Ceny v endodoncii

ceny-v-endodoncii-2.jpg - kopie
Koľko to stojí? Základná otázka ľudstva. Je potrebné si uvedomiť, že zubné lekárstvo nie je až tak finančne podporované poisťovňami, ale skôr priamymi platbami pacientov. Čo je teda hradené a čo nie? Koľko korún si našetriť...
Koľko to stojí? Základná otázka ľudstva. Je potrebné si uvedomiť, že zubné lekárstvo nie je až tak finančne podporované poisťovňami, ale skôr priamymi platbami pacientov. Čo je teda hradené a čo nie? Koľko korún si našetriť a na akú sumu sa duševne pripraviť? Na to sa pokúsime odpovedať v nasledujúcom texte.

Ceny v endodoncii

Najprv je potrebné si uvedomiť, že liečba jedného zuba postihnutého zápalom drene sa skladá z dvoch položiek. Prvá je ošetrenie zubného kanálika alebo kanálikov a druhá je oprava poškodenej korunky. Pre záchranu zuba musíme ošetriť kanáliky aj korunku. Akonáhle by sme po ošetrení kanálika nemali dostatok financií alebo by sme chceli ušetriť za korunku, skôr či neskôr o zub prídeme. Častokrát si pacienti po ošetrení kanálika nenechajú zhotoviť či nasadiť zubnú korunku. Dôvod je jednoduchý, bolesť ustúpila, zub je v ústach a načo míňať ďalšie peniaze?

Ošetrenie kanálikov

Je niekoľko spôsobov a techník, ako kanáliky ošetriť. Líšia sa samozrejme kvalitou a tomu zodpovedajúcou cenou. Na jednej strane stojí jednoduché lacné ošetrenie, ktoré má proti ostatným nižšiu životnosť. To úplne najlacnejšie, ktoré je schválené, je hradené poisťovňou. Na strane druhej je ošetrenie na špecializovanom pracovisku, vybavenom mikroskopom a špeciálnymi prístrojmi na opracovanie a zaplnenie kanálika. Tieto pracoviská samozrejme užívajú kvalitnejšie materiály a postupy liečby. Cenu okrem toho určuje tiež skúsenosť lekára. Ošetrenie môžu pod dohľadom vykonávať aj študenti. V takýchto prípadoch býva vo fakultných nemocniciach cena takmer polovičná oproti ošetreniu od skúseného zubára. Cena u platených variant sa teda pohybuje od 15 do 100 eur za jeden kanálik. Je potrebné dať pozor na to, že ceny sú za jeden kanálik, nie za jeden zub.

Koľko mám zubných kanálikov?

Obvyklý počet kanálikov v danom type zuba je síce štatisticky zistený, ale nemusí vždy sedieť s realitou. Napríklad v dolnej stoličke sú najčastejšie tri kanáliky. Môže sa ale stať, že v zube budú kanáliky štyri alebo aj päť. Čo už znamená päťnásobnú cenu oproti napríklad hornému rezáku, ktorý má len jeden kanálik. A nielen cenu, ale aj čas strávený v ordinácii. Žiadna množstvová zľava sa teda nekoná. Lekár samozrejme pozná štatistiky, koľko kanálikov býva v danom zube najčastejšie, konečnú cenu však môže stanoviť až po ošetrení.

Ošetrenie korunky

Aby sa lekár vôbec dostal ku kanálikom, musí sa prevŕtať korunkou. Niekedy býva zničená kazom alebo zlomená pri zranení a niekedy je relatívne v poriadku. Podľa miery jej poškodenia sa buď opraví len vyvŕtaný otvor výplňou, alebo treba vyrobiť celú umelú korunku miesto tej pôvodnej zničenej. Obyčajná vyvŕtaná diera po vŕtačke sa ošetrí buď amalgámom, ktorý je väčšinou hradený poisťovňou alebo bielou estetickou výplňou. Tá už je za priamu úhradu podľa použitého materiálu. Ceny sa tu pohybujú od 15 do 50 eur. U koruniek je to už drahšie. Základná plastová korunka je síce hradená poisťovňou, ale nie je ani veľmi pekná, ani veľmi funkčná. Plast je mäkký a rýchlo sa obrúsi a zafarbí. Ďalšou možnosťou sú korunky kovové, kombinácia kov-keramika a celokeramické. Rozsah cien je tu veľmi široký, pretože závisí aj na laboratóriu, s ktorým lekár spolupracuje. Nemá teda veľký význam uvádzať tu rozsah od 30 až po 400 eur. Niekde napoly cesty tohto veľkého rozsahu je teda najčastejšia cena za ošetrenie keramickou korunkou.

Túto sumu už je zubár schopný povedať pacientovi vopred, rovnako tak ponúknuť mu rôzne možnosti riešenia a rôzne materiály. Pacient si potom vyberie z toho pomyselného pomeru cena / kvalita to, čo mu vyhovuje. Keď sa tieto položky sčítajú, ošetrenie zápalu zubnej drene nie je práve najlacnejšie. A pritom by človek povedal, že sú to „peniaze za nič“. Ten zub tam predsa predtým bol! A zdravý! Keď už ale k niečomu takému dôjde, mali by sme byť na cenu pripravení. Nepomôže ani zub za pár korún vytrhnúť. Medzera sa potom musí nahradiť mostíkom alebo implantátom a u nich sú ceny ešte vyššie. Nezostáva teda než zopakovať tú večnú frázu, že najlepšie je o zuby sa starať.


Autor: Pavel Holík

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email