Čo ovplyvňuje farbu zubov?

Módne trendy a kultúra dnešnej spoločnosti nám určujú, ako by mal vyzerať náš zovňajšok a ako by sme sa o neho mali starať. Veľmi moderné sú potom žiarivo biele zuby, ktoré sú odrazom krásy a úspechu...
Módne trendy a kultúra dnešnej spoločnosti nám určujú, ako by mal vyzerať náš zovňajšok a ako by sme sa o neho mali starať. Veľmi moderné sú potom žiarivo biele zuby, ktoré sú odrazom krásy a úspechu. Táto jednoduchá definícia však neodráža skutočnú pravdu o bielych zuboch. Sú skutočne biele zuby zdravé zuby? A čo ovplyvňuje farbu našich zubov najviac?

Sú smaltové zuby zdravé zuby?

Hoci dnešná spoločnosť prahne po stále belšom chrupe, ktorý môžeme vidieť na tvárach hviezd televíznych obrazoviek, je dôležité pripomenúť, že farba zubov je do istej miery neovplyvniteľná. Aj keď sa to môže zdať neuveriteľné, farba zubov nie je biela, ale nadobúda určitý farebný nádych, ktorý robí chrup každého z nás jedinečným. Poďme sa spoločne pozrieť na faktory, ktoré viac či menej ovplyvňujú farbu nášho chrupu a poukázať na možnosti, ako si uchovať biele zuby čo najdlhšie.

Čo ovplyvňuje farbu zubov najviac?

Zásadný vplyv na farbu nášho chrupu majú genetické dispozície. Hoci to môže znieť ako klišé, neexistuje správna farba zubov, podobne ako neexistuje tá pravá farba pleti či vlasov. Kombináciou genetických informácií od matky a otca vznikne pre nás jedinečná farba chrupu, ktorá je charakteristická svojim odtieňom. Ten je najviac viditeľný v krčkovej oblasti, najtmavšej časti zuba, kde sa môže každý presvedčiť o fakte, že zuby nie sú biele. Skutočnosťou však zostáva, že zdravý a pekne vyzerajúci chrup je svetlý a jeho farba sa blíži bielej.

Zažltnuté, šedé či inak sfarbené zuby sú pre svojho majiteľa určite horšou variantou ako príliš biele zuby. Avšak mali by sme sa držať pravidla "všetko s mierou" a neuchyľovať sa k vysnívanému ideálu umelých bielych zubov, vídaných v televíznych obrazovkách. Z estetického hľadiska sú dnes príliš biele zuby vnímané skôr ako kvalitne zhotovená protéza, než ako vlastné zuby.

Farba zubov nie je len biela a žltá

Farba zubov je daná kombináciou farieb. Na povrchu zuba nachádzame priesvitnú sklovinu, pod ktorou leží dentín (zubovina). Zubovina je vždy oveľa tmavšia ako sklovina a vzhľadom k faktu, že presvitá cez sklovinu na povrch, zásadne určuje farbu nášho chrupu. Sklovina však môže slúžiť ako úložisko pigmentov a farbív, ktoré každodenne prijímame stravou, pitím alebo tabakovým dymom a môže tak vo výsledku výrazne ovplyvniť farbu zubov.

Tetracyklínové antibiotiká a fluoridy

Veľkým problémom obzvlášť doby minulej bolo podávanie tetracyklínových antibiotík u detí, ktorým sa práve vyvíjali trvalé zuby. Tetracyklínové antibiotiká boli podávané predovšetkým na liečbu respiračných chorôb. Ak boli používané dostatočne dlho, usadili sa v zuboch. Ľahšie formy usadzovania spôsobili žltohnedé fliačky, ťažšie formy sa prejavili modrosivými pruhmi. Hoci je dnes podávanie tetracyklínových antibiotík deťom dostatočne strážené, stále neexistuje vhodná terapia k redukcii nepatrične zafarbených zubov pre dnes už dospelých jedincov. Bielenie takto poškodených zubov nie je vždy úspešné.

Ďalším rizikovým faktorom je nadmerný prísun fluoridov. Látka, ktoré je vo veľkej miere obsiahnutá v zubnej paste, ústnych vodách či niektorých potravinách, môže pri nadmernom užívaní spôsobiť belavé fľaky na zuboch. Avšak tento jav je málo častý a poškodenie zubov pri správnej hygiene úplne minimálne.

Životný štýl zásadne ovplyvňuje farbu zubov

V neposlednom rade je potrebné spomenúť odraz životného štýlu na stav a farbu nášho chrupu. Každý deň jeme, pijeme a plnými dúškami si vychutnávame radosti života. Pre niekoho neexistuje lepší štart dňa ako byt prevoňaný kávou, pre iného je pohárik červeného vína neodmysliteľným večerným rituálom. Pravdou však je, že všetky pochutiny aj veľa bežných potravín obsahuje množstvo farbív a pigmentov. Už spomínaná káva, červené víno, tabakový dym, paradajky alebo džúsy môžu výrazne ovplyvniť farbu nášho chrupu. Všetko záleží na frekvencii ich konzumácie, kvalite ústnej hygieny a kvalite zubov. Za zbytočné považujeme zmieňovať nekvalitnú ústnu hygienu, ktorá vždy vedie k nevhodnému sfarbeniu chrupu a jeho dlhodobému poškodeniu. Usadeniny zubného povlaku spôsobujú zápach z úst, žlté zuby a vznik zubného kazu.

Záverom o farbe zubov ...

Samozrejme existuje veľa ďalších príčin, ktoré môžu nepekne sfarbiť Váš chrup. Častým problémom je odumretie alebo úraz zuba, čo vedie k vyroneniu kvapky krvi do zubného kanálika. Krv sa potom vstrebe do zuba a spôsobí jeho zafarbenie. Ako vidíte, recept na dlhodobo biele zuby neexistuje. Kombinácia genetických vplyvov, životného štýlu a okolností, ktoré nemôžeme ovplyvniť, rysujú vzhľad nášho zovňajšku. Ak by sme sa chceli vyvarovať všetkým farebným potravinám, zrejme by sme nezjedli nič iné ako biely chlieb a vodu. Ak by sme chceli zamedziť úrazu zubov, nesmeli by sme vychádzať na ulicu. Pri starostlivosti o zuby preto dbajme na kvalitnú ústnu hygienu, ktorej pravidlá nám ozrejmí zubný lekár alebo dentálna hygienička. Vyvarujme sa nielen kvôli zubom, ale aj celkovému zdravotnému stavu tabakových výrobkov a farebným sladeným nápojom.


Autor: Jakub Šulta, Lukáš Kaloš

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email