Čiastočné snímateľné zubné náhrady

Zubné náhrady sú jedinou možnosťou ako nahradiť stratené či inak znehodnotené zuby. Ak strata postihne stoličky a črenové zuby (popr. iná rozsiahla strata zubov) znamená to, že nie je obvykle iná voľba (ak sa nerozhodneme pre implantáty) ako je čiastočná snímateľná náhrada.
 Zubné náhrady sú jedinou možnosťou ako nahradiť stratené či inak znehodnotené zuby. Ak strata postihne stoličky a črenové zuby (popr. iná rozsiahla strata zubov) znamená to, že nie je obvykle iná voľba (ak sa nerozhodneme pre implantáty) ako je čiastočná snímateľná náhrada.

Čiastočných snímateľných náhrad existuje celá kopa, od najjednoduchších s obyčajnými drôtenými sponami po vysoko pohodlné náhrady so zásuvnými spojmi. Poďme si ich v tomto článku trochu priblížiť.

Čiastočné snímateľné zubné náhrady

Čiastočné snímateľné zubné náhrady sa používajú na obnovenie chrupu s rozsiahlejšími defektmi. Sú akýmsi prechodom medzi fixným mostíkom a celkovou náhradou. Používajú sa vtedy, keď nie je možné, z dôvodu vysokého počtu chýbajúcich zubov, zlého stavu alebo postavenia zostávajúcich zubov aplikovať fixné mostíky alebo slúži ako lacnejší variant náhrady v prípade, keď pacient nemá alebo nechce vynakladať nemalé finančné prostriedky za implantáty. Existuje niekoľko druhov čiastočných snímateľných náhrad. Keďže všetky druhy pozostávajú z konštrukčných prvkov, ktoré sú pre nich spoločné, je možné ich pre predstavu všeobecne popísať.

Čiastočné snímateľné náhrady sa skladajú z:

  • Tela náhrady, čo je tá časť náhrady, ktorá nahrádza stratené zuby a príslušnú časť ďasna.
  • Kotviacich prvkov, ktoré upevňujú náhradu k zostávajúcim zubom v ústach. Zabezpečujú jej retenciu, stabilitu a prenos žuvacieho tlaku. Sem sa radia spony, ktoré obopínajú povrch korunky zuba a ďalej tzv. nesponové zariadenia, kam patria rôzne druhy zásuvných spojov. Nesponové zariadenia umožňujú, na rozdiel od sponového systému, ktorý vďaka svojim ramenám esteticky úplne nevyhovuje (najmä vo viditeľnom úseku chrupu), neviditeľné pripojenie náhrady k vlastným zubom. Tie však musia byť opatrené korunkou alebo mostíkom s daným zásuvným spojom pre pripojenie snímateľnej náhrady.
  • Stabilizačných prvkov, ktoré slúžia na zamedzenie páčivých síl pôsobiacich na náhradu. Bývajú buď samostatným prvkom alebo sú súčasťou sponového či nesponového kotviaceho systému.
  • Spojovacích prvkov, ktoré prepájajú všetky vyššie menované prvky v jeden funkčný celok. Sem patria rôzne podnebné a podjazykové strmene alebo dosky.

Aké čiastočné snímateľné zubné náhrady poznáme?

Potom, čo sme si popísali základné prvky čiastočných snímateľných náhrad, poďme sa pozrieť na to, aké druhy týchto náhrad existujú.

Doskové čiastočné snímateľné náhrady

Doskové čiastočné snímateľné náhrady sú také náhrady, ktoré sú celé, okrem spôn (aj keď aj tie môžu byť) z plastu. Plast pokrýva aj celé podnebie v hornej čeľusti alebo podjazykovú oblasť v čeľusti dolnej. To môže robiť isté nepohodlie, pretože musí mať určitú hrúbku. V prípade umelého podnebia je potrebné dávať pozor na horúce pokrmy či tekutiny. Plast prekrývajúci podnebie totiž znižuje jeho tepelnú citlivosť, čo môže spôsobiť popálenie mäkkého podnebia alebo pažeráka. Spony náhrady môžu byť jednak jednoduché drôtené, liate alebo ako je uvedené vyššie aj plastové, ktoré sú jednoliatou súčasťou celej náhrady a v ústach sú takmer neviditeľné. Jednoduché drôtené spony nie sú pre svoje nevýhody príliš vhodným riešením. Bohužiaľ sú však kvôli cene častou voľbou. Drôtené spony sú pružné a pri každej manipulácii s náhradou (nasadzovanie, snímanie) sa ohýbajú a povoľujú. Držanie protézy sa tak postupom času znižuje a dochádza k negatívnym páčivým silám na zostávajúce vlastné zuby. Tie potom postupne odchádzajú pod vplyvom ich preťažovania. Tento typ náhrady je odporúčaný len ako provizórna náhrada, tzn. na určitú dobu než sa napr. zahoja rany po vytiahnutí zubov. Oproti tomu náhrada s liatymi sponami je vhodnejšia, pretože sú spony zhotovené zo zliatiny a sú teda pevnejšie. Držia svoj tvar a plnia tak spoľahlivo svoju funkciu. Navyše bývajú spony konštrukčne zhotovené tak, že prenášajú žuvací tlak aj na vlastné zuby, na ktorých je náhrada kotvená.

Skeletové čiastočné snímateľné náhrady

Oproti doskovým náhradám sa skeletové náhrady líšia spojovacím prvkom, ktorý je v tomto prípade zhotovený z kovovej zliatiny. Podnebie tak neprekrýva v plnom rozsahu (tak ako je to pri doskových náhradách) plast, ale len tenký (do 2 cm) kovový prúžok. Vnímanie teplého, studeného alebo chuti je tak ničím neobmedzené. V dolnej čeľusti pod jazykom prechádza tiež len niekoľko milimetrov tenký prúžok. Spony sú u tohto typu náhrady liate a zaisťujú spoľahlivú retenciu a stabilitu náhrady v ústach. Istou nevýhodou kovových spôn, najmä v prednom úseku, je ich viditeľnosť v ústach, čím nespĺňajú estetické nároky na ošetrenie. Estetickejším variantom kotvenia skeletovej náhrady je použitie tzv. zásuvných spojov. Predpokladom je však opatrenie kotviacich zubov fixnou korunkou (popr. mostíkom) so špeciálnym zámkovým systémom, do ktorého zapadne zodpovedajúca kotvová časť snímacej náhrady. Ponúkajú väčší komfort a pretože nie sú viditeľné žiadne kovové spony, vyhovujú estetickým požiadavkám.

Hybridná zubná náhrada

Hybridná náhrada predstavuje prechodný variant medzi čiastočnou a celkovou snímateľnou náhradou. Ošetrujú sa ňou stavy, kedy sú v ústach zuby s horším biologickým faktorom, na ktoré už nemožno zhotoviť fixný mostík. Svojím vzhľadom budia dojem celkovej snímateľnej protézy. V ústach je však kotvená na zostávajúce zuby, ktoré sa pod náhradou ukrývajú, a to pomocou zásuvného systému fungujúceho na princípe tzv. matrice a patrice. Patrica býva pevne nasadená v ústach a matrica je súčasťou snímateľnej náhrady. Jednoduchým nasadením („nacvaknutím“) matrice na patricu spoľahlivo stabilizujeme náhradu v ústach. Životnosť zásuvných spojov je však do určitej miery obmedzená a musí sa po čase vždy vymeniť. U hybridných náhrad je dôležité tiež vykonávať obnovu slizničného povrchu protézy. Časom totiž dochádza pod tlakom náhrady k úbytku kosti čeľuste. Preto je nutné medzeru, ktorá vznikne medzi sliznicou a protézou vyplniť, aby nedochádzalo k preťažovaniu vlastných zubov, na ktorých je náhrada kotvená.

Autor: Lucie Václavková

Poslať známemu
  
  

You have written:

13.8.2016 Andrea Hebr

Dobry vecer,Mam 42r a potrebujem zubnu hornu protezu.Mam tam uz len 3korene a vzadu pokazene 5.Chem sa vas spytat,na nejaku moznost aby som nemusela mat vytahovaciu protezu.Je nejaka lecnejsia alternativa ako su implantaty,teda fixsna proteza?A co tak hybridna proteza,citala som to na vasej stranke ale neviem aka to presene je a hlavne by ma zaujimala cena.Vopred dakujem za rychlu odpoved.

11.1.2016 Veronika

Dobrý deň. Pred polrokom mi extrahovali hornú dvojku. Po akom čase je poškodený medzizubný oblúk tak že sa nedá použiť fixná zubná náhrada?

20.12.2015 Andrea

Dobry den poprosim Vas aku zubnu nahradu by ste mi odporucili na jeden predny chybajuci zub dvojku len docasne dakujem Vam.

Pridať nový komentár

Email