Chirurgia v endodoncii

Endodoncia je veľakrát poslednou možnosťou, ako ochrániť zub pred blížiacou sa skazou, vypadnutím či rozpadnutím zuba. Hoci to pre mnohých pacientov nie je nijako odstrašujúca okolnosť, je potrebné vedieť..
Endodoncia je veľakrát poslednou možnosťou, ako ochrániť zub pred blížiacou sa skazou, vypadnutím či rozpadnutím zuba. Hoci to pre mnohých pacientov nie je nijako odstrašujúca okolnosť, je potrebné vedieť, že neošetrený zub môže spôsobiť nemalé komplikácie. Chirurgia v endodoncii práve tieto komplikácie často rieši a dáva lekárom poslednú iskru nádeje, ako zub v ústach uchovať.

Chirurgia v endodoncii

Cez všetku snahu lekára (endodontisu) sa môže stať, že zub stále bolí, pretože zápal v oblasti špičky koreňa pretrváva. V kanáliku sa tiež môže zalomiť nástroj alebo je v ňom iná prekážka, brániaca likvidácii baktérií v celom jeho priebehu ... V týchto nepríjemných prípadoch je nevyhnutný chirurgický zásah. Ako už je zvykom chirurgov všetkých špecializácií, idú priamo k jadru problému, čo znamená ku koreňu zuba. V nasledujúcich odsekoch popíšeme tri najčastejšie postupy, ako riešiť tieto situácie.

Odvŕtanie koreňového hrotu

Pozdĺž celého koreňa zuba prebieha zubný kanálik, obsahujúci cievy a nervy. Problém je, že sa môže v špičke koreňa vetviť na mnoho drobných kanálikov. V tomto vetvení sa ľahko udržujú baktérie aj po endodontickom ošetrení. Cieľom je špičku koreňa i s vetvením odstrániť, ranu vyčistiť a kanálik, ak nie je, zaplniť. Celé ošetrenie začína umŕtvením zuba, potom vykonáme rez ďasnom až na kosť v mieste špičky koreňa. Kosť pomocou vŕtačky odstránime a koreň skrátime. Musíme si dávať pozor na nervy a cievy, ktoré tadiaľ prebiehajú celou čeľusťou. Pri poškodení nervu môže chudák pacient prísť o cit až v celej polovici čeľuste. Ak bol už kanálik dostatočne kvalitne zaplnený, vyčistíme defekt a ranu zavrieme. Výkon je týmto na konci. Ak tam však výplň nie je a ani sa nedá klasicky cez korunku zaplniť ako u bežného ošetrenia zubných kanálikov, môžeme aplikovať vhodnú výplňovú hmotu do koreňa zospodu - dierou, ktorú sme vytvorili. Ranu potom zavrieme niekoľkými stehmi a v pravidelných odstupoch kontrolujeme pomocou röntgenu. Bolesť by mala rýchlo ustúpiť.

Chirurgia v endodoncii u detí

Pri vývoji zuba sa ústie koreňového kanálika v špičke koreňa, ktoré bolo pôvodne široké, postupne zužuje. Ak ale vývoj ešte neskončil a ústie je stále široké, nie je možné zub klasickou cestou zaplniť. Výplň by totiž pretiekla skrz. Tým, že rovnako ako v minulom prípade prerežeme sliznicu a odvŕtame kosť, získame prístup ku kanáliku z oboch strán - ako od korunky, tak od vrcholu koreňa. Potom môžeme kanálik plniť a kontrolovať, aby z neho hmota zase nevytekala von. Plnenie pod priamou kontrolou je jeden zo spôsobov, ako zachrániť aj neúplne vyvinuté zuby, ktoré by boli inak určené k vytrhnutiu.

Poloextrakcia čiže čiastočné vytrhnutie zuba

Ako už názov napovedá, jedná sa o vytrhnutie zuba, ale len napoly. Vytrhneme iba polovicu zuba s jedným koreňom. Ošetrenie sa týka dolných stoličiek, ktoré majú korene dva. Ak niektorý z problémov spomínaných v úvode postihne len jeden koreň, nie je dôvod odstraňovať oba (vytrhnutie zuba). Korunku pomocou vŕtačky rozrežeme na polovice a tú s chorým koreňom opatrne vytiahneme. Po upokojení a zahojení rany nabrúsime zvyšnú polovicu a prekryjeme ju mostíkom. Takýto mostík je odolnejší a trvácnejší, ako keby sme zub vytrhli.

Posledná nádej ...

Chirurgia v endodoncii je posledná nádej na záchranu zuba, kde normálne ošetrenie nedokázalo pomôcť alebo sa nečakane skomplikovalo. Pacienti si môžu obyčajne zvoliť medzi pokusom niektorou technikou zub zachovať alebo ho vytrhnúť. Oboje má svoje plusy aj mínusy. Chirurgický prístup je menej príjemný a zaberie viac času a návštev. Na druhej stranu je vlastný zub vždy lepší a vydrží dlhšie. Je potrebné vychádzať z konkrétnej situácie a vypočuť si aj názor svojho lekára.


Autor: Pavel Holík

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email