Biela plomba čiže kompozitná výplň

Biela plomba je výplň používaná v stomatológii už viac ako 50 rokov, ale jej popularita stúpa až dnes. Je žiadaná predovšetkým pre svoj prirodzený vzhľad. Vyhrá biela plomba súboj s amalgámovou výplňou aj inými, ba dokonca lepšími vlastnosťami?
Biela plomba je výplň používaná v stomatológii už viac ako 50 rokov, ale jej popularita stúpa až dnes. Je žiadaná predovšetkým pre svoj prirodzený vzhľad. Vyhrá biela plomba súboj s amalgámovou výplňou aj inými, ba dokonca lepšími vlastnosťami?

Biele plomby, koniec amalgámu?

Kompozitná výplň, niekedy tiež označovaná ako biela plomba, je materiál používaný v zubných ordináciách k náhrade stratenej časti zuba. Biela plomba je verejnosťou v poslednej dobe často uprednostňovaná pred amalgámovou výplňou, a to predovšetkým pre svoj vzhľad. V niektorých krajinách amalgámovú plombu nahradila úplne, hlavne kvôli údajnej škodlivosti ortuti, z ktorej je amalgám vyrobený. V niektorých prípadoch je však amalgám vhodnejší ako kompozit, a to predovšetkým na miestach, kde výplň nie je vidieť. Amalgám je odolnejší voči žuvaciemu tlaku. Môže teda v zube vydržať dlhšiu dobu. Záleží však na tvare a rozsahu kazu. Biela plomba je nezastupiteľná pri rekonštrukciách predných zubov, kde je estetika na prvom mieste.

Biela plomba áno či nie?

Biela plomba, ktorá je pri správnom zhotovení absolútne nerozoznateľná od neporušeného zuba, sa používa predovšetkým na rekonštrukciu predných zubov, kde by napríklad amalgámová strieborná výplň nebola z estetického hľadiska vhodná. Možno ju použiť aj pri zadných zuboch, ale hlavne z tvárovej či jazykovej strany.

Je biela plomba niečím nebezpečná?

Čo sa týka bezpečnosti bielej plomby, nie je dôvod sa akokoľvek strachovať. Rovnaké je to pri amalgámovej výplni, ktorú dnes biela plomba takmer vystrkuje z radu. Bezpečnosti tejto výplní dávajú odborníci zelenú. Jediné riziká spojené s bielou plombou plynú najmä zo zlej ústnej hygieny a nekvalitne zhotovenej práce zubného lekára. Takáto výplň má tendenciu sa odlamovať a vypadávať.

Koľko za bielu plombu zaplatím?

Pokiaľ ide o cenu bielej plomby, je nutné podotknúť, že zdravotné poisťovne tieto výplne nepreplácajú. U niektorých zdravotných poisťovní sa môžu v rámci niektorých akcií plomby preplácať alebo na ne poisťovne čiastočne prispievajú. Ceny bielych výplní sa pohybujú od 15 do 60€ za jeden zub.

Ako dlho biela plomba vydrží?

Životnosť bielej plomby, za predpokladu jej kvalitného zhotovenia zubným lekárom, vhodného umiestnenia v chrupe a vašej dobrej ústnej hygieny, sa priemerne pohybuje od niekoľkých rokov až po desiatky rokov. Avšak v porovnaní s amalgámovou plombou, ktorá vydrží 25 rokov aj dlhšie, je životnosť bielej plomby kratšia.

Výhody kompozitnej výplne

  • estetický vzhľad
  • farebná stálosť
  • malá nutnosť vŕtania zuba
  • nedráždivý a chemicky stály materiál v dutine ústnej

Nevýhody kompozitnej výplne

  • zmršťovanie
  • nechráni ani minimálne pred zubným kazom
  • menšia odolnosť voči žuvaciemu tlaku na zadných zuboch (stoličkách)

Osobne považujem tento kompozitný materiál za veľmi kvalitný s mnohými výhodami, ale sú tu aj drobné negatíva, ku ktorým skúsený stomatológ prihliada. Jedno je však isté, bez dobrej ústnej hygieny je estetická výhoda tejto výplne stratená.

Autor: Veronika Andělová

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email