyhnutné, aby denzita (hutnosť) čeľustnej kosti bola dostatočne kvalitná, pacient musí byť schopný vykonávať bezchybnú ústnu hygienu a jeho organizmus musí disponovať normálnou schopnosťou hojenia rán.

Čítajte tiež:

  • Amalgámová plomba. Správna alebo zlá voľba?
  • Liečba paradentózy
  • Zubný kameň - vznik a prevencia
  • Ako si vybrať zubnú kefku?

Čo je to zubný implantát?

Zubný implantát je umelá náhrada poškodeného zuba. Zubný implantát nahradí poškodený koreň koreňom umelým, a to u jedného alebo viacerých chýbajúcich zubov, bez toho aby bolo nutné obrúsiť ostatné zdravé zuby, ako sa to deje práve v prípadoch protéz. Zubné implantáty sú potom základom pre ďalšiu zubnú náhradu. Zubná náhrada môže byť snímateľná, tzv.hybridná protéza (existuje niekoľko druhov rôznych protéz) alebo pevná, pripevnená korunkami (keramika, zlatoplatina) priamo do čeľuste. Umožňuje sa tiež ukotvenie snímateľnej zubnej protézy. Zubný implantát veľmi spoľahlivo nahradí pevným mostíkom snímateľnú náhradu a zaisťuje tak náhradu porovnateľnú s naozajstnými zubami. Úbytok kostného tkaniva je po tomto zákroku ešte akceptovateľný na rozdiel od mostíka. Korunky sa väčšinou nasadzujú niekoľko mesiacov po vytvorení zubného implantátu, niekedy býva nasadená provizórna korunka do doby, než sa nasadí napevno. U náhrady viacerých nefunkčných zubov či celej bezzubej čeľuste sú do kosti po implantácii naskrutkované mostíky. Zubné implantáty sa vyrábajú z titánu, najčastejšie je používaný skrutkový implantát, ktorý bol uznaný za najvhodnejšiu náhradu pre tieto účely. Je vhodný pre všetkých, okrem ľudí trpiacich alergiou na titán. Zubný implantát je opatrený závitom alebo titánovým valčekom, ktorý sa následne upevní do čeľuste miesto poškodeného zuba. Časť zubného implantátu je v čeľusti, zvyšok je viditeľný a na túto viditeľnú časť je potom nasadený pilier, do ktorého je potom vsadená korunka.

Typy zubných implantátov

Na výber je niekoľko variantov čapov, spôsobov uchytenia implantátov, druhov operácie a rozmiestnenia spomínaných čapov. Koreňová implantácia patrí medzi najčastejšiu metódu. Aby prebehla úspešne, musí byť čeľustná kosť dostatočne hlboká a široká. Aj u pacientov, ktorých čeľusť nie je dostatočne silná pre metódu koreňovej implantácie, však existuje riešenie. Buď lekár zvolí špeciálny druh implantátu alebo sa pred vlastnou implantáciou alebo súbežne s ňou prikloní k vykonaniu kostnej transplantácie, tzn. výstavbe kosti v okolí plánovaného zavedenia implantátu.

Postup vloženia zubného implantátu

Vlastné implantácie

Implantáty možno zavádzať ako do čerstvej priehlbiny po práve vytrhnutom zube, tak do už dlhšiu dobu bezzubej čeľuste. Vloženie jedného implantátu trvá od 30 do 90 minút a vykonáva sa ambulantne a väčšinou v dvoch fázach. V prvej fáze sa zavedie implantát (u väčšiny dnes používaných typov do kosti), rana sa zašije buď vstrebateľnými stehmi, ktoré nie je nutné neskôr vyťahovať alebo nevstrebateľnými, ktoré je nutné za 7-10 dní odstrániť. Implantát sa nechá vhojovať. Vhojovanie implantátu je dôležité pre vytvorenie pevného základu pre budúcu náhradu. V hornej čeľusti to trvá 6 mesiacov, v dolnej čeľusti 3-4 mesiace. Po tomto vhojovacom období, v prípade, že sa nevyskytli komplikácie, navštívi pacient opäť implantológa a ten mu vykoná ďalší, v poradí druhý, chirurgický zákrok. Ten spočíva v narezaní sliznice v mieste implantátu a nasadení dočasného titánového valčeka - piliera (abutmentu), ktorý už vyčnieva do úst. Asi za 2 týždne ďasno v okolí piliera vytvorí akoby manžetu, ktorá zabráni prestupu mikróbov do hĺbky implantátu. V tú chvíľu sa dočasný valček zamení za definitívny a na neho sa môže zhotoviť zubná náhrada (korunka, mostík alebo celková protéza) takmer nerozoznateľná od prirodzených zubov. Existuje aj množstvo postupov, ktoré sa odlišujú od konvenčného dvojfázového zavedenia implantátu. Napríklad sa v určitých prípadoch môže upustiť od vhojovacieho obdobia - korunka či mostík sa vyrábajú ihneď. Nie je väčšinou problém zaviesť v jednej návšteve viacero implantátov, nemožné nie sú ani kompletné náhrady koreňov v celej čeľusti. Pre náhradu jedného zuba stačí vždy jeden implantát, rovnako tak väčšinou pre základ mostíka. Ak má implantát slúžiť ako opora pre celkovú náhradu chrupu, aplikujú sa zvyčajne do každej čeľuste minimálne dva (dolná čeľusť) alebo štyri (horná čeľusť) implantáty. V spolupráci so zubným laboratóriom je potom vaša zubná náhrada upravená tak, aby sa do implantátov "zacvakávala", prípadne vešala.

Anestézia

Vloženie zubných implantátov sa vykonáva v lokálnej anestézii alebo v analgosedácii, ktorá vám zaručí bezbolestný priebeh. Oznámte lekárovi, ak trpíte alergiou na niektoré lieky, obzvlášť mezokaín, lidokaín apod.

Po zákroku

Po zákroku sa odchádza domov. Pooperačné ťažkosti sú prekvapivo mierne, napriek tomu na želanie pacienta sa môže vystaviť práceneschopnosť. Po zavedení implantátu sa vyskytnú slabé pooperačné ťažkosti, ktoré sú najintenzívnejšie ten istý deň po odznení anestézie, trvajú približne tri dni a postupne slabnú. Jedná sa o napuchnutú a bolestivú tvár s krvnými podliatinami, rana býva začervenaná, napuchnutá a takisto bolestivá. Môže sa objaviť aj mierne krvácanie a stuhnutosť žuvacích svalov, ktorá znemožní otváranie úst. Odporúčajú sa preto ľadové obklady na postihnutú tvár, lekár predpíše aj lieky proti bolesti. Strava by mala byť v priebehu prvého týždňa mäkká až kašovitá. Ak tieto príznaky pretrvávajú viac ako týždeň, okamžite kontaktujte implantológa.

Pooperačné ťažkosti závisia od rozsahu vykonaného zákroku. Riziko komplikácií sa však výrazne zvyšuje fajčením, ktoré značne predlžuje dobu hojenia. Po prvých dňoch, potrebných na zhojenie rany, je možné používať provizórnu zubnú náhradu, ktorá vám zabezpečí možnosť bežného príjmu potravy i spoločenského kontaktu. Pravdepodobnosť dokonalého vhojenia implantátu sa blíži 100% a dlhodobá úspešnosť náhrady chýbajúcich zubov je porovnateľná s "klasickými" mostíkmi.

Riziká spojené so zubnými implantátmi

Používanie zubných implantátov nie je obmedzené vekom, náhrada je možná už aj u detí, ale až po období rastu, aby bol dokončený dostatočný vývoj kosti na vykonanie implantácie. Hranica sa uvádza u dievčat okolo pätnástich rokov, u chlapcov o rok neskôr. Výnimkou nie je ani zavádzanie implantátov ľuďom starším ako osemdesiat rokov. Ako už bolo povedané vyššie, výhodou zubných implantátov je, že oproti snímateľným protézam je možné ich pripevniť fixne a možno ich používať ihneď k bežným žuvacím a hryzacím činnostiam. Vhojenie zubných implantátov do čeľuste trvá približne mesiac. Výhodou je aj ich dlhá životnosť.

Riziko, že by telo tieto zubné implantáty neprijalo, je mizivé, je však potrebné s ním počítať. Môže sa objaviť napríklad infekcia v rane, kam je vložený zubný implantát, ďalej sa môžu objaviť problémy s dutinami apod. Ak ale pacient, ktorý má o implantáciu záujem, nie je silný fajčiar, netrpí nejakou závažnejšou metabolickou poruchou, cukrovkou, nepodstupuje ožarovania, nevykonáva zlú ústnu hygienu alebo netrpí nedostatkom kosti potrebnej na implantáciu, zákrok by mal prebiehať bez väčších komplikácií.

Po operácii sa môžu dostaviť mierne bolesti, ktoré trvajú približne 2 dni a stačí na ne aplikovať voľne dostupný paralen alebo brufen. Prvé dni po zákroku sa je strava kašovitého typu a neodporúčajú sa piť horúce nápoje a požívať horúce potraviny, pretože by mohli podráždiť miesto rany. Väčšina lekárov odporúča podstúpiť implantáciu miesto zavedenia klasických náhrad mostíkmi či korunkami. Okrem toho, že nie je nutné kvôli tomuto zákroku ničiť ostatné nepoškodené zuby, zubný implantát tiež zapája kosť do činností, ktoré bola zvyknutá vyvíjať s normálnymi zdravými zubami. Prázdne miesto v čeľusti totiž spôsobuje stiahnutie kosti, čo vedie k strate kostnej masy.

Zhrnutie o zubných implantátoch

Dentálne implantáty sú najvernejšími náhradami vlastných zubov, pretože sú pevne usadené (vrastené do čeľuste). Sú veľmi odolné a vydržia obvykle desiatky rokov. Pri implantácii odpadá nutnosť brúsenia zdravých zubov vykonávaná pri nasadzovaní klasických mostíkov, ktoré sú alternatívnou metódou náhrady chýbajúcich zubov. Zubné implantáty zabraňujú úbytku čeľustnej kosti po chýbajúcom zube. Implantáty sú finančne nákladnejšie protetické riešenie ako mostíky či protézy a vykonávajú ich spravidla len špecializované pracoviská. Starostlivosť o implantáty je rovnaká ako o prirodzené zuby, je však nutné ju vykonávať dôsledne a bezchybne a pravidelne navštevovať zubného lekára.


Autor: Jakub Šulta, Lukáš Kaloš

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email