Čistenie snímateľnej zubnej náhrady

Čistenie snímateľnej zubnej náhrady je častokrát zanedbávaným ale veľmi dôležitým predpokladom zdravých úst. Ak chceme predísť rade zdravotných rizík, akými sú zápaly ďasien či protézneho lôžka a nepríjemným situáciam...
Čistenie snímateľnej zubnej náhrady je častokrát zanedbávaným ale veľmi dôležitým predpokladom zdravých úst. Ak chceme predísť rade zdravotných rizík, akými sú zápaly ďasien či protézneho lôžka a nepríjemným situáciám spôsobenými napríklad zápachom z úst musíme sa o náhradu poriadne starať.

Snímateľná zubná náhrada

Snímateľné zubné náhrady sú jedným z riešení náhrady stratených zubov. Zuby vypadávajú z mnohých dôvodov, medzi ktorými dozaista víťazí paradentóza, ktorá je najväčším strašiakom dospelých, nielen pre svoje následky ale aj priebeh ochorenia. Akonáhle stratíte niekoľko zubov či všetky, môže Vám byť zhotovená snímateľná zubná náhrada, ktoré má svoje negatívne i pozitívne stránky. Medzi hlavné nevýhody patrí znížená citlivosť úst a možné otlaky ďasien a slizníc. Avšak výhody zubnej náhrady iste prevažujú, nielen že navracia užívateľom úsmev ale predovšetkým im dovoľujú, opäť normálne hrýzť potravu a artikulovať pri hovorení. Chrup výrazne zasiahnutý paradentózou či zubným kazom, postupne tieto funkcie zhoršuje.

Typy snímateľných zubných náhrad

Existujú dva základné typy snímateľných zubných náhrad: celková a čiastočná. Celková snímateľná zubná náhrada je zhotovovaná vtedy, keď pacient stratil všetky zuby alebo nie je možné použiť existujúce zuby v ústach k uchyteniu čiastočnej zubnej náhrady. Takéto zuby sa potom musia vytrhnúť a pacient je tak bezzubý. Čiastočná snímateľná zubná náhrada je indikovaná u ľudí, ktorí majú časť chrupu zachovanú a je možné ich použiť pre ukotvenie čiastočnej náhrady.

Prečo čistíme celkovú zubnú náhradu?

Správna starostlivosť o snímateľnú zubnú náhradu je zásadná. Zubnú náhradu podobne ako vlastný chrup musíte udržiavať v čistote. Ak tak nebudete robiť hrozí Vám rada zdravotných komplikácií:

 • zápal ďasien
 • zápal protézneho lôžka, čo je miesto na ktorom leží náhrada
 • vznik zubného kazu u zostávajúcich zubov
 • parodontóza a následná strata zostávajúcich zubov
 • tvorba zubného kameňa
 • nepríjemný zápach z úst
 • a tiež nevzhľadné zafarbenie náhrady

Snímateľnú zubnú náhradu, podobne ako vlastný chrup, osídľuje predovšetkým zubný povlak. Táto lepkavá hmota zložená zo zvyškov tekutín, jedla a baktérií lipne na všetkých povrchoch ústnej dutiny. A je dobre známe, že najlepšie sa usadzuje na vlastných či umelých zuboch.

Čo sa stane pri zlej starostlivosti o zubnú náhradu?

Najprv dôjde k hromadeniu zubného povlaku na umelých, prípadne aj vlastných zuboch. Tento fakt okolie pociťuje predovšetkým nepríjemným zápachom z úst. Na túto skutočnosť okolie nositeľa snímateľné zubné náhrady pravdepodobne neupozorní. Ďalším problémom je strata pôvodnej farby náhrady, zuby začínajú žltnúť až hnednúť. Ďalej môžu byť komplikácie zo zlej hygieny o snímateľnú náhradu rôznorodé. Najčastejšie dochádza k zápalu ďasien a protézneho lôžka, tvorbe zubného kameňa ukladaním minerálov zo slín do zubného povlaku či vzniku belavých povlakov.

Ako čistiť snímateľnú zubnú náhradu?

Všeobecne možno povedať, že podobne ako existuje jedna správna technika čistenia zubov, existuje aj jeden zaručený postup pri čistení snímateľnej zubnej náhrady. Náhradu čistite aspoň raz denne!

 1. Najprv si napustite umývadlo s vodou. Stačí také množstvo, ktoré zabráni priamemu nárazu náhrady o umývadlo pri vykĺznutí z rúk. Zubná náhrada je pomerne krehká a pri náraze môže dôjsť k jej poškodeniu.
 2. Potom vyberieme snímateľnú náhradu z úst a pomocou mäkkej zubnej kefky ju pod prúdom tečúcej vody očistíme. Kefku voľte vždy mäkkú a najlepšie takú, ktorá je špeciálne prispôsobená pre čistenie snímateľných zubných náhrad (špecializované predajne, lekárne). Ak by ste používali tvrdú kefka, došlo by k poškriabaniu náhrady a jej estetickému znehodnoteniu.
 3. Po očistení náhradu znovu opláchnite prúdom vody a vložte do čistiaceho roztoku.

Čistiaci roztok pre snímateľné zubné náhrady

Čistiaci roztok je bezpečným spôsobom, ako odstrániť zvyšné baktérie a usadeniny z náhrady. Čistiaci roztok sa najčastejšie dodáva vo forme tabliet, ktoré sa rozpúšťajú vo vode. Čistiace tablety majú dezinfekčný a antibakteriálny účinok, zabraňujú tak vzniku zubných povlakov a eliminujú možný zápach z úst. Odstraňujú škvrny na zuboch spôsobené konzumáciou vína či fajčením tabakových výrobkov. A v neposlednom rade sú šetrné k materiálu, z ktorého je zubná náhrada zhotovená.

Ako použiť čistiace tablety?

Pred použitím čistiacich tabliet si vždy prečítajte návod od výrobcu. Jednotlivé postupy sa môžu líšiť. Tu popíšeme najčastejšie postup napríklad pri práci s tabletami Corega.

 1. Napustite, nie vriacu ale pomerne teplú vodu do takej nádoby, ktorá bude stačiť na ponorenie čistiacej tablety a pritom bude roztok dostatočne koncentrovaný. Odporúčame 2 dcl vody do bežného pohára.
 2. Potom vhoďte čistiacu tabletu do vody. Snímateľná zubná náhrada nasleduje ihneď po čistiacej tablete. Pri vkladaní dbajte na to, aby náhrada prekrývala tabletu. Šumivý efekt, tu umocní proces čistenia.
 3. Zubnú náhradu nechajte v roztoku aspoň desať minút. Náhrada môže byť v roztoku aj cez noc. Nikdy však náhradu po očistení neodkladajte "do sucha". Náhrada by mohla pri vyschnutí zmeniť tvar.
 4. Pre dokonalé vyčistenie náhrady, ešte raz náhradu očistite zubnou kefkou pod prúdom tečúcej vody

Autor: Jakub Šulta, Lukáš Kaloš

Poslať známemu
  
  

You have written:

27.5.2017 morison@centrum.sk

Dobrý deň. Včera som si bol vziať u mojej p. zubárky novú protézu. Vrch aj spodok. Nemám ešte čistiace tablety. Môžem dať protézy aj do čistej vody ked´ ich nepoužívam? Aby nevyschli? Ďakujem za odpoved´.

20.8.2014 morison jan

dobry den,
mam teraz druhu novu zubnu protezu na vyberanie ,
chcem sa opytat, ako sa mam starat este o staru protezu, nechal som si ju , keby nahodou sa mi nova zlomila . Cital som ze zubna proteza by mala byt vo vode. lebo casom sa vysusuje, a straca na pruznosit.
Preto by som chcel vediet v akom vodnom roztoku ju mozem nechat , ako dlho,
a ako casto mam vymienat roztok. aj ked ju nebudem pouzivat aj pol roka alebo viac???

Dakujem

morison@centrum.sk

Pridať nový komentár

Email