Amalgámová plomba

Amalgám je zubná výplň používaná v stomatológii už viac ako 150 rokov. Počas tejto doby prešla amalgámová výplň radom zmien a bola niekoľkokrát zakázaná. Je skutočne amalgámová výplň tak zlá alebo je to všetko iba nafúknutá bublina?
Amalgám je zubná výplň používaná v stomatológii už viac ako 150 rokov. Počas tejto doby prešla amalgámová výplň radom zmien a bola niekoľkokrát zakázaná. Je skutočne amalgámová výplň tak zlá alebo je to všetko iba nafúknutá bublina?

Prečo je amalgám tak podceňovaný?

Amalgám, často označovaný len ako plomba, je zubná výplň, ktorú používa stomatológ k náhrade stratenej časti zuba. Všetci poznáme amalgámovú výplň ako síce nepekne vyzerajúcu, ale zato lacnú a dostupnú metódu ošetrenia zubov. U širokej verejnosti však panuje názor, čo je lacné, nie je dobré. A ak sa to týka ľudského zdravia, platí to dvojnásobne. Je teda skutočne lacný amalgám tak zlý, ako sa mnohí domnievajú? Alebo je to všetko nafúknutá bublina, nútiaca z pacientov dostať viac peňazí za drahé, ale neestetické výplne?

Amalgámové výplne nie sú pekné, ale ...

Amalgám sa v stomatológii používa už viac ako 150 rokov a počas tejto doby prešiel radom zmien. Treba podotknúť, že všetky zmeny boli pozitívne a slúžili predovšetkým k zlepšeniu vlastností daného materiálu. Amalgámové výplne sa používajú predovšetkým v zadnom úseku chrupu na stoličkách a črenových zuboch. Dôvod je jednoduchý. Amalgám je zo všetkých dostupných výplňových materiálov najpevnejší a teda dokáže čeliť vysokému tlaku pri žuvaní. Niekedy býva používaný aj v oblasti predných zubov. Toto riešenie je však skôr raritou. Rozumný stomatológ aj pacient si uvedomujú možný neblahý vplyv na celkový vzhľad chrupu.

Je amalgám tak zlý?

Častým názorom bojovníkov proti amalgámu býva skutočnosť, že amalgámové výplne je potrebné často prerábať. Z čísel, ktoré každoročne poisťovne zverejňujú, vyplýva, že amalgámovú výplň je nutné zhotovovať častejšie ako modernejšie výplne. Avšak čísla, vykazované niektorými stomatológmi poisťovniam, príliš nesúhlasia s údajmi získanými od širokej verejnosti. Je teda zrejmé, že amalgámových výplní sa podľa výkazov stomatológov ročne zhotoví omnoho viac, než sa ich skutočne objaví v ústach pacientov. Z radu vedeckých štúdií vyplýva, že kvalitne zhotovená amalgámová výplň vydrží v ústach pacienta i 30 rokov. Podmienkou je však dodržiavanie ústnej hygieny, čo ale platí pre akúkoľvek stomatologickú prácu.

Výhody amalgámovej plomby

Dnešný moderný amalgám má niekoľko pozitívnych vlastností. Prvým pozitívom je skutočnosť, že pôsobí antikariogenne. To znamená, že vo svojom okolí znižuje aktivitu baktérií spôsobujúcich zubný kaz. To je dané obsahom striebra a cínu. Ďalšou pozitívnou vlastnosťou je jeho mierne roztiahnutie, ktoré utesní mikroskopické priestory a zamedzí tak prenikaniu zvyškov potravy a baktérií.

Nevýhody amalgámovej plomby

Jeho nevýhody spočívajú predovšetkým v kovovom vzhľade, ktorý pôsobí neesteticky. Amalgámovú výplň je možné si nechať preleštiť, dostane potom striebornú farbu, ktorá nie je tak rušivá. Po čase však výplň opäť koroduje a stáva sa tmavšou a lepšie viditeľnou. To je zrejme hlavnou nevýhodou amalgámového materiálu. Ďalšie nevýhody sú skôr špekulatívne a nepodložené. Ak sa v okolí amalgámu obnoví zubný kaz, je to dané buď zle zhotovenou výplňou, na ktorej okraji sa usadzujú zvyšky potravy, alebo nedostatočným odstránením zubného kazu. Samozrejme pokiaľ nedodržiavame pravidlá ústnej hygieny, nebude nám akokoľvek dobre zhotovená výplň nič platná.

Čítajte tiež:

  • Je amalgám v ústach nebezpečný?
  • Liečba paradentózy
  • Kedy začať deťom čistiť zúbky?
  • Ako si vybrať zubnú kefku?

Autor: Jakub Šulta, Lukáš Kaloš

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email