Bielenie zubov

Bielenie zubov prináša našim zubom predovšetkým pozitívny estetický efekt. Žiarivý úsmev za minimum vynaloženého úsilia ... ale je to skutočne tak? Zaujíma vás, kedy je vhodné zuby bieliť a aký postup je najvhodnejší? Koľko bielenie stojí ...
Žiarivo biele zuby sú považované za štandard krásy už po mnoho storočí. Každý deň vídame veľa krásnych úsmevov nielen v televíznych obrazovkách, či na bilbordoch, ako tomu bývalo v minulosti, ale aj na tvárach našich blízkych. Smaltové biele zuby, predtým známe len z hollywoodskych „trhákov", sú dnes ľahšie dosiahnuteľné ako kedykoľvek predtým.

Na vine je ohromný „boom“ bielenia zubov, ktorý spôsobil absolútnu záplavu trhu novými technológiami, výrobkami a systémami pre dosiahnutie vysnívaného ideálu. Hoci už starí Rimania túžili po bielych zuboch a často sa kvôli tomuto spoločenskému požiadavku prepožičali dnes nie celkom pochopiteľným procedúram, zrejme si nikdy nepredstavili, že stoja na prahu modernej stomatológie.

Bielenie zubov alebo veľa toho nevieme ...

Estetická stomatológia je považovaná za moderný odbor, ale jej korene siahajú až k roku 1877, kedy sa po prvýkrát stretávame s problematikou nepekne zafarbených zubov. Na jej odstránenie bola používaná kyselina chlorovodíková. Neskôr bola kyselina chlorovodíková nahradená peroxidom vodíka a karbamidperoxidom, ktorý sa na bielenie chrupu používa dodnes. Bielenie zubov je fenoménom dnešnej doby. Hoci si to mnohí z nás nepripúšťajú, biele zuby sú synonymom krásy, zdravia a úspechu, nie inak tomu bolo v minulosti. Naskytá sa ale otázka, aké je povedomie širokej verejnosti o metódach a rizikách bielenia zubov? Odpoveď je pomerne jednoduchá, povedomie je veľmi nízke. To môžeme pozorovať najmä na podliehaní verejnosti módnym trendom, ktoré nás presviedčajú o fakte čím belšie, tým lepšie. Aby sme pochopili všetky pozitíva a negatíva bielenia zubov, našli najvhodnejšiu techniku a nespôsobili viac škody ako úžitku, pripravili sme pre vás sériu článkov.

Ako sa pri výbere bielenia zubov rozhodovať?

V súčasnej dobe si môžeme vybrať z niekoľkých metód bielenia zubov, ktoré sa líšia účinkom, cenou a časovou náročnosťou. Dnešný užívateľ považuje cenu za najdôležitejší faktor pri výbere metódy bielenia zubov. Avšak tým najdôležitejším faktorom pri výbere správnej metódy je príčina nevhodného zafarbenia chrupu a jeho celkový stav. To môže posúdiť len zubný lekár, ktorý potom navrhne vhodný postup a dĺžku terapie. Avšak z vyššie uvedeného vyplýva, že voľne predajné prostriedky, ktoré sú charakteristické nízkou cenou a okamžitou použiteľnosťou, sú pre dnešného používateľa zvlášť výhodné.

Voľne predajné bieliace prostriedky. Skaza alebo spása?

Častým scenárom je situácia, kedy jedného rána zistíme, že farba našich zubov nie je ideálna a čaká nás dôležitá schôdzka. Návšteva zubára je pre väčšinu z nás vysoko stresujúca a uchyľujeme sa k nej iba v prípade najvyššej núdze. Po chvíľkovej úvahe nad ďalšími možnosťami, ako zuby vybieliť, zistíme, že náš spasiteľ sa nachádza v supermarkete a stojí pár eur. A jeho veľkou výhodou je, že pri tom nevedie hlúpe reči o stave nášho chrupu. Bohužiaľ, ako už bolo povedané, úskalie týchto výrobkov spočíva prevažne v neochote alebo nemožnosti konzultovať svoj problém so zubným lekárom, čo často vedie k zlému definovaniu pravej podstaty problému. Veľkým problémom bývajú výplne alebo rozsiahle pigmentové zmeny v prednom úseku, ktorých odtieň nie sú bieliace prostriedky schopné zmeniť. V dôsledku toho dochádza k farebnému nesúladu jednotlivých zubov. Ďalšia nepríjemnosť, ktorá môže používaním voľne predajných prostriedkov vzniknúť, je trvalé poškodenie chrupu - zvýšená citlivosť zubov, odvápnenie, obrúsenie zubov či popálenie ich okolia. Oprava takto vzniknutých škôd môže byť vo výsledku mnohonásobne drahšia než ušetrené peniaze.

Rozumnejší volí bielenie zubov v ordinácii

Rozumnejšia metóda bielenia zubov je taká, ktorú konzultujeme so zubným lekárom. Prvým vážnejším úskalím pri výbere tohto bieliaceho postupu je však cena, ktorá býva mnohokrát aj 10x vyššia ako u voľne predajných bieliacich prostriedkov. V poslednej dobe ale cena ordinačného bielenia zubov výrazne klesla. Na vine sú predovšetkým zľavové portály, ktoré ponúkajú mnohokrát nespočetné množstvo stomatológov či kozmetických pracovníkov, ktorí vám vybielia zuby už za niekoľko desiatok eur. Isté je, že kvalita takto ošetrených zubov nebude výborná, avšak rozhodne bude kvalitnejšia ako v prípade prostej samoindikácie. Je však potrebné sa veľkým oblúkom vyhýbať kozmetickým salónom a centrám bielych zubov, kde nepracujú zubní lekári. Ošetrenie zubov neodborníkom by vám mohlo spôsobiť nepríjemné komplikácie a vážne poškodiť chrup. Najvhodnejšie je navštíviť zubného lekára, ktorý vám urobí potrebné vyšetrenia, stanoví celkový stav chrupu, skonzultuje s vami vhodnú metódu, požadovaný odtieň, možnosť výmeny existujúcich výplní a v neposlednom rade problematiku faziet a implantátom nesených koruniek.

Záverom o bielení zubov ...

Akékoľvek zákroky v ústnej dutine by mal vykonávať zubný lekár alebo vyškolený personál v ordinácii zubného lekára. Preto by sme mali uvažovať iba o ordinačných metódach bielenia zubov. U zdravých zubov máme na výber z niekoľkých metód bielenia zubov stomatológom. K bieleniu zubov môže byť použitý laser alebo nosič bieliaceho prostriedku na noc. Mŕtve čiže endodonticky ošetrené zuby je stomatológ schopný vybieliť tiež. Je však dôležité pripomenúť, že sa jedná o časovo i technicky náročnejšiu metódu.


Autor: Jakub Šulta, Lukáš Kaloš

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email